A gyógyszer nem cukorka
2009. április 15. (szerda) 17:06Nagyon sok gyógyszernek a mellékhatása az emésztőszervi tünetekben nyilvánul meg, a legnagyobb problémákat a nem szteroid gyulladáscsökkentők okozzák. Ezen gyógyszerek mellékhatásairól beszélgettünk az Endomedix miskolci Diagnosztikai Központjának orvosaival.
Fekélyt okozhat a sok fájdalomcsillapító
A csont-ízületi deformitással, kopásos mozgáskorlátozottsággal járó, reumatológiai típusú megbetegedések gyakoriságukat tekintve a szív és érrendszeri betegségek után a második helyen állnak. Ezen idült mozgásszervi betegek ellátásában alkalmazott fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, és életminőséget javító gyógyszerek világszerte a legelterjedtebb gyógyszercsoportok. Magyarországon a 65 év felettiek legalább 10%-a rendszeres NSAID fogyasztó. A nem szteroid gyulladáscsökkentőkből (NSAID) hazánkban több mint 10 millió doboz fogy. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon egy lakosra közel egy doboz jut évente. Emellett a hasonló emésztőszervi mellékhatás kockázattal rendelkező, és igencsak kedvelt szalicil tartalmú készítményekből sokmilliós nagyságrendű a fogyasztás – ismertette a rémisztő adatokat dr. Nagy György főorvos. Mint mondta: az ilyen típusú gyógyszerszedők mintegy felénél lehet különböző mellékhatásokra számítani. Gyakori a hányinger, az étvágytalanság, a puffadás, a lazább széklet. Komolyabb szövődményként gyomor és nyombélfekély jelentkezhet, melyhez kezeletlen esetben, masszív vérzés, vagy egyéb komplikáció is társulhat.
A legveszélyeztetettebbek
A reumatológiai, mozgásszervi betegek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító szerekkel történő kezelése nagy odafigyelést igényel – hangsúlyozta dr. Újszászy László. A professzor szerint nagy a kockázat idős emberek esetében, azok körében, akiknek már volt fekélybetegségük, netán gyomorvérzésük, akik a fájdalomcsillapítókat tartósan, vagy gyomor-bélnyálkahártya károsító gyógyszerekkel kombinálva szedik. Emellett veszélyeztetettek az erős dohányosok, és a rendszeres alkoholfogyasztók is.
Recept nélkül csak körültekintően
Statisztikai adatok igazolják, hogy többen halnak meg gyógyszer mellékhatás miatt, mint közlekedési balesetben. Ezért ne fogyasszuk felelőtlenül a recept nélkül kapható gyógyszereket. Ezek használatát különösen veszélyesnek tartják az orvosok. Elmondták, hogy többféle néven kapható ugyanazon hatóanyagú gyógyszer, és gyakran kiderül, hogy a betegek ezeket kombinálva szedik. Ez szövődményt okozhat, bőrtünetektől kezdve májkárosításig, emésztőszervi megbetegedéstől vérzésig, idegrendszeri tünetekig. Tehát kezeljük óvatosan a vény nélkül kapható patikaszereket, mert a gyógyszer nem cukorka!
Előzzük meg a gyomorbetegségeket!
Gyomrunk kiemelt szerepet tölt be szervezetünk összhangjának megteremtésében. Gyomrunk képes eltűrni az elfogyasztott táplálékok okozta kémiai hatásokat is, gondolva itt a szélsőséges hőmersékletre vagy a szilárd és folyékony összetevők változó arányára. Sok minden megemésztésére képes, de ha a kényes egyensúly felbomlik, akkor egy pohár víz is panaszt okozhat és gyomrunk kiveti a táplálékot. A legtöbbet azonban saját magunk árthatunk a mértéktelenül fogyasztott fájdalomcsillapítókkal. Dr. Grenda Andor főorvos azt javasolja, hogy aki rendszeresen szed gyulladáscsökkentőket és fájdalomcsillapítókat, az időnként keressen fel emésztőrendszerrel foglalkozó orvost, aki egyrészt tájékoztatja a különböző gyógyhatású készítmények és gyógyszerek káros hatásairól, az esetlegesen várható mellékhatásokról, másrészt eldönti azt, hogy van-e szükség műszeres gyomorvizsgálatra, mely a modern műszerek segítségével kis kellemetlenséggel elvégezhető. Mindig tartsuk szemelőtt, hogy a megelőzés a leghatékonyabb gyógymód. A tájékoztatás mellett az utóbbi években rohamszerűen fejlődött a gyomornyálkahártya megóvását, a megelőzést szolgáló terápia is, hiszen könnyű azt mondani, hogy ne fogyasszunk fájdalomcsillapítókat, mikor esetlegesen állandó fájdalmakkal kell küzdenünk. Lehetőség van székletmintából rejtett emberi vérzés kimutatására, amit nem téveszt meg a táplálék esetleges vértartalma, így tovább szűkíthető a tükrözéses vizsgálatra szorulók köre. Az orvos tanácsokkal, és olyan kiegészítő étkezési javaslatokkal tud segíteni, melyekkel kikerülhetők a kellemetlen órák, esetleg napok.
Dávid Ildikó