HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Kézfogás Klaszter - három megye fogott össze a megváltozott munkaképességűekért

2021. május 3. (hétfő) 15:17
 

A Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének kezdeményezésére – három megyét összekapcsolva – létrejött a Kézfogás Klaszter, melynek alapító okiratát és támogatói szerződését a Megyeházán írták alá. A sajtótájékoztatóval egybekötött aláíráson a Borsod-Abaúj-Zemplén, a Heves és a Nógrás Megyei Közgyűlés elnökei is részt vettek.

A Kézfogás Klaszter egyfajta híd a munkaerőpiac perifériájára szorult munkavállalók és a gazdasági piac szereplői között. A Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád Megyei Szervezetén túl a klaszter alapító tagjai a SAVIC CONSULTING Kft. és a Mirehab Kft.

Az alapító okiratot aláíró szervezetek és cégek alapvető feladatuknak tekintik a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását. Segíteni, támogatni és felgyorsítani szeretnék a hátrányban lévő, de még dolgozni akaró emberek munkaerő-piaci reintegrációját. A társulás célja, hogy valódi értékteremtés mellett minőségi, versenyképes termékeket és szolgáltatásokat kínáljon az észak-magyarországi régió piaci igényeire szabva. A megváltozott munkaképességű embereknek belépni és visszatérni is nehéz a munka világába. A Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének társadalmi vállalkozásai azokat támogatják, akik a legnehezebb helyzetben vannak, de dolgozni és tanulni akarnak.

DSC_6142.jpg

A miskolci székhelyű Tű, Cérna, Szeretet varroda csökkent munkaképességű dolgozókat foglalkoztat. A 2019-től működő üzemben a hagyományos varrodai termékek mellett újítások születnek és olyan kézműves termékekkel bővül folyamatosan a paletta, melyek egyediek és máshol nehezen fellelhetők. Mezőcsáton pedig egy saját, mintegy száz kecskét nevelő állattartó telepet és egy sajtüzemet működtet a humanitárius szervezet. A Kis-Hortobágy-Major dolgozóinak 80 százaléka megváltozott munkaképességű vagy fogyatékkal élő munkavállaló.

Számos helyi jó példa is bizonyítja, hogy megfelelő képzés után a megváltozott munkaképességű emberek is képesek minőségi termékek előállítására. Észak-Magyarországon kevesebb a munkalehetőség, ugyanakkor a társadalmi problémák hatványozottan jelen vannak, éppen ezért a társadalmi vállalkozások kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen egyfajta megoldást nyújtanak a munkaerő-piaci integráció problémájára. A fenntarthatósághoz azonban már nem elég a társadalmi cél, szükséges, hogy a szociális vállalkozások rátaláljanak a megfelelő piaci igényre is. Mivel a társadalmi vállalkozások pozitív változásokat idézhetnek elő és innovatív megoldásokat hozhatnak a térség életébe, ezért olyan összefogásra és együttműködésre volt szükség, amely segíti az ilyen típusú szociális gazdaság megteremtését és továbbfejlesztését. Ezzel a szándékkal alakult meg a Kézfogás Klaszter.

DSC_6112.jpg

A társadalmi vállalkozások működésének elősegítésében ugyanis kiemelt szerepe van azoknak a szervezeteknek és a társadalmi felelősségvállalásban élen járó vállalatoknak, cégeknek, amelyek üzleti tapasztalataikkal és programjaikkal segíteni tudják a szociális ágazatban működő vállalkozásokat. Éppen ezért a tevékenységek összehangolásával, fejlesztésével, innovatív megoldásokkal, a klaszter összefogni és támogatni kívánja a szociális vállalkozásokat, biztosítani, hogy tevékenységeik hosszú távon is fenntarthatók legyenek.  

„A Kézfogás Klaszter megalapításával egy újabb lépést teszünk célunk felé, hogy aktívan közreműködjünk mind a gazdasági, mind pedig a társadalmi értékek megteremtésében. A már meglévő jó gyakorlatokat ötvözve, partnereinkkel összefogva azon dolgozunk, hogy hosszú távon is fenntartható megoldásokat nyújtsunk a legégetőbb társadalmi problémákra” – fogalmazott a sajtótájékoztatón Grubert Roland, a Magyar Vöröskereszt Borsod-Aabaúj-Zemplén, Heves és Nógrád Megyei Szervezetének igazgatója, a Kézfogás Klaszter elnöke. A társulás tagjai az észak-magyarországi régióban található helyi értékek és termékek népszerűsítését, valamint az ezekre épülő társadalmi és gazdaságfejlesztési folyamatok elindítását helyezik a középpontba. Nem tömegcikkek gyártására, hanem magas minőségű termékek előállítására vállalkoznak. Céljuk, hogy a régióban fellelhető és megvalósítható terveket támogassák, a termékek hatékonyabb előállítását ösztönözzék, elősegítsék a helyi termelők és a cégek piacra jutását, miközben kiutat mutatnak a munkanélküliségből a hátrányban lévő munkavállalók növekvő csoportjai számára.

DSC_6200.jpg

„A mai nap kiemelten fontos számunkra, hiszen egy olyan ügy mögé állhatunk elnöktársaimmal, amelyet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat is a szívén visel. Fontos számunkra az egységesség, melynek eszközét a Megyei Felzárkózási Program (EFOP) megvalósulásában látjuk. A megye aprófalvas jellegéből adódó aránytalan eloszlású szolgáltatások és szolgáltatási hiányok megoldására kínál lehetőséget ez a program. A cél az, hogy egy megyei szintű együttműködési modell, egy hatékony és állandó konzultációs rendszer alakuljon ki a fogyatékkal élők, a gyermekek, a nők, a tartós szegénységben élők és a romák, mint hátrányos helyzetű csoportok felzárkózása területén. A projekt megvalósítása során személyes egyeztetéseket folytatunk, mind a szakigazgatási szervezetek, mind a civil szervezetek képviselőivel, a településvezetőkkel, és a nemzetiségi önkormányzatok képviselőivel. Továbbá a lakosságot is sikerült elérni az adott térség problémáira fókuszáló előadássorozattal, melyet minden esetben egészségügyi szűrővizsgálatokkal, életviteli tanácsadással sikerült egybekötni. A Megyei Felzárkózási Programunk profiljához pedig tökéletesen illeszkedik a Magyar Vöröskereszt most megalakuló Kézfogás Klasztere. Az pedig kiemelten fontos számunkra, hogy nem egy-egy megye fejlődéséről van csak szó ebben az esetben, hanem a három szomszéd társközösségéről. A jó példák mindig a fejlődést szolgálják, hiszen egy a célunk, mindannyiunknak" – ezt Bánné dr. Gál Boglárka elnök hangsúlyozta a klaszter megalakulása kapcsán.

A klasztert támogató okiratot Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke, Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Juhász Attila Simon, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke látta el kézjegyével.

Vissza