HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Helyreállítás, újjáépítés – átlátható ügymenet

2010. július 16. (péntek) 13:43
 
Dr. Mengyi Roland: A legfontosabb, hogy még a tél előtt lakáshoz jussanak a károsultak.

„Ami nyugalmas időkben a térség vonzerejét, természeti kincsét, értékét jelenti, az most ellenünk fordult. A Sajó, a Hernád, a Tisza támadása komoly károkat okozott egyebek között Ónodon, Sajóládon, Gelejen, óriási küzdelem folyt Bőcsön és érintette Kiscsécset, Kesznyétent, Girincset is – nyilatkozta lapunknak dr. Mengyi Roland, megyénk 12-es választókerületének országgyűlési képviselője. A politikus kiemelte, a körzetéhez tartozó településeken élők heroikus küzdelmet folytattak az árral, és nagyszerű példát adtak összefogásból.

[1_960] Onod2.jpg
„A kormány májusban és júniusban az ország 11 megyéjében hirdetett ki vészhelyzetet az árvíz miatt, és a legsúlyosabb pusztítás Borsod-Abaúj-Zemplén megyét érte. Az országban 317 lakóház semmisült meg, illetve vált lakhatatlanná, ebből 284 sajnos a mi megyénkben” – kezdte a tájékoztatást a képviselő, akit Bakondi György, helyreállítási és újjáépítési miniszteri biztos borsodi megbízottjának nevezett ki. Mielőtt kárbiztosi feladatait vettük volna sorra, dr. Mengyi Roland fontosnak tartotta, hogy beszéljünk arról a megfeszített küzdelemről, amelyet az ő körzetében élők vívtak az árral.

[3_960] DrMengyiRoland.jpg
Az összefogás ereje

„Igaz ugyan, hogy nem itt estek a legnagyobb károk, de többek között Ónodban, Sajóládon is családi házakat, gazdasági telephelyeket öntött el a víz, vagyis magánszemélyek, vállalkozások kerültek igen nehéz helyzetbe. Az első áradás Gelejt is érintette, ahol egy napig térdig jártak az iszapos vízben az itt élők. A fertőtlenítést, takarítást példásan vezényelte a polgármester” – sorolta a tapasztalatait.
A térségben élők összefogásáról, a kivezényelt rendvédelmi erők munkájáról nagy elismeréssel nyilatkozott: „Ragyogóan vizsgázott Ónod lakossága és polgármestere. Áldozatos, emberfeletti munkájuknak köszönhető, hogy nem lett nagyobb a baj. Bőcsön is éjszakáról éjszakára küzdöttek a megvadult vízzel. A civil lakosság itt is aktívan bekapcsolódott az értékmentésbe, a helyi állatorvos például intézkedett, irányított, szervezett. Érezhető volt, hogy ezek az emberek a sajátjukat védik, és ezért készek minden áldozatot meghozni.”

[2_960] Onod1.jpg

Kárfelmérés, elosztás

A helyreállításra, az újjáépítésre áttérve dr. Mengyi Roland hangsúlyozta: a kormány több lépést, több ütemet tervez ebben a kérdésben. Mindenekelőtt a magántulajdonba tartozó, megsemmisült lakóépületek lakóinak – a biztosításból, a karitatív adományokból és az önerőből nem fedezett károk enyhítésére – 3 milliárd 176 millió forintot biztosít a kabinet. Ennek az összegnek – illetve a karitatív szervezetek által gyűjtött mintegy másfél milliárdnak – az elosztásánál az alapelv a duplikálás elkerülése, és az átláthatóság. Vagyis kárbiztosként a képviselő feladata a polgármesterek segítése a koordinálásban, tehát a Vöröskereszt és más segélyszervezetek adományainak, illetve az állami támogatásnak az összehangolása, célba juttatása.
„Ebben az igen összetett helyzetben a helyismerettel rendelkező polgármesterekre hárul, hogy nagy pontossággal – gyakorlatilag családokra bontva – felmérjék az igényeket. A települések gazdáinak látni kell, kik a valóban rászorulók, és a támogatásokat, adományokat ennek ismeretében kell a megfelelő helyre juttatni. Az elosztás minden esetben a helyi önkormányzat rendelete alapján történik. A polgármester támogatási szerződést köt a károsultakkal. Az ügymenetről a településvezetők már megkapták a tájékoztatást, valamint kaptak rendelettervezetet, támogatási szerződés tervezetet és az őket érintő keretösszegről való információkat.”

További segítség

Dr. Mengyi Roland hangsúlyozta, csak így érhető el az átláthatóság, így kerülhetők el a visszaélések, így juthat el a valóban rászorultakhoz a segítség.
Megtudtuk, a szóban forgó pénzügyi támogatás mellett a kormány további segítséget is nyújt a bajba jutottaknak: ami – egyebek között – az építésügyi hatóságok egyszerűsített, gyorsított eljárását, a tervezési, építésvezetési és műszaki ellenőrzési feladatok ellátását, az illetékmentességet jelenti.
„A legfontosabb, hogy a fedél nélkül maradt árvízkárosultak a hideg idő beállta előtt lakáshoz jussanak. Ha ebben a munkában bármilyen kérdés, tisztázandó körülmény merül fel, kérem a településvezetőket, keressenek. A közelmúltban az Észak-Magyarország című napilag is felajánlotta, hogy felületet biztosít a helyreállítással, újjáépítéssel kapcsolatos kormányzati és karitatív kommunikációnak, a tájékoztatásnak. Ezzel mindenképpen élni szeretnénk” – mondta a képviselő.

Vissza