Az egyházi TISZK a szakemberekért
2010. április 1. (csütörtök) 09:07
Többszázmilliós beruházás a kazincbarcikai Don Bosco Szakképző Iskolában
– Az egyházi szakképző iskolák – ahogy más hasonló intézmények – arra törekednek, hogy minél felkészültebb szakembereket képezzenek, de nálunk kiemelt szerepe van a nevelésnek is – fogalmaz Golda Gábor, az Országos Egyházi TISZK Szakképzés-szervezési Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai igazgatója. – A keresztény erkölcsöknek megfelelően igyekszünk formálni növendékeink hozzáállását a tanuláshoz, a munkához, a másik emberhez... Mivel az egyházak nagy figyelmet fordítanak a hátrányos helyzetű, szociális szempontból rászoruló, a tanulásban elmaradó gyermekek nevelésére, oktatására is, különösen sokrétű az a feladat, melyet iskoláink felvállalnak.
– A katolikus, evangélikus és református iskolafenntartók által működtetett szakképző iskolák kezdeményezésére, az ő igényeiket szem előtt tartva jött létre 2008-ban az Országos Egyházi TISZK Nonprofit Kft. Jelenleg harminc intézmény tartozik hozzánk, tehát nem minden egyházi fenntartású szakképző iskola választotta ezt a szervezetet. Ez is mutatja, hogy mindenki szabadon dönthetett arról, hogy az egyházi vagy a területi alapon szerveződött TISZK-hez csatlakozik. Az egyházi TISZK ugyan országos szervezet, ezért a kapcsolattartás megkönnyítése érdekében régiós alközpontokat hozunk létre, és a mostani pályázat lehetőséget ad a honlapunk megújítására is, így gyorsabb, hatékonyabb lehet az intézmények közötti információáramlás.
– A hozzánk tartozó iskolák között vannak olyanok, ahol parkgondozókat és gazdasszonyokat képeznek, de olyanok is, ahol a legbonyolultabb műszaki megoldásokat, a csúcstechikát tanulják a diákok. Így a pedagógusok felkészítése, folyamatos szakmai továbbképzése ugyancsak komoly feladatot jelent számunkra. A TÁMOP-pályázat lehetőséget ad a tartalmi munka korszerűsítésére is.
– A TIOP-pályázaton nyert összeget eszközbeszerzésre fordíthatjuk. Ebből a pénzből öt intézményük számára veszünk gépeket, rendezünk be tanműhelyeket. A legnagyobb szabású beruházás a kazincbarcikai Don Bosco-iskolában történik, itt – sok más egyéb mellett – fejlesztjük a nyomdát, megújul a fémmegmunkáló-műhely, az építőipari tanműhely. Egyházasgergén a Szent József Katolikus Szakiskola és Speciális Szakiskola egy tankonyhával gyarapodik. Pétfürdőn a Kolping Katolikus Szakiskolában, ahol faipari szakmacsoportban folyik a képzés, az ehhez szükséges gépparkot újítjuk meg. Keszthelyen a Szociális Missziótársulat szakiskolájában az egészségügyi képzés igényeinek megfelelően modernizáljuk a tanműhelyt. Baján a Miasszonyunkról Nevezett Kalocsai Iskolanővérek által fenntartott iskolában a környezetvédelmi-vízgazdálkodási szakképzéshez szükséges mérőlabort korszerűsítjük.
A két pályázat számai
Két nyertes pályázat segítségével két projektet valósít meg a következő két évben az Országos Egyházi TISZK Nonprofit Kft.
A TÁMOP 2.2.3. program keretében „A keresztény történelmi egyházak szakképzési intézményeiben a szak- és felnőttképzési struktúra fejlesztése a TISZK keretein belül” projektre több mint 350 millió forint támogatást nyert a szervezet. Ennek révén az eddigieknél nagyobb lehetőség nyílik a hátrányos helyzetű gyermekekkel való foglalkozás módszertanának továbbfejlesztésére, a tagintézmények közti tapasztalatcserére, valamint a szakképzés és az ipar aktív kapcsolatának erősítésére.
A TIOP 3.1.1 program keretében 690 millió forintot fordíthatnak eszközbeszerzésre. Így lehetőség nyílik a TISZK központi képzőhelyein a kiemelten támogatott képzések tanműhelyeinek, tantermeinek korszerű eszközökkel való felszerelésére, valamint az eszközbeszerzéshez kapcsolódó épület-felújításra.
A két projektből közel 1 milliárd forint értékű fejlesztés valósul meg Kazincbarcikán.
Az ünnepélyes projektnyitót március 26-án tartották Kazincbarcikán.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza