Árvíz a megyében
2010. május 17. (hétfő) 21:10Miskolcon most már a Sajó áradása is nagyobb gondot okozhat.
Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök szerint is vészhelyzetet kell elrendelni a Sajó, a Hernád és a Bódva mentén. A kezdeményezést délelőtt a megyei védelmi bizottság is támogatta, Bajnai Gordon pedig arra kérte a Kormányzati Koordinációs Bizottságot, hogy ezt erősítse meg.
Bajnai Gordon kora délután az árvíz sújtotta térségbe indult, többek között Miskolcra és Bódvára. 14 órakor Miskolcon, a Megyeházán tartott sajtótájékoztatót, ahol meghallgatta Ódor Ferenc megyei közgyűlési elnök, Káli Sándor polgármester beszámolóját a kialakult helyzetről, a további lépésekről.
A Bódva árhulláma miatt házak állnak vízben Szendrőn. A település északi részénél, Szalonna felé a legkritikusabb a helyzet, de a Szuhogy felé vezető út mentén is már a közút közelében van a víz, több házat mos az ár. A portákon körülbelül 30-50 centiméteres víz áll, a lakók küzdenek a vízzel, talicskával, kocsival hordják a homokot, a zsákokat.
Szaniszló János polgármester szerint várhatóan a kedd délelőtti órákban leállhatnak a Rakacai víztározó szifonjai, ez nagy segítséget jelentene, és ha nem esik újabb eső, apadhat a vízállás. A polgármester közölte: már csak lassú, pár centis emelkedéseket észlelnek, vélhetően hamarosan tetőzhet a folyó. (Index, MTI)
Vészhelyzet elrendelését kezdeményezi az árvízi védekezést irányító Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) a Sajó, a Hernád és a Bódva mentén.
Edelényben és Szikszón is rossz az árvizi helyzet. Szikszón több kilométeres kocsisor torlódott fel a 3-as főút városon átvezető szakaszán, ahol a kamionokat, amelyek nem tudnak az úton megfordulni, szakaszosan próbálják meg átengedni a településen, ahol a Vadász-patak a település nagy részét elöntötte.
Edelényben a nyúlgát már csak 20-25 centivel magasabb, mint a folyóvá duzzadt patak. Most a város hídja alatt 20 centivel áll az áradó patak vize.
A Hír TV információi szerint mintegy kétezer embert telepítettek ki eddig a megáradt patakok miatt Szikszón, Emődön, Edelényben és Sátoraljaújhelyen. Ezeken a településeken hajnaltól vámosok illetve a katasztrófavédelem emberei és helyi önkéntesek is segítenek, több ezer homokzsákkal próbálják elállni a víz útját. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei védelmi bizottság kilenc órakor ült össze - ők dönthetnek az esetleges veszélyhelyzet kihirdetéséről.
A szikszói kórházban mintegy 240 beteg van, ellátásukról gondoskodni tudnak. A kórház a 3-as számú főút mentén található, a városon átvezető Vadász-pataktól nem messze, amely ismét hatalmas mennyiségű vizet hoz magával a hegyekből. Szikszón a Vadász-patak gátján túl lévő házakból is ki kellett költöztetni családokat. Szikszón hétfőre virradó éjjel hirtelen öntött ki a Vadász patak, elöntve a kórház alsó szintjét. A település mélyebben fekvő területein már nem kitelepítésről, hanem kimentésről lehet beszélni: motorcsónakos tűzoltók 40 embert hoztak ki a derékig érő vízből - mondta Szentes György, Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sátoraljaújhelyen a Ronyva-patak elöntötte a város alsó részét, eddig körülbelül 400 embert kellett kiköltöztetni– tudta meg az MTI. Ezen a területen már védhetetlen a vízfolyás – közölték a katasztrófavédelmi szakemberek, akik jelenleg az ipari parkot próbálják megmenteni az ártól. Eddig 400 embernek kellett elhagynia otthonát, de pontos számot még nem lehet tudni, ugyanis körülbelül 700 embert kell majd kimenekíteni. Egy iskolai étterem, egy tornaterem telt meg a kiköltöztetett emberekkel, de újabb helyiségeket kell megnyitni.
Rendkívül magas a Bódva vízszintje, a Borsod megyei Szalonnán az éjszaka két családot kellett kiköltöztetni, Szendrőnél 80-100 házat veszélyeztet közvetlenül a folyó, Edelényben pedig egész éjjel magasították a töltést, hogy a mederben tartsák a vizet. Hömpölyög a Bódva a völgyében, az április közepén tengerként jellemzett vízfolyás most még nagyobb. A folyó mentén lévő településeken éjjel is megfeszítve védekeztek. A homokzsákokat már jóval korábban, még a reggeli órákban elkezdték rakni, hogy védjék a lakosságot. A völgyben haladva több helyen vízátfolyás nehezíti a haladást, az eső hétfőre virradóra, a hajnali órákban állt el, addig folyamatosan esett, áztatva ezzel felülről is a gátakat.
Edelényben egész éjjel rakták a homokzsákokat, magasították a töltést, hogy megpróbálják az óriási árhullámot a mederben tartani a település belterületén. A vízügyi szakemberek azt mondták: hétfőn tetőzhet a Bódva Hídvégardónál, 300-310 centiméteres értékkel, az eddig mért legnagyobb vízállás itt 291 centiméter volt.
Nem sokat javult a helyzet Miskolc kiliáni, diósgyőri városrészében, továbbra is utak sokaságán hömpölyög a megáradt Szinva-patak vize. Az éjszaka is több százan védekeztek homokzsákokkal Miskolcon, tűzoltók, a Városgazda Kft. emberei, egyetemisták, továbbá civilek. A tűzoltóság tájékoztatása szerint az ár levonulásáig nincs hova szivattyúzni a vizet. Folyamatosan ellenőrzik a Hámori-tó vízszintjét is, ha eléri a kritikus pontot, a Szinvába kezdik el engedi a vízét.
Az utóbbi napokban lehullott hatalmas mennyiségű csapadék következtében Sajószentpéter több utcája is víz alá került.
Vasárnap délutánra megszűnt a belváros árvízveszélye Kazincbarcikán, ugyanis a Mátyás Király úton homokzsákokkal elterelték a Tardona patakot, így épületek nincsenek már veszélyben, csupán néhány garázst nem tudtak megmenekíteni a víztől. Felső-Barcikán viszont továbbra is aggasztó a helyzet.
forrás: www.baz.hu
Képes beszámoló Szikszóról
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza