HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
autó-motor-sport

Whitcombe és Gomez nyerte a Pekinget „szimuláló” újvárosi világkupát

2008. július 15. (kedd) 11:18
 
A hőmérő higanyszála és az ezúttal is csodálatos tiszaújvárosi közönségnek köszönhetően duplán forró hangulat jellemezte a 12. TVK BG Triatlon Világkupát július 13-án.

Az elit tagjai az időjárási viszonyokat hasonlónak tartották ahhoz, mely Pekingben vár majd rájuk az olimpián. A 10. TVK Triatlon Nagyhét záróeseményén a hölgyeknél Andrea Whitcombe révén brit, míg a férfiaknál Javier Gomez-nek köszönhetően spanyol siker született. A legjobb magyar a 8. debreceni Szabó Zita, míg a bajai színekben versenyző Faldum Gábor lett.

A sajószögedi Tolnai-tóban 13 ország 23 versenyzője kezdte meg a két körös, összesen 1500 méteres úszást. Még mielőtt bárki is fanyalogna a résztvevők számát illetően, tájékoztatásul egy adat: az elmúlt heti hamburgi világkupán (a tavalyi világbajnokság helyszínén!) 20 női induló volt. Az elsődleges magyarázat pedig nem más, mint, hogy a pekingi olimpia közelsége miatt az élversenyzők ,,elosztják” a verseny helyszíneket.

[4_300] Triatlon3.jpg

Visszatérve a női versenyhez, az első 750 méter leúszását követően az amerikai Sarah Groff mászott ki elsőként a partra és ugrott vissza. Ez a részhajrá siker 500 dollárt hozott az amerikai lány konyhájára, akinek „nyakán” szinte végig ott tempózott a budaörsi színeket képviselő Vanek Margit. Az üldözőket - köztük a további hat magyar indulót - a brazil Mariana Ohata hozta be a depóba. A Tiszaújváros centrumában kijelölt versenyközpontot Groff érte el elsőként, aki megnyerte az első kerékpáros részhajrát is, mely újabb 500 dollár prémium esélyét jelentette számára. Ahhoz ugyanis, hogy a részhajrákért felajánlott pénzdíjakat meg is kapják a versenyzők, a mezőny első felében kell célba érkezniük.
A második körre egy öt tagú szökevény csoport, Sarah Groff, a brazil Mariana Ohata, a brit Andrea Whitcombe, a dán Helle Frederiksen és az ausztrál Abram Felicity alkotta boly elszakadt a többiektől, olyannyira, hogy négy körrel a depózás előtt, már 2:13 perc volt az előnyük. Újabb egy kör után már két és fél percnél is több volt a hátránya az egy mezőnyt alkotó 18 sportolónak, így a magyar lányoknak is. 5 km-el a középső szám vége előtt már 3:54 percre nőtt az előny, mely behozhatatlannak tűnt a többiek számára. Időközben Whitcombe még besöpörte a második kerékpáros részhajrá-sikerért járó 500 dollárt.

[7_300] Triatlon4.jpg

A második váltásnál Ohata vezette ki a szökevényeket a 2,5 kilométeres futópályára, melyen négy kör volt az előírt penzum. Először visszaérve a versenyközpontba már a Whitcombe, Abram, Groff hármas 11 mp-es előnyét jegyezhettük fel. Legjobb magyarként a hatodik helyen Koch Renáta (Mogyi SE) haladt ekkor, 3:47 perc hátrányban. Féltávnál a britek egykori futó olimpikonja 12 mp fórt könyvelhetett el Abram-hez és újabb 13-at Ohatához képest. A MOL Új Európa Alapítvány által támogatott Tóth Zsófia a 7. , Szabó Zita pedig a 8. helyen haladt, Koch viszont hátrébb csúszott a 13. pozícióba. 7,5 km-nél Whitcombe 45 másodperccel vezetett Abram és több, mint egy perccel Ohata előtt. A úszást nyerő Groff tartotta negyedik helyét, Szabó 4:42 hátránnyal a 8., Tóth közel 5 perccel elmaradva a 10., míg Koch 6:37 percre az elsőtől a 15. helyen futott. A célba érkezéskor nem változott a sorrend. Nyert Andrea Whitcombe, az ezüstérmet Abram Felicity, míg a bronzot a 2006-ban, Tiszaújvárosban ezüstérmes Ohata érdemelte ki. Az amerikai Groff az iszonyatos kánikulában teljesen elkészülve erejével szó szerint beesett a negyedik helyre. A legjobb magyar végül is a nyolcadik pozíciót megőrző debreceni Szabó Zita lett, aki ezzel alaposan megjavította eddigi legjobb tiszaújvárosi vk-helyezését, a tizenharmadikat. Molnár Erika 1997-es ezüstérmét tehát nem tudták felülmúlni a mieink, de abból a szempontból sporttörténelmet írtak, hogy az első tízben még sosem volt egyszerre kettő közülük.
[5_t] Szabo.jpg- Nagyon boldog vagyok! – fogalmazott a célban Szabó Zita. - Az úszás nem sikerült igazán jól. A bringán éreztük, hogy nem érhetjük utol az első ötöt, így ott senki sem hajtotta túl magát. A futás során nem okozott különösebb gondot a meleg, úgy érzem nagyon jó erőben vagyok. Még két hét kemény munka vár rám az augusztus 9-i pekingi utazásig.

 

A női érmesek mondták

Andrea Whitcombe, a győztes: - Engem lepett meg a legjobban, hogy nyertem, hiszen 3 hónapig elhúzódó Achilles-ín sérülésem után két hete kezdtem újra a futóedzéseket. Imádtam ezt a versenyt, hiszen a közönség fantasztikus, a pálya nagyon jó és az esti bulit is nagyon várom. Most boldog vagyok ugyan, de bosszant, hogy mivel az egyetlen válogató verseny, a madridi világkupa idején sérült voltam, a szövetség vezetői kihagytak a pekingi brit csapatból. 37 évesen ez lett volna az utolsó lehetőségem, hogy olimpián versenyezzek. Persze a világ nem dől össze, az élet megy tovább.

Abram Felicity, az ezüstérmes: - Mivel nem kell az olimpiára készülnöm, sokat tudtam versenyezni az elmúlt időszakban, ennek köszönhető, hogy a világkupa pontverseny második helyezettjeként indulhattam el Tiszaújvárosban. Itt különösebb taktikára nem volt szükségünk, hiszen négy társammal jól együtt tudtunk dolgozni, így komoly előnnyel kezdhettük a mindent eldöntő futást. Remek érzés, hogy ezzel a második hellyel hétfőtől én vezethetem majd a vk-pontversenyt!

Mariana Ohata, a bronzérmes: - Én szeretem a hőséget és örülök annak is, hogy a tiszaújvárosi világkupa úszó száma a Tiszáról „visszatért” a síkvízre. Több társamhoz hasonlóan én is sérült voltam, miközben sokat bringáztam és úsztam, a futásban akadt elmaradásom. A szezon legjobb eredményét értem el itt, melyért szeretnék köszönetet mondani a tiszaújvárosaiknak!

[2_300] Noi.jpg

Női végeredmény: 1. Andrea Whitcombe (brit) 2:02:47 óra, 2. Abram Felicity (ausztrál) 2:03:33, 3. Mariana Ohata (brazil) 2:04:06, …8. Szabó Zita (DSC-DSI) 2:07:45,…10. Tóth Zsófia (ORTRI) 2:08:11, …17. Koch Renáta (Mogyi SE) 2:10:27, 18. Vanek Margit (Budaőrsi TKE) 2:10:54, 19. Horváth Gréta (Kaposvári AC) 2:12:12, 20. Láposi Kata (UTE) 2:12:41.


Három világbajnok a dobogón!

A kora délutáni kánikulában 18 ország, 54 versenyzője vetette magát dudaszóra a Tolnai-tóba. Az első 750 méter után a szlovák Richard Varga állt az első helyen, 3 mp-el megelőzve a TVK-Mali Triatlon Klub legjobb úszóját, Balogh Lőrincet és 6 mp-el az idei világbajnok spanyol Javier Gomez-t. A partot érés is Vargának sikerült elsőként, de a tavalyi tiszaújvárosi győztes hispán versenyző, világkupa-összetett éllovashoz méltó módon szorosan követte őt a depóba, ahová Balogh érkezett meg harmadikként.

[1_960] Triatlon2.jpg

A városba érve az első kerékpáros prémium hajrát a francia Sylvian Sudrie „húzta” be. 13 kilométernél két magyar, Molnár Ádám (Budaörsi TKE) és Pocsai Balázs (DSC-DSI) is az időközben szinte egy óriáskígyót alkotó boly elején tekert. Újabb egy kör elteltével az amerikai Mark Fretta és Pocsai meglógott a sortól és a féltávnál már 22 mp előnyük volt a Gomez által kontrollált többiekkel szemben. A szökevény duó, melyből Fretta nyerte a második prémium hajrát, az utolsó kilométerekre egy perc fölé növelte előnyét. A bringát Fretta tette le gyorsabban, őt a depózással kicsit elszöszmötölő Pocsai 6 másodpercre követte a futókör kezdetén. A két szökevényt hamar bedarálták az 50 mp-el később indult többiek, akik közül a korábbi három tiszaújvárosi vk-győztes, a spanyolok idei világbajnoka, Javier Gomez, az ausztrál U23-as egyéni és felnőtt csapat vb-aranyérmes Brad Kahlefeldt és az 1999-es montreáli vb győztese, a kazahként hosszú évek óta a TVK-Mali TK légiósaként jegyzett Dmitriy Gaag vitte a prímet. A futás felénél Gomez állt az élre és a legtermészetesebb módon fokozva a tempót tudatosította vetélytársaiban, hogy idén sem akarja alább adni az első helynél.

[8_300] Triatlon5.jpg

A viadal ezen szakaszában Gaag-ot maga mögé utasítva a német Steffen Justus haladt a harmadik pozícióban, míg a legelőkelőbb besorolást a MOL Új Európa Alapítvány által felkarolt, tavaly Tiszaújvárosban, a junior Európa-kupát megnyerő fiatal tehetség, Faldum Gábor (Mogyi SE) kapta a 12. helyéért. 6 kilométernél a Gyima becenévre hallgató kazah klasszis, akinek az egész város egy emberként drukkolt, visszaelőzte fiatal német ellenfelét, akinek már nem volt ereje az újításra. A célszalagot – megvédve tehát tavaly megszerzett tiszaújvárosi elsőségét – a világelső Javier Gomez emelte magasba. A 2005 után ismét másodikként zárt Brad Kahlefeldt önfeledten csapott a levegőbe a céldobogón, az óriási lelkierőről tanúbizonyságot tevő Gaag pedig meghatódva burkolta magát a kazah zászlóba és csoszogott be az utolsó métereken, hogy gratuláljon az előtte végzett világsztár párosnak. Javier Gomez-nek ez volt a 11. világkupa-futam elsősége, mellyel utolérte az eddigi csúcstartó kanadai olimpiai bajnokot, Simon Whitfield-et. A legjobb magyar az egyenletes teljesítményt nyújtó Faldum Gábor lett.
[6_t] Faldum.jpg- Az úszással nem volt különösebb probléma, viszont a kerékpározásnál az egyik kulacsomból elfolyt a víz – tudtuk meg Faldum Gábortól. – Az elvesztett folyadékot szerencsére a futásnál sikerült pótolnom. A futást tizenkettedikként kezdhettem és végül a 14. hely lett az enyém, így azt gondolom sikerült jól beosztani az erőmet.

 

A férfi érmesek mondták

Javier Gomez, a győztes: - Nagyon jó versenyt vívtunk. A kerékpározás utáni egy perc körüli hátrány nem okozott különösebb gondot, a saját tempómban futottam, mely elég volt a sikerhez. Kemények edzek tovább, teszem a dolgom, nem nyomaszt, hogy a pekingi olimpia esélyeseként tartanak számon. Köszönöm a közönség biztatását! Remélem, hogy jövőre is visszatérhetek ebbe a csodálatos városba!

Brad Kahlefeldt, az ezüstérmes: - Sérülésem miatt sok versenyt kihagyva most tértem vissza az élmezőnybe. Kívülről talán nem látszott, de még hiányoznak a kimaradt edzések. Remek érzés, hogy Javier mögött a második lehettem. Folyamatosan készülök tovább, aztán az olimpián majd meglátjuk. Az ausztrál Napos-parton hasonló a klíma, mint Pekingben, így az időjárás remélhetően nem tréfál majd meg.

Dmitriy Gaag, a bronzérmes: - Tavaly ősztől sokat kínlódtam térdsérülésemmel, de az idei szezonban szerencsére minden versenyen egyre jobban megy. Bízom benne, hogy ez a folyamat a következőkben sem áll meg, mert Pekingben szeretnék az első 10 között végezni, ahol nagy szerepe lesz az időjárásnak! Mindenesetre én bírom a mostanihoz hasonló forróságot, mely augusztus közepén ránk vár Kínában.

[3_300] Ferfi.jpg

Férfi végeredmény: 1. Javier Gomez (spanyol) 1:51:31 óra, 2. Brad Kahlefeldt (ausztrál) 1:51:50, 3. Dmitriy Gaag (kazah, TVK-Mali TK) 1:52:07, …14. Faldum Gábor (Mogyi SE) 1:54:28, …18. Rendes Csaba (UTE) 1:55:04, …24. Bajai Péter (Mogyi SE) 1:55:53, …27. Török Dániel (TVK-Mali TK) 1:56:19, …32. Török Alfréd (TVK-Mali TK) 1:57:29, …38. Molnár Ádám (Budaőrsi TKE) 1:58:23, 39. Pocsai Balázs (DSC-DSI) 1:59:03, …44. Nix Levente (UTE) 2:02:30, 45. Csortos Imre (DSC-DSI) 2:07:11.


forrás: Szücsi Média

Vissza