HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

A népszavazás előtt a kezdeményezőknek áll a zászló

2008. február 18. (hétfő) 12:25
 
Már csak néhány nap van hátra és az állampolgárok döntenek a Fidesz-KDNP, kezdeményezte népszavazáson. A referendum a vizitdíj, tandíj és a kórházi napidíj eltörlését célozza meg.

Mire számíthatunk, s milyen következményei lehetnek a népszavazásnak – erről beszélgettünk Boros Bánk Levente politológussal.

[2_t] BorosBLevente.jpgAz előzetes közvélemény kutatások szerint a referendum esetében a jelenlegi ellenzéknek, s nem a kormányzó koalíciónak áll a zászló. A március 9-i népszavazáson részvételüket biztosnak mondó szavazók körében mindhárom kérdés esetében az igennel – vagyis az ingyenességre – szavazók vannak többségben. A voksolás eredményes lesz, ha a választásra jogosultak minimum egynegyede azonos szavazatot ad le.

 

A Kulcs Magazin által megkérdezett szakértő szerint a népszavazás tétje az, miként és milyen irányban folytatódjanak a szocialista-szabaddemokrata koalíció által kezdeményezett, s választópolgárok többsége által meglehetős ellenkezéssel fogadott reformok. A referendum bebizonyíthatja, hogy a Gyurcsány kormány által – megfelelő előkészítés és társadalmi viták hiányában – megvalósított intézkedések konkrétan milyen ellenállásba ütköznek a népszavazáson részt vevők körében.

[478_1_300.jpg] Nepszavazas2.jpg
A politológus álláspontja szerint a koalíció szempontjából kedvezőtlen eredményű referendum nem vezet automatikusan előrehozott választáshoz. A tapasztalatok azt mutatják, a szocialista politikusok válsághelyzetben erősen összezárnak. Gyurcsány Ferenc kormányfői pozíciója meglehetősen szilárdnak tűnik, ám azon érdemes elgondolkozni, hogy lehetséges utódjaként már szóba került Kiss Péter, Szili Katalin, esetleg Bajnai Gordon neve. Ugyanakkor nem kétséges, hogy az állampolgárok csalódottak a politikában. Elfordulnak a közélettől, esetleg nem mennek el szavazni, így előfordulhat, hogy megfelelő számú résztvevő hiányában érvénytelennek nyilvánítják a referendumot. A választók meggyőzését tekintve – hallottuk Boros Bánk Leventétől – törésvonal figyelhető meg a Szabad Demokraták Szövetsége, és a Magyar Szocialista Párt népszavazási propagandája között. Az MSZP vélhetően elkönyvelte már, hogy az igenek lesznek többségben, ezért a választók csendesebb, a racionális érvekre támaszkodó meggyőzésére fordít nagyobb gondot. A szabaddemokraták viszont – többek között óriásplakátjaikkal – a „nem”-ek beikszelésre buzdítják tagjaikat és szimpatizánsaikat. Nem feledkezhetünk meg azonban arról, hogy a szabaddemokraták népszerűsége napjainkban mélyponton van.

Miért fizettetik és mennyi is a 300 forint vizitdíj?

[478_3_300.jpg] Automata.jpg

Az egészségügyből történt pénzkivonást a betegekkel fizetteti meg a kormány vizitdíj formájában, amit a szociálliberális politikusok természetesnek tartanak. Hogy mindez helyén való-e? Erről (is) kell szavazni a március 9-i népszavazáson. Az egészségügyi tárca mindenféle szakszerűséget nélkülöző, csak az elvonásokra koncentráló intézkedései miatt már többször fontolgattak az orvosok országos sztrájkot. A rendelők többsége csőd közeli helyzetben van, az utóbbi hat évben nem kaptak béremelést a vállalkozó háziorvosok. Átlagosan havi 180 ezer forint többletbevételük származik a vizitdíjból, ám abból kell fedezniük minden költséget, mivel az Egészségügyi Minisztérium 2007-ben drasztikusan lecsökkentette a rendelők fenntartására járó összeget. Így terhelték a polgárokra a Országos Egészségbiztosítási Pénztár fenntartási kötelezettségét, mivel az előidézett hiányt a lakossággal fizettetik meg – tudtuk meg dr. Bélteczki János főorvostól, a Magyar Orvos Szövetség alelnökétől, a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat Egészségügyi bizottságának tagjától. A 300 forint vizitdíjból egyébként mintegy nettó 120 forint marad a háziorvosnál, a többi az államkasszába kerül. Érdemes elgondolkodni azon is, valójában mennyi is a 300 forintos vizitdíj? Vegyünk egy egyszerű, gyógyszerfelírásos példát: számos gyógyszer alkalmazására csak szakorvos tehet javaslatot, amihez beutalót kell kérni a háziorvosnál. Ez máris két vizitdíj váltását jelenti, azaz 600 forintba került, de újabb 300 forint kell a gyógyszer felíratására a háziorvosnál. Így egyetlen orvosság beszerzéséért 900 forint vizitdíjat fizetünk, amihez még társul a gyógyszer ára is.

Mi kell a március 9-i népszavazás eredményességéhez?

A népszavazás akkor eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele, de legalább az öszszes választópolgár több mint egynegyede a feltett kérdésre azonos választ adott. Ahhoz tehát, hogy a népszavazási kérdésekben megnevezett kormányzati intézkedések visszavonásra, illetve megakadályozásra kerüljenek, valamivel több mint kétmillió választópolgárnak igennel kell szavaznia a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett kérdésekre.

[5_t] Vizitdij.jpg [6_t] Tandij.jpg [4_t] Napidij.jpg

 

Vissza