HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Mi következik március 10-e után?

2008. március 20. (csütörtök) 10:34
 
Interjú Pokorni Zoltánnal, a Fidesz alelnökével.

Alig egy héttel a népszavazás után úgy tűnik, mintha a kormány nem venne tudomást arról, hogy az igenek egyben azt is jelentették: az emberek elégedetlenek a koalíció tevékenységével. Ön szerint változik valami ezután?

Úgy gondolom, Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője pontosan fogalmazott: az elégedetlenség volt a fő motiváló erő a népszavazás eredményénél. Hogy mi lesz ezután, arra nehéz válaszolni. Közjogi értelemben már látjuk a következményeket. A kormány nem várja meg a januárt, áprilistól eltörli a napidíjat, a vizitdíjat, és nem vezeti be a tandíjat. Ugyanakkor nem hajlandó pótolni a kiesett pénzt. A „minél rosszabb, annál jobb” logika vezérli a kabinetet, de meggyőződésem, hogy ez hamarosan visszaüt.

Ezek szerint nem állja meg a helyét az az érvelés, hogy nincs átcsoportosítható összeg a költségvetésben?

Elvi és nem pénzügyi akadályai vannak a szóban forgó díjak pótlásának. Vegyük például Gyurcsány Ferenc egyik legutóbbi ígéretét, a népi részvényprogramot. Ennek kommunikálására a költségvetés tartalékkeretéből 1,6 milliárd forintot költöttek, ami az idei tandíjbevétel lett volna. Magyarország költségvetése 15 ezer milliárd forint, vagyis a pótlás – mint az említett példa is mutatja, ésszerű takarékoskodással – megoldható lenne, de erkölcsi, morális akadályai vannak. Nem teszik meg dacból, azt üzenik: „tetszettek volna másként szavazni”.

Az imént említette, hogy a közjogi következményeket már látjuk, melyek lehetnek a politikaiak?

Ezeket nehezebb előre jelezni. Gyurcsány Ferenc más, mint Medgyessy Péter volt. Emlékezhetünk, ő három hónappal az Európa parlamenti választások után távozott a bársonyszékből. Abban biztosak lehetünk, hogy a szocialisták pontosan tudják, milyen kockázata van a miniszterelnök személyének. Gyurcsány Ferenc most – kimondva-kimondatlanul – kapott 2-3 hónapot, hogy bizonyítsa, képes kijönni a kátyúból. Nem hiszem, hogy ez politikai kommunikációval megoldható lenne. Az emberek már nem hisznek a szavaknak, és ez nyárra világossá válik a kormánykoalíció számára is.

Vissza