HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Még drágább az életünk!

2009. június 16. (kedd) 18:15
 
Július elsejétől 20-ról 25 százalékra módosul az áfa, de 18 százalékos lesz a kulcs a tejre, tejtermékekre, a kenyérre, a távhőre. Az emberek még fel sem fogják, a gyakorlatban mivel jár az áfaemelés.

Tulajdonképpen mit jelent ez az 5 százalékos plusz a mindennapokban?

Szakértőnk elemzéséből kiderül, az 5 százalékos áfa-emelkedés más-más értéket jelent az egyes családoknál, hiszen a fogyasztás összetétele, a fogyasztási szokások eltérőek. De például a kedvezményes, 18 százalékos kulcs sem általánosságban a tejtermékekre, hanem a törvényben egyedileg meghatározott egyes tejtermékekre vonatkozik.
(A táblázatban megjelölt 4 tagú család 8500 forintos kiadásnövekedése egy nagyon leegyszerűsített példa.)
Arra a kérdésünkre, hogy a személyi jövedelemadó sávhatárainak változtatása mennyiben kompenzálja az áfa-emelés negatív hatásait? – a következőket válaszolta a szakember.
- A személyi jövedelemadó sávhatárának változása számítások szerint csak bruttó 158 333 forintos havi átlagkereset esetén érezhető, és évi 36 000 forint megtakarítást jelent. Vagyis a sávváltozás a sok minimálbéren foglalkoztatott munkavállaló esetében nem kompenzálja az áfa miatti kiadásnövekedés hatását.
Szakértőnk megjegyezte: nem igen beszéltek eddig például a családi pótlék adónövelő hatásáról sem, ugyanis a törvényi változással ez úgy viselkedik, mint a nyugdíjszerű jövedelmek. Az adóalapot megnövelik, de a ráeső adót nem kell megfizetni.
A személyi jövedelemadóban és a bérjárulékokban 2010-től tervezett változások lesznek még igazán jelentősek – feltéve, hogy megszavazza ezeket a parlament. Ezek tartalmazzák ugyanis azoknak a kedvezményeknek a visszaszorítását, amelyeket eddig adómentesen adhatott a munkáltató.
További, jelenleg kedvező adózású juttatások is teljes egészében adókötelessé válnak, így például az üzemanyag megtakarítás, napidíj. A lakáscélú munkáltatói támogatás adóterhet nem viselő járandóság lesz. (Az adóalapot megnöveli, de az adóját nem kell megfizetni.)
Összességében az áfa-kulcs növelése mind a lakossági, mind a vállalkozói körben keresletcsökkenéssel jár majd, amely a nemzetgazdaság teljesítményére negatív hatással lesz.

[1_960] Bevasarlas.jpg

A jelenleg adómentes, természetbeni juttatások: (a felsorolás nem teljeskörű) üdülési csekk, meleg étkeztetés (A tervezet szerint ezek a jövőben a munkáltatónak 32 százalék új adóterhet jelentenének.), hideg étkezési utalvány, magánnyugdíj pénztári munkáltatói hozzájárulás, számítógép- és internet használat (Ezek 54 százalékos munkáltatói adóteherrel járnának 2010-től.).

Nem valószínű, hogy a megadóztatás után sok munkáltató biztosítja majd továbbra is ezeket a természetbeni juttatásokat dolgozóinak.

4 tagú család kiadásainak emelkedése a 25 %-os áfa miatt

[2_960] Tablazat.jpg

(A táblázatban megjelölt 4 tagú család 8500 Ft/hó kiadás növekedése egy nagyon leegyszerűsített példa, de a tendenciákat jelzi.)

Változások július 1-től:

-    Az áfa 20-ról 25 százalékosra módosul
-    18 százalékos kulcs a tejre, tejtermékekre,(nem mindenre, csak az alap termékekre) kenyérre, távhőre
-    A táppénz csökkentése a jövedelem 70 százalékáról 60 százalékára
-    A személyi jövedelemadó sávhatára január 1-jéig visszamenőleg 1,7 millióról 1,9 millió forintra emelkedik
-    A jövedéki adók emelkedése, a benzin, a gázolaj, a cigaretta, s más dohányáruk, az alkoholos italok fokozott drágulása (részben a jövedéki adón, részben az áfán keresztül)
-    A 13. havi nyugdíj eltörlése
-    5 százalékpontos TB járulékcsökkentés a minimálbér kétszereséig
-    a családi pótlék adóalapba történő beemelése
-    a nyugdíj melletti munkavállalás szabályainak megszigorítása

Vissza