HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

246 millió euró közép-európai együttműködésre

2014. december 22. (hétfő) 14:37
 

Több mint 146 millió közép-európai lakost érint kedvezően az Európai Bizottság 2014. december 16-án jóváhagyott beruházási programja. Az Interreg program révén 2020-ig 246 millió eurót fordítanak a közép-európai városok és régiók közötti transznacionális együttműködésre.

Az uniós beruházások olyan köz- és magánszektorban működő szervezeteket támogatnak, melyek tevékenysége több tagállamra is kiterjed. Kulcsfontosságú szerep jut a regionális versenyképesség, az energiahatékonyság és a karbonszegény gazdaság fellendítésének, emellett a támogatás célja még a környezetbarátabb közlekedés, továbbá a kulturális örökséggel és a természeti erőforrásokkal való hatékony gazdálkodás előmozdítása. A kedvezményezettek köre 9 országot ölel fel, Magyarország mellett Ausztria, Csehország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és Horvátország vesz részt a programban.

Corina Creţu, a regionális politikáért felelős biztos a következőket nyilatkozta: „A Közép-Európát érintő új program lényege, hogy Európában jobb legyen élni és dolgozni. A ma jóváhagyott nemzetközi beruházásaink olyan embereknek jelentenek uniós segítséget, akik a programban szereplő 76 közép-európai városban és régióban élnek, közös kihívásokkal néznek szembe, és megosztják erőforrásaikat, legyen szó energiabiztonságról, kulturális örökségről, vagy az érintetteket összekötő jobb minőségű, kulcsfontosságú közlekedési útvonalakról. A 2007 és 2014 között támogatásban részesült 124 együttműködési projekt alapján levont tanulságokra alapozva a közép-európai Interreg-együttműködés alapvető eszközként továbbra is a kilenc ország városai és régiói szükségleteinek szolgálatában áll."

Háttér-információk
A ma bejelentett, 246 millió euró értékben megvalósuló beruházások olyan transznacionális együttműködési projekteket támogatnak, melyek célja a bevált gyakorlatok cseréjén és az új, innovatív megközelítések kisebb beruházásokkal való tesztelésén alapuló kapacitásépítés és a készségfejlesztés. A közép-európai Interreg-együttműködés első projektpályázati felhívása várhatóan 2015 februárjában jelenik meg.
A közép-európai Interreg-együttműködés az Európai Unió kohéziós politikájának egyik bécsi irányítású programja. 2007 óta nyolc közép-európai ország 76 városa és régiója vehetett részt a kezdeményezésben: Ausztria, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia mellett Németország és Olaszország egyes tartományai is az együttműködés részesei. Horvátország kilencedik tagállamként most csatlakozik a programhoz.
Az EU kohéziós politikára fordított, több mint 350 milliárd eurós teljes költségvetésének mindössze 0,07%-át jelentő ráfordítással a nemzetközi együttműködés célja, hogy nemzeti határokon átnyúló tudásbázist alakítson ki, hálózatokat hozzon létre, kísérleti projekteket valósítson meg, valamint az adott területet jellemző közös kihívásokat és szükségleteket tükröző helyi projektötletek alapján nagyszabású beruházásokat készítsen elő.

Az új közép-európai Interreg-együttműködés program főbb prioritásait a résztvevő tagállamok az érintett partnerek és érdekelt felek bevonásával folytatott részletes egyeztetéseken dolgozták ki, a hangsúlyos területek az alábbiak:
innovációs együttműködés Közép-Európa versenyképességének fellendítése érdekében: a projektek célja a kutatásba, innovációba és oktatásba való hatékonyabb beruházás, és a tudásszintek és az oktatás terén mutatkozó regionális egyenetlenségek enyhítése.
• A közép-európai dekarbonizációs stratégiák terén folytatott együttműködés: a megújuló energiaforrások erőteljesebb kiaknázására és a kedvezőbb energiahatékonyságra irányuló projektek, az alacsony kibocsátású ágazatban létrehozott új munkahelyek jelentette lehetőségek kamatoztatása mellett.
• A természeti és kulturális erőforrások területén megvalósuló együttműködés Közép-Európa fenntartható növekedéséért: a környezeti és gazdasági hatások miatt egyre sérülékenyebb természeti és kulturális örökség védelmét és hasznosítását elősegítő projektek.
Közlekedési együttműködés a jobb közép-európai összeköttetésekért: a projektek célja, hogy a régióknak és városoknak javuljon az összeköttetése az európai közlekedési hálózatokkal, és egyúttal előtérbe kerüljön a környezetbarát multimodális személyszállítás és árufuvarozás.

Vissza