„A közbiztonság annyit ér amennyire az emberek értékelik”
2010. április 1. (csütörtök) 10:07- Milyennek tartja megyénk közbiztonságát, melyek a „legfertőzöttebb” területek?
- A válaszadás szempontjából a kérdést két részre kell bontani. Szakmai szempontok alapján ítélve a megye közbiztonsága, egyben a megyei rendőr-főkapitányság által nyújtott teljesítmény az országos átlagon felüli, számos területet figyelembe véve egyértelműen kiemelkedőnek mondható. Ennek ellenére előfordul, hogy a lakosság szubjektív értékítélete rosszabb közbiztonságérzetet eredményez, mint azt az objektív számadatok indokolttá tennék. Ennek számos összetevője van a gazdasági világválság negatív hatásaitól egészen megyénk társadalmi-gazdasági-szociális helyzetéig. Tekintettel arra, hogy a közbiztonság valójában annyit ér, amennyire az emberek értékelik, számos intézkedés történt a lakosság biztonságérzetének javítása érdekében. Megemlíteném a tavaly sikeresen bevezetett „közbiztonsági háló” cselekvési programot, amelyet március 1-jétől újra elindított a rendőrség, illetve áprilistól ezerrel több, felkészült rendőr vigyáz majd az önök biztonságára. Egyébként olyan kategória, mint a kérdésben szereplő „legfertőzöttebb terület”, megítélésem szerint nem létezik. Minden kistérség, minden rendőrkapitányság más és más problémákkal küzd, de egyben biztosak lehetnek, hogy jelenlétünk mindenütt folyamatos. Ha baj van, azonnal segítünk, mindenkit megvédünk bármilyen jogtalan támadással szemben.
- Az életellenes, erőszakos bűncselekmények terén jó a felderítési mutató, de mit lehetne tenni a számuk csökkentéséért?
- Az állampolgárok életét sértő, veszélyeztető bűncselekmények mindig az érdeklődés középpontjában állnak, ennek megfelelően a felderítési arány is kiemelkedően magas, közel száz százalékos. Az esetek bekövetkezését elemezve megállapítható, hogy a leggyakoribb kiváltó okok között az alkohol és az indulati motiváció szerepel, legtöbbször családi, baráti vagy egyéb ismeretségi körben kialakult konfliktushelyzet torkollik sokszor megmagyarázhatatlan erőszakba. Megelőzésük ezért is összetettebb, nem pusztán rendőri feladat. Nagyobb odafigyelés, az intő jelek időbeni feltárása és a konfliktushelyzetek feloldásában segítséget nyújtó szervezetek, hatóságok értesítése, bevonása eredményes módszernek bizonyulhat.
- A megye egyes részein, például sok csereháti faluban alig mernek kimozdulni a lakosok, mert attól félnek, mire hazaérnek kirámolják a házukat. Mit lehet tenni itt a biztonságérzet javításáért?
- A betöréses lopások ügyeit elemezve meg kell állapítanunk, hogy lakásainkat sokszor védtelenül, vagyonvédelmi eszközök és módszerek alkalmazása nélkül, szinte teljesen kiszolgáltatjuk a betörőknek, akik gondolkodás nélkül élnek a lehetőséggel. A rendőrség részéről fokozottabb jelenlét, aktív megelőzés és eredményesebb felderítés tud javítani a helyzeten, azonban ehhez még sok mindennek kellene társulnia. Ha a szomszédok, lakóközösségek jobban figyelnek egymásra, ha a megelőzésben részt vesznek a településőrök, polgárőrök, vagyonvédelmi szakemberek, ha saját magunk is megteszünk mindent anyagi javaink megőrzése érdekében (pl. riasztó, biztonsági zár, kamera stb.), akkor biztosan kevesebben válnak áldozattá a jövőben.
- Felkészültek a várható BTK szigorításból adódó új feladatokra?
- A jogszabályi változás nem ért minket váratlanul és felkészületlenül, időben megkezdtük az állomány oktatását, képzését. Elsőként a mentorok felkészítése zajlott, akik irányításával ütemezett módon a teljes állomány oktatása és számonkérése megtörtént. Így megnyugtathatok mindenkit, hogy munkatársaink a továbbiakban is törvényesen, szakszerűen, a hatályos jogszabályoknak megfelelően fogják munkájukat végezni.