HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

670 új munkahely a Jabilban

2011. július 14. (csütörtök) 13:27
 
Hosszas és komoly szakmai előkészítő munka előzte meg azt, hogy a tiszaújvárosi Jabil jelentős összegű támogatáshoz jusson a Magyar Kormánytól.

A tiszaújvárosi székhelyű vállalat 670 új munkahelyet teremthetett a kormány kiemelt támogatásának köszönhetően. Becsey Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdasági államtitkára ebben az ügyben szorosan együttműködött dr. Mengyi Rolanddal, a térség országgyűlési képviselőjével, akit a fejlesztésről kérdeztünk.

- Mint ismert: a Jabil Circuit Magyarország Kft. közel 23 millió eurós beruházást valósít meg Tiszaújvárosban, 670-nel növeli alkalmazottainak számát. A cég a projekthez állami támogatást kap. Úgy tudni, hogy a támogatás már az első gyártási évben megtérül az államháztartásnak. Mi áll pontosan a fejlesztés hátterében?

- Mindenek előtt engedje meg, hogy leszögezzem: óriási eredmények tartom, hogy a Jabil állami támogatásban részesült, amit nem pusztán munkahely megőrzésre, hanem munkahely-teremtésre fordít. A tiszaújvárosi gyár bővítése különösen fontos, mert a jelentős munkanélküliséggel küzdő Borsod-Abaúj-Zemplén megye déli részén teremt munkahelyeket. Több tíz kilométeres távolságból toborozza, majd kiképzi a munkaerőt. Ráadásul egy olyan szektorban, amelyben magas a hozzáadott érték aránya, ami az államháztartási bevételek szempontjából igen kedvező. Részben ezért mondható el az, hogy a támogatás, amit a Jabil munkahelyteremtő pótlólagos beruházásához ad az állam, az adóbevételek révén már 2012-ben megtérül. Hozzáteszem: javul a devizamérleg is, mert a beruházás alapvetően exportra termel majd. Fontos kiemelni, hogy a 670 munkavállaló közül 50 diplomás lesz. A beruházás már idén megvalósul, így a változás szembeötlő.

- A Jabil Magyarország EKD támogatása három pillérre épül. Melyek ezek?

- Az első pillér a munkahelyteremtés, fontos kitétel azonban, hogy ezek a munkahelyek a beruházást követő öt éven keresztül fennmaradnak. Mivel többek között mobilkommunikációs eszközök, illetve a legújabb kommunikációs eszközök részegységeinek gyártását folytatja a cég, ezért gyártóeszközök beszerzésére is kapott a vállalat első körben egyszeri, vissza nem térítendő támogatást, amelyet gyártóberendezések, gyártást kiszolgáló technológiai rendszerek, vizsgáló- és teszt berendezések, javító- és mérőrendszerek, elektronikai eszközök, műszerek, logisztikai eszközök beszerzésére használnak fel.

- Úgy tudni, hogy emellett a munkaerőpiaci alapból a beruházásösztönző képzési támogatáson keresztül – az új munkaerő betanításakor, illetve az új technológiák bevezetésekor alkalmazott szakmai képzések költségeinek egy részére – is vissza nem térítendő támogatást kapott a Jabil.

- Valóban, a beruházásokhoz kapcsolódó képzések során munkatársaikat a megrendelők külföldi központjaiban tanítják be, így egyedülálló tudásra tesznek szert. Emellett, a gyáron belüli akkreditált belső képzési rendszerekben és szakmai képzésekben számos munkatárs szerezhet speciális tudást. A Jabil mindezek mellett, hogy megrendelőit hosszú távon megtarthassa, és ezáltal több ezer munkahelyet hosszú távon biztosíthasson Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, adókedvezményben is részesül a beruházás üzembe helyezését követő tíz évben. A támogatással biztosabbá válhat a megrendelők hosszú távú megtartása. Kiemelném továbbá, hogy nagyobb számú hátrányos helyzetű, képzés nélkül foglalkoztatásra alkalmatlan, illetve fogyatékkal élő munkavállalót alkalmazhat a vállalat a következő években.

- A cég a világ első számú elektronikai vállalatainak beszállítója. 2000-ben nyitották meg a gyárat Tiszaújvárosban. A mondhatni dinamikusan fejlődő társaság számára úgy tűnik, mégis alapvető, hogy kormányzati támogatáshoz jutott.

- A vállalat valóban folyamatosan növekszik, a tiszaújvárosi gyárukban jelenleg közel 9000 ember dolgozik. Nem elhanyagolható az sem, hogy a gyár jelenlétével Magyarország az elektronikai bérgyártás területén igen komoly pozíciókat vívott ki magának, és ez az iparág a hazai munkahelyteremtő képességével jelenleg a magyar gazdaság fő hajtóereje lehet. A kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal segítségével megszerzett támogatással a Jabil lehetőséget kap arra, hogy tovább javítsa pozícióját, ezáltal még több megrendeléshez juthasson, és erősítse hazánk nemzetközi szerepét ebben az ágazatban.

- A térség országgyűlési képviselőjeként miért tartotta fontosnak, hogy hozzájáruljon a cég sikeréhez?

- Megyénk legfőbb problémája a munkanélküliség, amelyből számos folyamat következik. Ilyen például az elvándorlás. A családok pénztelensége kihat a szolgáltató szektorra is, ami tovább generálja a munkanélküliség arányát. Könnyen belátható, hogy az, aki munkahelyet teremt, további családok sorsára is hatással van. A térség képviselőjeként nem hagyhatok ki egyetlen alkalmat sem, amely hozzájárulhat a foglalkoztatók sikeréhez. Ezúton is köszönöm Király Zoltánnak, a cég korábbi vezetőjének, és Becsey Zsolt államtitkár úrnak, hogy munkájukban részt vehettem és hozzájárulhattam az eredményes munkahelyteremtő fejlesztéshez!

Vissza