HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
ajánló

Márciusi programok

2015. február 22. (vasárnap) 11:17
 
Tavaszi, zenei programokkal várja a Művészetek Háza.

március  20. (péntek) Miskolc, Művészetek Háza
Budapest Klezmer Band

"A zene mindent és mindenkit összeköt ..."
A KLEZMER egy zenei stílusban kifejeződő „ mentalitást ” jelöl.
A kifejezés arámi eredetű, jelentése úgy fordítható: "az ember átlényegül énekké " .
A zsidóság népzenéjére jellemző a dallamok szépsége, az előadásmód egyedisége, a dallamok különös diszítése, a melódiák sajátos - olykor kesernyés, gyakran humoros, tréfálkozó vagy éppen ironizáló hangulata. A falusi, vidéki zsidó hangszeres zenészek rendkívül játékos, olykor meditatív, improvizációs hajlammal rendelkeztek.
Az immár 1990 óta működő Budapest Klezmer Band előadásai rendkívüli élménnyé teszik a tradicionális zsidó zenét. Zenei átiratokat játszanak, amelyeket az együttes alapítója és vezetője, a munkácsi származású Jávori Ferenc komponál. Ezek a dallamok Közép-Kelet-Európa azon területéről származnak, ahol a zsidó zenei kultúra egykor virágzó volt.
A Budapest Klezmer Band Európában és Amerikában egyaránt ismert és közkedvelt, - kilépve a liturgikus környezetből - sokoldalúságáról tett tanúbizonyságot. Felléptek a Madách Színház, Kerényi Imre által rendezett „Hegedűs a háztetőn” című musicaljében, a Győri Balett és a Budapest Klezmer Band közös, "Purim, avagy a sorsvetés” című produkciójában szintén élőben adják elő Jávori Ferenc szerzeményét. Ezzel a produkcióval Hollandiában, New York-ban, New Jersey-ben és Németországban, Londonban, Szlovákiában Finnországban, Dániában, Svédországban, Olaszországban turnézott a két együttes, mindenhol óriási sikerrel.
A Budapest Klezmer Band megkísérelte a klezmer és a klasszikus zene ötvözetét is, művelve az évezred rendkívül divatos zenei formáját, a "crossover"-t.  A kölcsönös, egymás zenéje iránti érdeklődésben, a Liszt Ferenc Kamarazenekar hangversenymestere, Rolla János felkérte a Budapest Klezmer Band alapítóját, hogy egy olyan művet komponáljon, amelyben a két együttes együtt játszhat. Ez a "Klezmer Szvit", amelyet 1999-ben mutattak be a Dohány utcai zsinagógában, és azóta minden évben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is előadják mindig újabb tételekkel kibővítve. Végül a tíz tételre bővült műből a Magyar Rádióban CD-felvétel készült. 2000 januárjában a Magyar Tudományos Akadémia Pro Kultúra Alapítványának kuratóriuma Kodály Zoltán Közművelődési Díjat adományozott a Budapest Klezmer Band-nek a jiddis zenei hagyományok ápolásáért és terjesztéséért; emellett az együttes 2003 augusztusában Artisjus-díjat kapott.
JÁVORI FERENC "FEGYA"  zeneszerzőt,  előadóművészt,  érdemes művészt,  a Budapest Klezmer Band  zenekarvezetőjét a  "magyar zenei kultúra szerves részét képező klezmer stílus nemzetközi népszerűsítéséért" , valamint  kiemelkedő zeneszerzői és előadóművészi pályája elismeréseként 2014. március 15 -én KOSSUTH DIJBAN részesítették. (forrás: budapestklezmerband)

március  28. (szombat) Miskolc, Művészetek Háza
Anima Sound System

Az Anima Sound System 1993-ban, Szombathelyen alakult, elektronikus zenét játszó együttes.
Az Anima elektronikus együttes Magyarországon, egy egyedi keveréke a kelet-európai népzenének és a modern elektronikus zenének. Az együttes hamar kialakított egy erős kapcsolatot a budapesti underground rádióval, a Tilossal. Az első nemzetközi fellépésük Bécsben volt, 1996-ban a Soundsfair Fesztiválon (az egyetlen kelet-európai együttesként) olyan nevekkel együtt, mint a Red Snapper, a Goldie és a Nightmares on Wax.
A Himnusz újrakeverésével, amelyet a Bujdosó c. lemezen jelentettek meg, és amelyet élőben adtak elő a Tilos Rádió 2000. évi szilveszteri adásában, heves vitákat váltottak ki Magyarországon.
A zenei stílusuk a korábbi acid jazzből változott át egy szervesebb világzenévé. Az Anima Sound System több tagcserén ment keresztül a megalakulása óta, ehhez hasonlóan sok vendégénekes, zenész is megfordult a csapatban. Csak Prieger Zsolt és Szabolcs Zsolt maradtak meg az eredeti felállásból, amelyben benne volt még Bognár Szilvia és DJ Cadik is.
Miután körbeturnézták Kelet-Európa városait és fővárosait – csak Prágában 8-szor léptek fel – felkeltették Nyugat-Európa érdeklődését, és ily módon jutottak a berlini Glasshausba, és a párizsi Divan du Monde-ban. (forrás: wikipedia)

Vissza