HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

A BTK módosításáért küzdenek

2009. január 13. (kedd) 16:43
 
Mint az köztudott, országos aláírásgyűjtési akciót kezdeményezett Sátoraljaújhely város önkormányzata - a büntető törvénykönyv szigorítása érdekében. A „Tegyünk együtt az erőszak ellen!” címmel meghirdetett programhoz csatlakozott a Fidesz helyi szervezete, december tizenegyedikén demonstrációt tartottak, ahol – többek mellett - Szamosvölgyi Péter polgármester is kifejtette véleményét.

Az elképzelésekről, egyáltalán arról, hogy mi váltotta ki a kezdeményezés gondolatát, hol tart most az ügy, január második hetében kérdeztük az Észak-magyarországi város első emberét.

[1_180] demonstracio1.jpgSz. P.: - Azt reméljük, a kezdeményezésre felfigyel a politika, a parlament, hiszen elszaporodtak a személy -és vagyon elleni bűncselekmények, ugyanakkor a büntetési tételek nem hatnak visszatartó erővel. Ezzel együtt kérjük a sértettek nagyobb érdekvédelmét is, abszurdum, hogy a bűnelkövetők - a cselekményük elkövetése, illetve letartóztatásuk után néhány órával - szabadlábon vannak. Javaslataink között szerepel a rendőri felügyelet rendszerének visszaállítása a már elítélt, de szabadságvesztésüket még el nem kezdő elkövetők esetében. A többszörösen visszaeső bűnözők körében akár az életfogytig tartó elzárást sem tartanánk kizártnak.

Kulcs: - Csakugyan elszaporodtak az említett bűncselekmények, de ezt nem látja a politika? Miért egy város önkormányzatának kell erre felhívni az országvezetés figyelmét?

Sz. P.: - Úgy látszik, ebben az országban egyre mérvadóbbak az alulról induló kezdeményezések, hogy - a döntéshozók számára - a kisebb települések mutatnak rá a problémákra. Nem igazán látják a vidék gondjait a fővárosból. A monoki kezdeményezés, amelyből már megszületett az „Út a munkához” elnevezésű program, Komlóska önkormányzatának erőfeszítései a kisposták bezárásának ügyében, Taktaharkány földprogramja, mind-mind ezt igazolják, és akkor még csak Zemplénben vagyunk. Magyarul, meg van a létjogosultsága annak, hogy akár a legkisebb település polgármestere kezdeményezzen országos szintű törvénymódosítási javaslatot.

Kulcs: - Sátoraljaújhelyen, ha szabad így fogalmazni, mi verte ki a biztosítékot? Valami történt, ami feltette a pontot az „I” –re? Adódik a következő kérdés, van elég rendőr a városban?

Sz. P.: - Az országos átlagtól nem rosszabb a közbiztonság helyzete nálunk, nem tartozunk a legfertőzöttebb területek közé. December első hetében történt egy eset, fényes nappal megvertek egy tanárt a saját udvarán, két évvel ezelőtti, vélt sérelem miatt! Elfogták az elkövetőt, de ő másnap már szabadlábon volt, szemébe nevetett az áldozatnak. Ez nagyon irritálta a lakosságot, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy a bűnelkövető börtönbe kerül - belátható időn belül. A második kérdésre - lehet, hogy több rendőrre volna szükség, de ők nem tudják megakadályozni a bűncselekményeket, inkább megpróbálják felderíteni azokat. Bűn elé a törvény tud menni, ha olyan szigorú, hogy visszatartó ereje van.

Kulcs: - Hol tart most az ügy?

Sz. P.: Háromezer-kettőszáz önkormányzat kapta meg felhívásunkat, ami tartalmazza azt a levelet, amit az országgyűlési képviselőknek is eljuttattunk. Ezen felül egy aláírásgyűjtő ívet is kézbesítettünk, kérve az önkormányzatokat és polgármestereket, csatlakozzanak a támogató aláírásokhoz. Hangsúlyozom, nem egy újabb népszavazási kezdeményezésről van szó, csupán szeretnénk érzékeltetni, mekkora az igény a BTK módosítására.

[2_300] demonstracio.jpg

A már említett decemberi tüntetésen a megjelent, több száz fős tömeg egyetértett az elképzelésekkel. Többen adtak hangot annak véleménynek, hogy a bűnelkövetők ne úszhassák meg tettüket pénzbírsággal, vagy felfüggesztett büntetéssel, ne fordulhasson elő az, hogy a bűnözők akár több éven keresztül maradhatnak szabadlábon.

Vissza