HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Taktaharkány erdőket telepít, munkanélkülieket foglalkoztat

2008. december 21. (vasárnap) 16:00
 
Taktaharkány a munkanélküliek segélyezésével kapcsolatosan már a monoki javaslat előtt lépett, de itt nem csak ötletről van szó, hanem kézzelfogható tényekről. Nem csak beszélnek arról, hogy foglalkoztatni kellene a munkájukat elveszítetteket, de munkát is adnak - egy polgármesteri gondolat megvalósítása nyomán. Egyszerű, de briliáns a megoldás.

Miután 1998-ban a település első emberévé választották, Varga Lászlónak, Taktaharkány polgármesterének első tervei között szerepelt a község vagyonának gyarapítása. Két évvel a rendszerváltás után felszámolás alá került a helyi termelőszövetkezet, a polgármester megnézte, milyen vagyontárgyak menthetők még meg a közösség számára. Kiderült, jelentős földmennyiség található a felszámoló kezelése alatt. Nagyon sok utánjárást követően, több részletben, de Varga László megvásárolta a földterületeket – szántókat, legelőket, erdőket, fasorokat - az önkormányzat számára a 2000. év nyarának elején. A földszerzési kedv persze nem állt meg, sikerült még földhöz jutni 2008. decemberének első hetében is, erdőtelepítés céljából.

[1_300] erdotelepites 02

– Erdőgazdálkodók vagyunk – sorolja Varga László – a vágásérett fákat kitermeljük egy erdőmérnök irányítása és az Állami Erdészeti Szolgálat állandó felügyelete mellett, ezután új csemetéket ültetünk. 2009-től, az új szociális törvény bevezetésével megváltoznak a segélyezés formái. Öt százalék önrész terheli majd az önkormányzatokat, kilencvenötöt pedig az állam ad, ha valakit huzamosabb ideig, mintegy kilenc hónapig tudnak foglalkoztatni. Ellenkező esetben az eddigi tíz százalékos önerő húszra emelkedik. Mivel az ország gazdasági helyzete a jövő évben katasztrofális lesz, a megszorítások miatt több száz segélyezett zuhan az önkormányzatra. Mi értékteremtő munkaadásban gondolkodunk, kihasználjuk és ki fogjuk használni a meglévő földterületek adta lehetőségeket. Tulajdonképpen ezek az előzmények adták az ötletet, hogy levelet írjak Szűcs Erika miniszter asszonynak és Gy. Németh Erzsébetnek, a Magyar Országgyűlés Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottsága elnökének. A tippem az, hogy kapják meg az ország önkormányzatai a kihasználatlan, állami tulajdonban lévő földeket azzal a megkötéssel, hogy nem adhatják el. Ugyanis vannak felelőtlenül gazdálkodó önkormányzatok. A rosszabb földeken is lehet erdőket telepíteni, csak úgy megjegyzem – mondja a polgármester.– Ha megkapják, lehet különböző pályázatokon részt venni, mint tesszük azt mi. A taktaharkányi önkormányzat területéhez közel, még mindig van több száz hektár állami tulajdonú föld, amit ki tudnánk használni. Ezeket átadhatnák a megfelelő törvényi háttér mellett, itt is telepíthetnénk erdőket, amik hosszútávon hasznot hozhatnának. Arról már ne is beszéljünk, hogy azok a helyi lakosok, akiknek a gazdálkodás kereseti lehetőséget adott, magukénak érzik a telepítéseket, vigyáznak rá, a falopások száma kézzelfoghatóan csökkent. Amikor az időjárás engedi, húsz-harminc embert foglalkoztatunk, de egyelőre nem merek új telepítésekbe kezdeni, mert kiszámíthatatlan hazánkban a támogatottsági rendszer. Ha ez biztos lenne, máris belekezdenék egy újabb, százhektáros erdő ültetésébe. Bár ki kellene vonni a művelési ágból, mert ezek a területek ugyan legelőként vannak bejegyezve, ám - ismert okok miatt - megszűnt az állattartás. – Arra a kérdésre, hogy előrébb vannak-e Taktaharkányban a monoki javaslatnál, miszerint nem csak ötleteket mondanak, hanem megoldásokat is, a polgármester egyértelmű igennel válaszolt.
A már fent említett bizottsághoz is elküldött levélre megérkezett az első válasz. A szociális segélyezési rendszer változásával és a közfoglalkoztatás bővítésével, magával a javaslattal egyetért és támogatja azt - Kórózs Lajos államtitkár.

 [2_300] erdotelepites 01

Vissza