HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

A trükkös finanszírozás nem többletpénz! Tavasztól újabb adósságspirál?

2010. február 18. (csütörtök) 13:13
 
Januárban megkapták a kórházak azt az összeget, amelyet a tavaly októberi megállapodás szerint ígért meg a szaktárca az egészségügyi ellátóknak. E juttatást (országos méretben összesen a 39,5 milliárd forintot) a kórházak számlatartozásaik kiegyenlítésére, enyhítésére fordították.

[2_t] CsibaGabor.jpgDr. Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgató főorvosa, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke a téma kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy a kapott összeg a kormány propagandájával ellentétben nem többletpénz, hanem az idei évre előirányzott költségvetésnek korábbra ütemezett része. Abban segített, hogy az elvégzett munka után járó központi finanszírozás ne – a sajnos tavaly már megszokott módon – három, hanem „csak” két hónapot késsen. Vagyis e finanszírozási trükkel a kifizetések késleltetése lett kisebb, de plusz összeg nem került be a rendszerbe.

Csak átmeneti az egyensúly

Azt prognosztizálja Csiba főigazgató, hogy az előrehozott egy havi finanszírozásnak megfelelő összeg segítségével átmeneti egyensúlyba került kórházak fokozatos eladósodása márciusban-áprilisban újból elkezdődik, s e folyamat később spirálszerűen felgyorsul. Tehát ezzel a húzással a jelenlegi kormányzat az összes finanszírozási problémát, köztük az egy havi hiányt is, áttolja a következő kormánynak.
A szövetség elnöke hangsúlyozta azt is, hogy míg 2008-ban országosan 781 milliárd forintot költöttek gyógyító-megelőző ellátásra, addig a 2010-es költségvetés 757 milliárd forintot irányoz elő erre a célra. Eközben a tavalyi áfa-emeléstől az energia-áremelésekig sok minden még további terheket ró az egészségügyi ellátásra. Ez azt is jelenti, hogy mivel kevesebb a pénz, az OEP által meghatározott teljesítményelosztásban az egyes kórházaknak kevesebb beteg ellátását írják elő az idei évre. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház például 8 százalékkal kevesebb beteget tud ellátni ebben az esztendőben. Következésképpen hosszabb lesz a várólista, nő a várakozási idő. „A megyei kórházak mintegy 100 milliárd forintos adósságát gyakorlatilag beszállítóinknak a megértése, a dolgozók alacsony fizetése és a várólistás betegek türelme finanszírozza” – hallottuk a főigazgatótól.

[1_960] Onkologia.jpg

Nem szerepel a megállapodásban

A kórházak anyagi és ellátási gondját tovább növeli, hogy egy olyan többletteher hárul rájuk, mely nem szerepelt a már említett tavaly októberi megállapodásban. A gyógyító-megelőző ellátásra szánt éves költségvetést 10 milliárddal csökkentették, és ezt az összeget a dolgozók bérkiegészítésére kell fordítani. Az egészségügyben dolgozók alulfinanszírozottak, tehát nagyon helyes, hogy kapnak egy kis bérkiegészítést – mondta a főigazgató. Majd hozzátette: az ehhez szükséges pénzt viszont nem a gyógyítástól kellett volna elvenni! „A 10 milliárdot elvették a gyógyítástól, hogy megvásárolják a gyógyítók voksait” – mondta. Emlékeztetve arra, hogy a rendkívüli bérkiegészítéseket április 3-ig, vagyis a választások előtt egy héttel ki kell fizetni. A másik gond a kifizetésekkel, hogy csak közalkalmazottak kapják, a többi egészségügyi dolgozó ki van zárva ebből a juttatásból. Következésképpen megosztják ezzel a dolgozókat.

Személyeskedő válasz

Kifogásaiknak a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület közleményben adott hangot, mire az Egészségügyi Minisztérium válaszközleményében azzal vádolta meg dr. Csiba Gábort, hogy a KDNP szócsöveként a szakmaiságot félretéve, a tényeket elferdítve politizál. Megkérdeztük ezzel kapcsolatban az érintettet. Csiba főigazgató következőképpen reagált rá lapunkban: „Szánalmas és ostoba dolog személyeskedéssel válaszolni egy szervezet közleményére. Természetesen soha nem titkoltam, hogy immár 20 éve tagja vagyok a KDNP-nek, s részt vállalok annak különböző vezető testületeiben is.” Hozzátette: „attól, hogy valaki katolikus még lehet egyben kéményseprő is. Azaz lehet ideológiailag bármilyen álláspontja, egy szakmai kérdésben még lehet igaza. Akár kéményseprő, akár kórházi vezető az illető.”

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház jelenlegi helyzetét így jellemezte a főigazgató: nincs kifizetetlen számlája, pillanatnyilag stabil az anyagi helyzete. Mint általában is érvényes, úgy erre a kórházra is igaz, hogy a stabilitása csak viszonylagos, mivel hiányzik egy havi pénz a rendszerből. Így áprilistól, májustól kezdve – változatlan finanszírozás mellett – törvényszerűen újabb eladósodás kezdődik. Sajnos lesz feladata bőven ezzel kapcsolatban is az új kormánynak. A kórház működésében már tavaly év eleje óta bevezették a folyamatos megszorításokat, létszámot csökkentettek, kisebb lett a gyógyszerre költhető összeg illetve az egyes osztályok által felhasználható anyagi keret, a várólistás rendszerrel csökkentették a betegbeáramlást is.

Vissza