A házastárs öröklése
2015. március 28. (szombat) 13:53A hagyaték tárgya a férje kizárólagos tulajdonában álló, de közösen használt és lakott lakás, valamint némi, bankszámlán lévő megtakarítás. Kérdezi ezek után, hogy mire számíthat, ő örököl- e, avagy a férj gyermeke, ha a gyermek az örökös, „kiteheti-e” a lakásból?
A 2014. március 15-én életbe lépett új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) magyarázata szerint, a hagyatékok összetételének átalakulása, valamint a család szerkezetének megváltozása indokolta, hogy a korábbi özvegyi haszonélvezeti jog helyett állagörökössé váljon a túlélő házastárs. Ez az egyik legfontosabb változás az öröklési jog korábbi szabályaihoz képest.
A főszabály szerint, végrendelet hiányában, az örökös elsősorban az örökhagyó leszármazója (gyermeke).Az örökhagyó házastársa, leszármazó örökös mellett, két irányban is örökös .
Egyrészt, a túlélő házastársat megilleti a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon. Másrészt, a hagyaték egyéb tárgyaiból, egy gyermekrészt örököl. Olvasónk esetében tehát, a férje kizárólagos tulajdonában álló lakás tulajdonjogát a gyermek örökli, azonban, levélírónk özvegyi haszonélvezeti jogot kap az ingatlanon.
Ez azt jelenti, hogy az örökhagyó lakáson fennálló tulajdoni illetősége a gyermek örökösé lesz, azonban, levélírónk, élete végéig, a lakást használhatja, hasznosíthatja.
Az özvegy által lakott lakáson a haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása sem igényelhető.
Más a jogi helyzet a számlán lévő pénz vonatkozásában.
Ebben a hagyatéki vagyonban, olvasónk, mint túlélő házastárs, egy gyermekrésznyit örököl. tehát, miután néhai férjének egy gyermeke volt, fele-fele arányban lesz a pénz örököse a gyermek, és olvasónk, mint túlélő házastárs.
Az élettársak öröklésére más szabályok vonatkoznak, melyről következő cikkünkben írunk.
Dr. Strassburger Gyula
ügyvéd
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza