HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

A hely, a hagyomány, és a megtartó erő

2010. március 30. (kedd) 11:10
 
A szülőföld, a szűkebb környezet hagyományainak megismerése és megismertetése a célja annak a három hónapon át tartó helytörténeti foglalkozássorozatnak, amely márciusban indult három hátrányos helyzetű észak-borsodi település, Szendrő, Szendrőlád és Szalonna általános iskoláiban.

A gyermekeknek heti rendszerességgel megtartott szakkörökkel a kistelepülések népességmegtartó erejét szeretnék erősíteni a helyi értékek felfedeztetésével.

[1_960] HelytortenetiSzakkorSzendrolad.jpg

A helytörténeti foglalkozások tematikája településenként eltérő. Az alapvető elképzelés azonban mindenütt az, hogy az önálló munkavégzésen, gyűjtőmunkákon keresztül a legfogékonyabb korban alakítsanak ki erős érzelmi kötődést a gyerekekben szülőföldjük iránt. Az elfeledett hagyományok újra felfedezésével, a népi nyelvezet tanulásával, az életmód kellékeinek bemutatásával, megismerésével a diákok személyes élményeket szereznek lakóhelyük múltjáról, nevezetes személyiségeiről, építészeti nevezetességeiről. Szendrőben ezen túlmenően szeretnék elérni, hogy a gyerekek képesek legyenek összeállítani egy turisztikai kiadványt, amely hiteles leírásokkal, fotókkal mutatja be a város látnivalóit és megőrzésre érdemes értékeit.

[2_960] HelytortenetiSzakkorSzalonna.jpg

A kreativitásra, személyes tapasztalatokra és az együttműködésre épülő helytörténeti program a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati és Közművelődési Intézet közreműködésével valósul meg. A program nyáron helytörténeti táborral folytatódik, szeptembertől pedig a településeken − előzetes kutatáson alapuló − életvezetési tréningre is sor kerül

-emel-

Vissza