HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Őröklés- A hagyatéki eljárás megismétlése

2015. október 7. (szerda) 11:10
 
Miskolci levélíró kérdezte, hogy mi a teendő, ha kihagyták az öröklésből? Történt, hogy közel egy éve, távoli rokona elhunyt, akivel nem tartotta a kapcsolatot. Most értesült haláláról, és arról is, hogy már lefolytatták a hagyatéki eljárást, és őt nem vették figyelembe, holott, törvényes örökös lenne. Kérdezi ezek után, van-e még lehetősége, az öröklésre.

A hagyatéki eljárásról szóló 2010. évi XXXVIII. tv. a hagyaték jogerős átadásától számított egy éven belül, egy speciális jogintézmény keretében, lehetőséget ad ilyen esetek megoldására. E szerint, a hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős végzés ellen  a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha az öröklésben érdekelt olyan tényre hivatkozik, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el, feltéve, hogy az - elbírálás esetén - az öröklés rendjének vagy az öröklés jogcímének, továbbá ezekhez kapcsolódóan a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.

A kérelmet az érdemi végzést hozó közjegyzőnél kell jegyzőkönyvbe mondani vagy írásban benyújtani az érdemi végzés jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül; e határidő elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye. A hagyatéki megismétlése iránti kérelemben meg kell jelölni azt a hagyatéki eljárást érdemben befejező végzést, amely ellen a kérelem irányul, az annak megváltoztatására okot adó tényt, valamint annak bizonyítékait.

A hagyatéki eljárás megismétlésének az előfeltételeit a közjegyző hivatalból megvizsgálja, és az eljárás megengedhetőségéről a kérelem beérkezését követő 30 napon belül külön végzéssel dönt.

Olvasónk esetében, a fenti szabályok alkalmazásával, ha még az egy év nem telt el, az eljáró közjegyzőhöz írásbeli kérelmet kell előterjeszteni, előadva, hogy milyen rokonsági fogban áll az örökhagyóval, és valószínűsítve, hogy ő törvényes örököse.

Ha a kérelmének a közjegyző helyt ad, akkor újra lefolytatja a hagyatéki eljárást, és a  megismételt hagyatéki eljárás eredménye alapján a közjegyző új végzése a korábbi hagyatéki eljárást érdemben befejező végzést hatályában fenntartja, vagy (részben vagy egészben) hatályon kívül helyezi, és a korábbi végzéstől eltérő hagyatéki eljárást érdemben befejező végzést hoz.

dr. Strassburger Gyula

ügyvéd


A facebookon is keresse, kedvelje a Kulcs Magazint, hogy elsőként értesüljön a híreinkről!

Vissza