HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

A titkos gyűjtemény

2016. július 16. (szombat) 23:00
(Jeney Edit jegyzete) Mióta miskolci vagyok, minden nyártól kaptam ajándékba valami igazi, lendítő erejű kulturális élményt. Bizonyára sokan emlékezünk a Kaláka fesztiválokra a Diósgyőri várban, mikor a helyszín történelmi levegője és a természetbe való beleolvadás, együtt a népzene vagy éppen a világzene ritmusával, egyaránt fel tudta emelni a kisgyermekek és a felnőttek lelkét!

Vagy ugyanitt a határon túli magyar színházak (a kassai, beregszásziak vagy pl. a nagyváradiak) vendégjátéka is nyomot hagyott sokunkban.(Fölöttünk a csillagos ég: mintha egyenesen az Isten alkotta templomban lettünk volna...) Aztán nagy „berobbanásnak” éltük át a Bartók + … Operafesztivál indulását is, amiről még a külföldi szaksajtó is elismerően írt. És folytathatnám a sor…

Most viszont úgy hozta a sors, hogy a nyár első felében nemigen tudtam részt venni a megyeszékhely életében. Talán éppen ezért különösen hálás vagyok, hogy azért az idén is részesülhettem kulturális csodában: ez a Kövesi István titkos gyűjteménye című időszaki kiállítás a Miskolci Galériában. A 115 magyar festményből álló kollekció legkorábbi műve 1870-ből és a legkésőbbi 1976-ból való. Olyan nagy művészek nevei sorjáznak egymás után, min például Rippl-Rónai, Mednyánszky, Kassák Lajos, Aba-Novák, Vaszary, Koszta József, Perlmutter Izsák…

S miközben rácsodálkozunk a remekművekre, rájövünk arra is, hogy nem maradhatunk kizárólag a művészettörténet és az esztétika hagyományos határain belül, hisz a szocializmusnak egy érdekes korlenyomatát is megkaphatjuk a műgyűjtő személyén és a műgyűjtés körülményein keresztül. Ebben az időszakban a vagyonfelhalmozásnak egyetlen legális módja ugyanis festmények, művészeti alkotások vásárlása volt. Így történhetett, hogy nagyrész maszekok lettek a műgyűjtők, köztük a hat általánost végzett Kövesi István, újlipótvárosi kóser mészáros, aki intelligenciával, érzékenységgel beletanult a szakmába. S bár fiatalkorában többször is megtaposta a történelem, ő hatalmas életerővel mindig talpra tudott állni. A festmények segítségével pedig megteremtette a lakásában a szépség titkos mikrokörnyezetét.

Miközben a szocializmus magángyűjteményei általában csak nem sokkal élték túl a gyűjtő halálát, ez esetben – hála az örökösöknek és a Magyar Nemzeti Banknak – a gyűjtemény fele egyben maradhatott. Igen, a nemzeti banknak is köszönhetően. Ugyanis míg Surányi György jegybankelnöksége alatt értéket apasztottak, hiszen eladták az országnak szinte az egész aranykészletét (mikor, ki kérdezi meg, hogy hova lett ennek az ára?), addig most, Matolcsy idejében, a bank igyekszik értéket növelni és átörökíteni. Ennek részeként vásárolta meg és adta letétbe Miskolcnak a Kövesi gyűjteményt! Úgyhogy talán mégsem kellene mindenért zsigerből kritizálni a mostani vezetést…

A kiállítás augusztus 27-ig tekinthető meg, ezt követően restaurálják a festményeket és a kereteket, az állandó kiállítás pedig 2018 végén nyit a Hermann Ottó Múzeum Képtárában!

Vissza