HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Világörökségi mizéria - elnöki reagálással

2008. december 15. (hétfő) 12:37
 
Tokaj-hegyaljai települések egy része nem kér a világörökségi címből, ilyen titulus alatt nem kívánnak a kultúrtáj kategóriához tartozni.

A nem mindennapi döntést szerdán, a Tállyai Vincellérházban jelentették be sajtótájékoztatón. Az eseményen részt vett Rónavölgyi Endréné szocialista országgyűlési képviselő, szerencsi polgármester, Osika József tállyai -és Valler József bodrogkisfaludi polgármester.

Rónavölgyi Endréné bevezetőjében megjegyezte, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés novemberi ülésén a területrendezési tervet is napirendjére tűzte, ezt el is fogadták, de ezzel a Szerencsi Többcélú Kistérség Társulás tizenhét települése nem ért egyet. A megyei ülést megelőzően a társulás elkészítette az anyaggal kapcsolatos álláspontját, és írásban juttatták el azt a területrendezési terv készítőinek.
- Észrevételeinket nem mérlegelték a végleges terv kidolgozásánál, figyelmen kívül hagyták a települések álláspontját, ami példa nélküli, ha azt is nézzük, hogy a tizenhét polgármester által aláírt javaslatunkat minden közgyűlési tagnak átadtuk, időben – nyomatékosította mondandóját Rónavölgyi Endréné. – A településeken húsz-huszonöt százalékos a munkanélküliség – folytatta – ami tovább emelkedhet a gazdasági válság okán. A fejlesztések kapcsán a pátria polgármesterei felelősséget éreznek a lakosság iránt, és úgy látjuk, hogy csak mezőgazdaságból, szőlőtermelésből és idegenforgalomból nem tudunk munkalehetőséget biztosítani. Elsősorban a feldolgozóipar kialakítása jelenti a jövő útját, ezzel megy szembe a megyei közgyűlés határozata, ami egyértelműen száműzi a fejlesztést a zempléni térségből, ami különösen igaz a világörökségi településekre – mondta az országgyűlési képviselő.

[1_300] sajtotajekoztato.jpg

Osika József szerint a világörökségi rang nem hozta azokat az eredményeket, amelyeket kitűztek a megalakuláskor.
– Felhívtam a terület polgármestereinek a figyelmét arra, hogy a világörökségi cím miatt nem valósulhatnak meg erőművek például, még pici méretekben sem. Egy település energiaszükségletét kielégítő szél-, vagy bioerőmű építése már eleve kizárt a a világörökségi rang miatt. Személyesen is közbenjártam a megyei közgyűlés elnökénél, aki megértette a problémát, viszont a közgyűlési határozat ettől még tény maradt. Summázva: a Szerencsi és Tokaji Kistérséghez tartozó települések polgármestereinek egy része nem kér a világörökségi címből. Ezt levélben jeleztük a magyar kormány felé azzal a kéréssel, továbbítsa elhatározásunkat az UNESCO felé, töröljenek minket, mint világörökségi területet. A konkrét települések a következők: Tállya, Bodrogkisfalud, mint magtelepülések, peremtelepülésekként Szerencs, Abaújszántó, Erdőhorváti, Golop, Legyesbénye, Szegilong és Szegi, amely érintett a puffer zónában, és Mezőzombor.
Tállya polgármester azt mondta: nem kérnek a címből, mert ez az itt élő embereknek a sorsát negatív irányban befolyásolja.
Valler József megerősítette az elhangzottakat, majd megjegyezte, a LEADER programon belül a világörökségi települések nem pályázhatnak még csak épületfelújításokra sem, más források után kell nézni.

A tesze-tosza gazdaságpolitika az ok

[2_t] OdorFerenc.jpgA meghökkentő bejelentésre, miszerint néhány település kilépne a Tokaj-hegyaljai világörökség területéről - pontosabban lemondana a címről – dr. Ódor Ferenc a megyei közgyűlés elnöke is reagált. Tette mindezt azért, mert a kilépni szándékozók szerint a megyei közgyűlés területrendezéssel kapcsolatos határozata nem kedvez a Szerencsi Többcélú Kistérségi Társulás tizenhét településének, vele együtt annak a ténynek, hogy a térségben nem tudnak ipari fejlesztéseket megvalósítani a világörökségi cím miatt.
- Megyénk rendezési terve összhangban van az országos területrendezési tervvel, amit a közelmúltban elfogadott a parlament. Ha ebben olyan dolgok lennének, amik akadályoznák Szerencs, illetve az idetartozó kistérség fejlődését, akkor erről módosító javaslatot kellett volna beadni, felhívni a figyelmet erre, amit a szerencsi polgármester megtehetett volna, lévén országgyűlési képviselő. Tehát vagy nem szólt, vagy ha igen, akkor álláspontjával nem értett egyet a kormányzat. Most azt mondani, hogy a megyei rendezési terv gátat szab a terveiknek, csak mellé beszéd. Ott ült a képviselő asszony a parlamentben, mivel foglalkozott? Most jutott eszébe ezt a problémát szóvá tenni? – fogalmazott dr. Ódor Ferenc, majd így folytatta. – Az a véleményem, mindennel próbálkoznak a szalmatüzelésű erőmű érdekében. Mi viszont nem akarunk ilyet, van egy közgyűlési határozat, ez azt tartalmazza, hogy nem kell Tokaj-Hegyaljára szalmatüzelésű erőmű, ők viszont meg akarják valósítani. És a cél érdekében most az egészet más, újabb köntösbe csomagolják. A lényeg: a polgármester asszony nem állt ki ezért az ügyért a parlamentben! Ugyanakkor érthetetlen az a kifogás, hogy a világörökségi cím miatt kerülik el a beruházók a térséget. Azt kell, mondjam, másfelé sem állnak sorban a letelepedni szándékozó vállalkozások, hiszen látni kell, hogy a kormányzat tesze-tosza gazdaságpolitikája nem kedvez ezeknek a törekvéseknek – mondta dr. Ódor Ferenc.

 

Vissza