HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
vendégségben

Csillámló sziklafalak között

2007. október 31. (szerda) 17:17
 
Miskolc szerencsés város, hiszen jóformán el se hagyjuk, s máris a Bükkben, hazánk egyik legszebb hegységében túrázhatunk. A zöld, sárga, vörös, barna különféle árnyalatiban pompázó őszi erdő különleges élményt kínál a bakancsosoknak.

A város táblát elhagyva máris a Bükki Nemzeti Park kapujában találjuk magunkat. A gyalogutak a „Kriptongyártól” Bánkútig keresztül-kasul szelik a hegységet. Viszonylag rövid távokat megtéve feljuthatunk a magaslatokra, így például a Molnár-sziklára, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a völgyekben meghúzódó
Alsó- és Felső-Hámorra, Lillafüredre, a Hámori-tóra… A környéken számtalan barlangot találunk, amelyek közül látogatható a Palotaszálló alatt megbúvó Anna (mésztufa) és a buszvégállomással szemben lévő Szent István (cseppkő). De megtekinthető az ősember által is lakott Szeleta-, valamint Kecskelyuk barlang eleje is, ám a továbbmászás már nem ajánlott amatőrök számára. A nemzeti park bejáratától a völgyben felfelé haladva érjük el Lillafüredet, és előttünk hullámzik a Hámori-tó, amelyet egykoron még a kohászat vízellátására hozott létre a gyáralapító Fazola Henrik. Aztán a gyár elköltözött, de a tó maradt – szerencsére. A gáton jobbra fordulva Ómassa, Bánkút felé visz tovább az út, balra pedig egyből a Palotaszálló elegáns tömbje tornyosul. A szálló parkjának teraszain sétálva eljutunk a Szinva-patak vízeséséhez, amely a legnagyobb az országban. (Persze, amikor éppen van víz a mederben.) Itt áll József Attila szobra is, aki a Bükk csodájától elvarázsolva írta Óda című versét... Lillafüredről meredek kaptató vezet fel Hollóstetőre, a kedvelt kempingező helyre, ahonnan bekötőút vezet a hegység legmagasabban fekvő településére, Bükkszentkeresztre. A község valójában üdülőfalu, rengeteg nyaraló- és vendéglátóhellyel. Határában még láthatunk mészégető kemencéket, s néha begyújtanak egy-egy szénégető boksát is.

[301_3_960.jpg] Turazok.jpg

Kisvasút az erdő szélén

[301_4_t.jpg] Kisvasut.jpg

A LÁEV diósgyőri végállomásáról minden nap több szerelvény indul Lillafüred érintésével Garadnára. A felnőtteknek is felejthetetlen élmény ez az út, hát még a gyerekeknek! A nyári nyitott vagonok után most már zártak közlekednek, s a kellemes hőmérsékletről duruzsoló kályha gondoskodik. A diesel mozdony sípolása, az alagutak, a hidak, az őszi színekben pompázó erdő látványa csodálatos kikapcsolódást jelent. A kisvasút menetrendje megtalálható a www.laev.hu honlapon.

Találkozás a vízesésnél

Két igazi hobbisportolóval, Gézával és Tiborral találkoztunk a lillafüredi vízesésnél, akik 80 km-es hegyi kerékpártúrára indultak a hegyekbe. „Minden hétvégén kijövök a Bükkbe, mert ez a táj mindig tud valami újat, varázslatosat mutatni” – vallja Tibor, s vele még sok drótszamaras, akik feltekernek a városból. Hazafelé ugyan fáradtak, de csak le kell gurulni…

[301_5_180.jpg] Vizeses.jpg [301_1_180.jpg] Kovek.jpg

Gyógyító kövek

Bükkszentkereszt határában, a Lófő tisztás fölött – ahol a Muhi csata után menekülő IV. Béla kísérete feltartotta az üldöző tatárokat – találhatók a híres gyógyító kövek, amelyeket gyógyulásra vágyók ezrei keresnek fel. Ottjártunkkor voltak, akik fának szorították testüket, így töltődve fel életenergiával, míg mások a köveken ültek, vagy betegségüktől függően testük valamelyik részét tartották a köveken.

Múzeumok az erdőben

Akik szeretnék megismerni a Bükkben egykoron élők életét, a helyi mesterségeket, látogassák meg a felső-hámori kohászati múzeumot, Ómassán az őskohót és a szabadtéri gépkiállítást, Garadnán az erdészeti múzeumot, Bükkszentkereszten pedig az üveghuta múzeumot és a bükki mesterségek szabadtéri néprajzi múzeumát. A természet kedvelői pedig ne hagyják ki Lillafüreden az idén felújított Herman Ottó Emlékházat, amelyben az utolsó magyar polihisztor élt.

[301_2_300.jpg] Taj.jpg

 

 

Vissza