HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
fókuszban

Hétéves a miskolci biopiac

2012. október 12. (péntek) 09:39
 
Ez a piac igazából arról szól, hogy ne csak rámondjuk egy termékre, hogy bio, hanem ténylegesen ellenőrzött is legyen – mondja az egyik szervező, Lenkey Péter.

- Nem csak úgy ,,beesik” valaki, felmutatja a tanúsítványát, és jöhet, hanem el is megyünk hozzájuk, s meggyőződünk arról, hogy garantáltan az jön be a piacra, ami tőlük származik… A tanúsító szervezetek időről időre kimennek a biogazdákhoz, vizsgálják a talaj tisztaságát, a terményeket, nincs-e bennük szermaradvány stb. Így nem történhet meg, hogy valaki ,,őstermelőnek” mondja magát, közben a tizediken lakik a panelban, de lemegy a nagybanira, és onnan hozza az egyébként vegyszerrel kezelt terményeket…

[4_t] LenkeyPeter.jpgA Zöld Akció Egyesület, a Biokultúra Egyesület regionális csoportja, valamint az Észak Magyarország Flórája Faunája Alapítvány szervezte meg a piacot hét évvel ezelőtt, s ahogy Lenkey Péter emlékszik: nem volt könnyű az indulás.
- Nehéz volt kezdetben összegyűjteni a termelőket, hiszen a gazdálkodás mellett arra már nincs kapacitásuk, hogy áruljanak is, mert az időkiesés. De aztán mégis találtunk olyanokat, akik rááldozzák ezt a délelőttöt, tudván, hogy így a bevétel egy az egyben a saját gazdaságukba mehet, nem veszi le a részét egy ,,közvetítő” … Normál piacra nem érdemes bemenniük, mert ott nincs többletértéke a bioterménynek, itt azonban értékelik a vásárlók a hazai ,,biot”, és hajlandóak érte többet is fizetni… A szervezők elképzelése az volt, hogy a fenntartható életmódra biztató szemléletformálást ne csak elméletben, hanem gyakorlatban is segítsék elő. A fenntarthatóság piaci szegmense a zöldgazdaság, a bioélelmiszer, társadalmi részről pedig többek között az, hogy helyi termelőktől szerezzük be az árut, őket támogassuk. Az pedig mintegy ,,mellékhatás”, hogy ezek a termékek egészségesebbek, ráadásul finomabbak is.

[2_960] Bio1.jpg
Akik mégis a hátrányát keresik, csak azt tudják felhozni, hogy drágább, mint a rendes piac…
- Igen, ez egy vízválasztó, de van ebben egyfajta ,,rókafogtacsukaság” is: most áldozzak többet esetleg egészséges élelmiszerre, vagy azt mondom, hogy nem tudom megfizetni, s veszem, ami olcsó, aztán megbetegszem, orvoshoz kell járnom, gyógyszereket venni és kiesek a munkából … De az is oka a magasabb áraknak, hogy ,,szűk” ez a piac. Ha több vásárló jelenne meg, több termelő is lenne, s több termelő nagyobb volumenben termelne, ezért arányaiban olcsóbbak lennének a termékek. Ha ebben nem veszünk részt aktívan, mint tudatos vásárlók, akkor nem mozdul ki, s az áru, ha nem is luxustermék, de egy szűk körnek jutó egészséges élelmiszer marad. Ebből a folyamatból azonban ki lehet lépni, és én hiszem, hogy hosszabb távon ki is fogunk. Már csak azért is, mert a nagyüzemi előállításnál jobban érezhetők az energiaárak, óriási logisztikája van, hiszen a föld másik feléről szedi össze az olcsóbb alapanyagokat, nyilván mire idekerül, már rárakják a költségeket meg az árrést, ráadásul nem tudjuk, milyen minőséget kapunk. És ugye ott vannak a felhasznált vegyszerek, melyek kőolajszármazékokon alapulnak. A biogazdálkodásban ezek nincsenek.  A válság a biopiacon is érezteti a hatását, elmaradoznak vevők, és nehezen jönnek újak. De azért van egy fix törzsközönség, s a családosok között is egyre többen lesznek, akik igyekszenek születendő vagy kisgyermekeik miatt odafigyelni az egészséges táplálkozásra.

Bandi bácsi barátsága

[3_t] BariAndras.jpgBari András és felesége ,,törzseladónak” számítanak a miskolci biopiacon.
- Itt vagyunk a piacnyitás óta, s árusítjuk a mangalicából, hagyományos ízekkel készített kis termékeinket – mondja Bandi  bácsi. – Szendrő- Büdöskútpusztán vannak a jószágok szabadtartásban, egy régi gyümölcsös hátsó részében, meg a kis földjeink, ahol termelgetjük a takarmányt. Fontos cél, hogy a helyieknek adhassuk el, ne az ország más vidékeire, vagy esetleg külföldre szállítsunk…
Az egész heti gazdálkodás után egy kis változatosságot, ,,kikapcsolódást” jelent ez a más irányú tevékenység, hiszen Bandi bácsiék itt nem csak egyszerűen eladnak, hanem a 7 év alatt sok vásárlót szinte barátként tarthatnak számon, mindenkihez van egy kedves szavuk, vidám megjegyzésük. Pedig – bocsánat a húsos helyett a tejes kifejezésért – az üzletben mostanság nem minden fenékig tejföl…
- Sokan tartják fontosnak az egészséges élelmiszert, csak egy gondom van nekem: míg a vásárlórétegnek nem lesz pénze, nem nagyon fog vásárolni… Nekünk népes a vásárlóközönségünk, de jellemzően elmondható, hogy míg ezelőtt 4-5 évvel kértek egy-egy termékből akár 1 kilót, most 20-30 dekát visznek… Minden alapanyagnak, amit felhasználunk, erősödik az ára, de mi nem nagyon tudunk emelni, mert akkor a piac szűkülne.  Azon vagyunk, hogy a vevőt se terheljük meg, de ne is menjünk tönkre… A barátság mellett egy kis zsebbe jutó is jó volna…
Sokan azért is szívesen vásárolnak tőlük, mert voltak kint a gazdaságban, s megismerkedtek a körülményekkel.

[5_960] Szalona.jpg

- Nagyon sokan kijönnek hétvégeken, szétnéznek, beszélgetünk, akad egy kis disznótoros is… Örömmel várjuk a vendégeket, megtekinthető a kisgazdaság…
- Akár bejelentkezés nélkül is?
- Persze, legfeljebb aki nem szól, az nem kap enni csak szalonnát meg kolbászt hagymával…- szól a jó kedélyű, kedves válasz…

D.K.

[1_960] Bio2.jpg

 

Abaúj Piac Boldogkőváralján

Szeptember utolsó vasárnapján rendezték meg első alkalommal Boldogkőváralján a Bestillo Pálinkaház udvarán az Abaúj Piacot. Folytatás: október utolsó vasárnapján. Czakó Mónika főszervezőtől megtudtuk, célirányosan megkerestek termelőket, akik közül 12 árus jött el az első piaci napra. Volt köztük őstermelő és vállalkozó is, húsos, tésztás, gyógynövényes, zöldség, gyümölcsárus… Az érdeklődőket, vásárlókat is toborozták az interneten, valamint szóró-lapoztak még Kassán is. Ezek után nem meglepetés, hogy mintegy 400 érdeklődő vett részt a piacon. – Az árusok elégedettek voltak a forgalommal, jönnek legközelebb is. A látogatók mintegy 70 százaléka abaúji volt, a többiek pedig turisták. Részükről is pozitív visszajelzéseket kaptunk. A következő Abaúj Piac október 28-án, vasárnap lesz, a (sütő)tök jegyében, a tökös ételtől a tökmécses faragásig sok érdekességgel is szolgálunk.

Tokaj-hegyaljai piac

Április 15-én első alkalommal tartották meg a Mezőzombor közigazgatási területéhez tartozó Disznókő Szőlőbirtokon azt a vásárt, amely Tokaj-hegyaljai Piac elnevezéssel hagyományteremtőnek bizonyult. A szervezők minden hónap második vasárnapjára szervezik a Sárga Borház parkolójában ezt a piacot, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy felpezsdítsék a helyi gazdaság életét, bemutassák a tradicionális termékeket. A Tokaj-hegyaljai Piac kigondolói figyelnek arra, hogy kizárólagos a mezőgazdasági értékeket felvonultató termelők, illetve maguk a kézművesek értékesíthessék termékeiket. Kereskedőknek itt nincs helyük. A kínálat hónapról-hónapra gyarapszik, mint ahogy a vásárlók száma is. Keresettek az élelmiszerek, és azok alapanyagai, de nem panaszkodhatnak a kézművesek sem. A piacozók száma mostanra annyira megnőtt, hogy szűkösnek bizonyul a standok számára kijelölt hely, így a terjeszkedést folytatják a borház parkolójában is.

Vissza