A siker, és ami mögötte van
2010. május 9. (vasárnap) 21:48A Szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház közel hétszázötven-milliós beruházáson van túl az aktív betegellátástól megfosztott egészségügyi intézmények számára kiírt uniós (TIOP) pályázat eredményeként.
A határidőre elkészült munkák eredményeként új helyre költözött a fizioterápiás részleg. A húsz ágyas fekvőbeteg osztályon olyan betegeket tudnak ellátni májustól, akiknek az állapota nem igényel egész napos kórházi tartózkodást, de például infúziós kezelésekre, cukorbetegségből adódó gyógyszer beállításra, szívpanaszok, gyomortükrözés, vastagbéltükrözés utáni átmeneti megfigyelésre van szükségük. A mozgásszervi panaszokkal érkezetteket a legmodernebb fizikoterápiás eszközökkel, továbbá súlyfürdővel, víz alatti tornákra alkalmas medencékkel várják. A szikszóihoz hasonló gyógyászati egységek legközelebb csak Mezőkövesden érhetők el. Rövid időn belül új szakrendelések is beindulnak, mint az érsebészet, az angiológia, ortopédia. Tény, hogy a siker, az siker, de nem hallgatható el, hogy 2008-ban százhatvanegy aktív ágyat szüntetett meg a szocialista kormány egészségügyi politikája.
Az „Aktív kórházi ellátásokat kiváltó járóbeteg szolgáltatások fejlesztése" című pályázat tehát lezárult, és március 30-án ünnepélyesen adták át az új egységeket.
Dr. Ódor Ferenc megyei közgyűlési elnök az avatón kiemelte: a beruházás egyfajta kényszerpályaként is felfogható, tehát közel sem lehet „happy endről” áradozni. „Nem kellett volna ez nekünk, ha olyan marad a kórház, mint amilyen volt. Ám nem maradt olyan, és a szükség vitt rá minket, hogy átalakítsuk a megszokott és jól működő egészségügyi intézményt. Továbbra is tevékenykedünk, úgy gondoljuk, még szükség van a szülészet és a sebészet visszaállítására. Ezért dolgozunk” – fogalmazott az elnök.
Dr. Tiba Sándor kórházigazgató úgy fogalmazott: „Egyrészt megnyertük a pályázatot, megvalósult a terv. Másrészt azért pályáztunk, mert elvették az aktív ellátást. Ebben a kórházban olyan munkatársak dolgoznak, akik itt maradtak, dolgoztak azokban a nehéz időkben is, amikor azt hangoztatták, vége mindennek, megszűnünk. Támogatnak minket a betegek is, hiszen látják, hogy a nehézségeket átvészeljük, a kórháznak van létjogosultsága.”