Az energetikai tanúsítvány megmutatja épületünk értékét
2012. április 19. (csütörtök) 22:46Mit mutat a tanúsítvány?
A tanúsítvány arról ad tájékoztatást, hogy az adott épületeknek általános műszaki állapota (szigetelése, fűtési rendszere, hővesztesége) alapján mekkora a várható energiafogyasztása. A tanúsítvány előre megadott skála szerinti energetikai osztályba sorolja az adott ingatlant. A skála a legkedvezőbb „A+” kategóriától a leggyengébb „I” kategóriáig terjed. A „C” kategória az, amelyik éppen megfelel a jogszabályban rögzített energetikai követelményeknek.
Hogyan készül?
Új lakásoknál a használatbavételi engedély kiadásának feltétele a hivatalos energetikai besorolás megléte, tehát új lakás vásárlásakor az energiatanúsítvány kötelező kellék, ami nélkül nem szabad és nem is érdemes tárgyalni. Használt lakásoknál a regisztrált szakembernek helyszíni szemlét kell tartania ahhoz, hogy felvegye mindazokat a műszaki adatokat, amelyek alapján elvégzi az energetikai besorolást. A szakember felméri például, hogy miből épült a ház, milyen az alaprajza, milyen vastagok a falak, milyen a hőszigetelés, milyen a nyílászárók állapota, milyen típusú és mennyire korszerű a fűtési rendszer, stb.
A felmérés során szükség lehet műszeres vizsgálatra is, így például a hőhidak feltárására hőkamerás felvétel vagy hőpisztolyos diagnosztika készítésére. A nyílászárók állapotát pedig az úgynevezett légtömörség méréssel ellenőrzi a szakértő.
Ha a tanúsítás „C” vagy annál rosszabb minősítéssel zárul, a tanúsítvány kötelező része a javaslat, amelyben a szakember rámutat a lakás hőtechnikai, illetve épületgépészeti hiányosságaira, problémáira és egyben javaslatot tesz arra, hogy hogyan lehetne javítani az épület energetikai jellemzőit.
Az energetikai tanúsítvány megléte már önmagában is növelheti ingatlanunk értékét.
Lakásértékesítés esetén, ha az eladó nem kéri ki a tanúsítványt, szabálysértési vétséget követ el, és akár ötvenezer forintra büntethetik.