HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Két szűk esztendő után, itt a harmadik

2009. február 9. (hétfő) 09:00
 
A megyei önkormányzat Borsod-Abaúj-Zemplén megye legnagyobb foglalkoztatója. Többek között egészségügyi, oktatási, gyermekvédelmi és szociális intézmények működésének biztosítását kell megoldaniuk, közgyűjtemények fenntartását kell finanszírozniuk. Képesek lesznek-e mindezt zökkenőmentesen megoldani 2009-ben is? Terveznek-e megszorító intézkedéseket, létszámleépítést? Ezekről beszélgettünk dr. Ódor Ferenccel, a megyei közgyűlés elnökével.

Dr. Ódor Ferenc: A megyerendszer tudatos szétverése nem a válság következménye!

„A kormány az elmúlt években mindent megtett azért, hogy ellehetetlenítse a megyei önkormányzatok működését. Emlékezhetünk rá, már hivatalba lépésükkor nyilvánvalóvá tették, hogy nem szánnak szerepet a megyei önkormányzatoknak. Ezt a tervet azóta – hol kisebb, hol nagyobb lépésekkel, de – igen következetesen valósítják meg. A mindennapi munkában érezzük, hogy egyre nehezebb a helyzetünk. Kötvénykibocsátáshoz, ingatlanértékesítéshez, hitelfelvételhez kellett folyamodnunk, hogy intézményeink működését garantálni tudjuk. Eddig nem hajtottunk végre létszámleépítést, hiszen az egyet jelentett volna intézményeinkben a szolgáltatási színvonal csökkenésével, ezt pedig  indenáron el akarjuk kerülni” – kezdte a beszélgetést a megyei önkormányzat helyzetének értékelésével dr. Ódor Ferenc.

[1_960] OdorFerenc.jpg

Arra a felvetésünkre, hogy a pénzügyi-gazdasági válság még tovább nehezítheti feladataik ellátását, a megyei közgyűlés elnöke fontosnak tartotta kiemelni: „Ha a válság következményeiről beszélünk, beszélnünk kell a kormány felelősségéről is. Arról az átgondolatlan gazdaságpolitikáról, amelynek következtében nem tudták legalább részben megvédeni az országot a külső hatásoktól. Mondom ezt azért, mert van jó példa is: az uniós országok egy jó részének ez többé-kevésbé sikerült.” Dr. Ódor Ferenc hangsúlyozta: „A megyerendszer leépítése, tudatos szétverése nem a világgazdasági válság következménye. Ez persze nem változtat azon a tényen, hogy az előttünk álló esztendő – már a válság hatásai miatt – rosszabb pénzügyi kilátásokkal indul még a tavalyinál is. Jelenlegi tudásunk szerint – kormányzati döntések következtében – 8-10 százalékkal csökken dolgozóink fizetése, és az állami támogatás további visszaszorítása miatt létszámcsökkentésre kényszerülünk. Ugyanakkor a feladataink nem csökkennek. Az emberek közül egyre többen járnak a megyei kórházba, fiatalok ezrei tanulnak középiskoláinkban, és mi biztosítjuk a megye lakosai számára a szociális ellátást, a gyermekvédelemtől az időseken át a fogyatékkal élők segítéséig. Ezek komoly szolgáltatások! Ezeket a feladatokat el kell látni, hiszen a megyében élők életminőségét határozzák meg.

Kevesebb lesz a testületi ülés

A megyei közgyűlés a tervek szerint 2009-ben csökkenti üléseinek számát! A korábban megszokott nyolc helyett idén hat rendes közgyűlés összehívásával számolnak, emellett két ünnepi közgyűlést is tartanak.

Bajban a többiek is

Arról, hogy más megyéket hogyan érintenek a finanszírozási gondok, a pénzhiány, a Megyei Önkormányzatok Szövetsége elnökeként is dolgozó dr. Ódor Ferenc így nyilatkozott: „Azok a megyék vannak bajban, amelyeknek sok az intézményük, és ahol rosszabb a szociális helyzet. Nem túlzás azt állítani, hogy idén ezek közül sokan küzdenek majd csődközeli állapottal. A kedvezőbb gazdasági helyzetű térségekben – például a Dunántúlon – kicsit jobb a helyzet.” Azzal együtt persze, hogy az elmúlt két év negatív időszakként vonul be minden megyei önkormányzat történetébe.

Vissza