Az Európai Unió a klímaváltozás ellen: az éghajlatváltozásról szóló limai konferencia mint a 2015-ös megállapodás előszobája
2014. november 28. (péntek) 06:14Az Európai Unió várakozásai szerint a perui Limában december 1. és 12. között megrendezésre kerülő konferencia előkészíti az utat a jövő évben, Párizsban megkötendő, kötelező érvényű új globális éghajlat-változási egyezményhez. Az EU bízik abban, hogy az új megállapodás jelentősen megerősíti és kiszélesíti az éghajlatváltozással szemben kifejtett nemzetközi erőfeszítéseket. Az EU vezetői által októberben kitűzött, az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 40%-os csökkentését előirányzó célkitűzés, valamint ezt követően az Egyesült Államok és Kína által bejelentett jövőbeli kibocsátási célok egyértelműen jelzik a globális elkötelezettséget.
Az EU-t Limában az EU Tanácsának soros elnökségét betöltő Olaszország környezetvédelmi minisztere, Gian Luca Galletti, valamint Miguel Arias Cañete éghajlat- és energiapolitikáért felelős uniós biztos képviseli.
Galletti miniszter a következőket nyilatkozta: „Ki kell használnunk az éghajlatváltozásra vonatkozó globális egyezmény megkötése iránti növekvő hajlandóságot. 2015-ben valamennyi országnak a lehető leghamarabb jeleznie kell szándékait, hogy megkezdődhessen egy átlátható értékelési folyamat. Biztosítanunk kell, hogy a kötelezettségvállalások elérik azt az erőfeszítést, amely a tudósok szerint a globális felmelegedés 2°C alatti szintjének teljesítéséhez szükséges.”
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy „az ellenállóképes energiaunió és a jövőbe mutató éghajlat-politika” kialakítása az új Bizottság tíz prioritása közé tartozik. Maroš Šefčovič energiaunióért felelős alelnök a következőket fogalmazta meg: „Lima a remény üzenetét hordozza. Azt bizonyítja, hogy még nincs késő: van még esélyünk arra, hogy biztosítsuk a nemzetközi egyetértéssel meghatározott célt, vagyis a globális felmelegedés szintjét 2°C alatt tartsuk. Új, 2030-ra vonatkozó energiaügyi és éghajlat-változási csomagunkkal megerősítettük bizalmunkat az energiahatékonyabb, karbonszegény gazdaság – az energiaunió alapja – iránt. Ha a nemzetközi együttműködés megerősítésével párhuzamosan az egyes országok is fokozzák szakpolitikai erőfeszítéseiket, mindez megvalósulhat: csupán politikai akarat kérdése.”
Miguel Arias Cañete éghajlat- és energiapolitikáért felelős uniós biztos hozzátette: „Lima a párizsi megállapodás előszobája: történelmi lehetőség előtt állunk, hogy közösen lépjünk fel a bolygónkat napjainkban érő legnagyobb fenyegetéssel szemben. A párizsi megállapodásnak olyan választ kell adnia, amely tükrözi napjaink gazdasági valóságát. Ez azt jelenti, hogy minden jelentős gazdaságnak ki kell vennie a részét. Európa lépett elsőként, azzal, hogy bejelentette célkitűzéseit. Kína és az Egyesült Államok gyorsan reagált. Most a többi nagy kibocsátón a sor, hogy csatlakozzanak erőfeszítéseinkhez. Az idő sürget: cselekednünk kell.”
A 2015. évi megállapodás
Ambíciók
Az EU felhívja a feleket, hogy 2015 márciusának végéig tegyenek javaslatot az éghajlatváltozás mérséklésével kapcsolatos ambiciózus célkitűzésekre. Ez összhangban van a megállapított menetrenddel, és lehetővé teszi, hogy a párizsi konferenciát megelőzően sor kerüljön az egyéni és a közös erőfeszítések elemzésére és mérlegelésére. Így a nemzetközi közösség is jobban megérti, milyen fellépések és erőfeszítések szükségesek ahhoz, hogy a globális felmelegedés szintjét 2°C alatt tarthassuk.
Átláthatóság
A Párizsban elfogadásra kerülő kibocsátáskorlátozási kötelezettségvállalások megvalósítását mérő, közösen elfogadott módszerek segítségével a felek számon tarthatják a közös előrehaladást. Ennek köszönhetően egyúttal az e téren az egyes országok által hozott szakpolitikai intézkedések hatékonysága és megfelelő volta is összehasonlítható módon nyomon követhető.
Fenntarthatóság
Az éghajlatváltozásra vonatkozó új megállapodásnak tartósnak kell lennie. Az EU célja, hogy olyan folyamat vegye kezdetét, amely a 2015-ös megállapodásba foglalt kibocsátáscsökkentési kötelezettségvállalások rendszeres továbbszigorítását teszi lehetővé. A felek ezáltal a tudomány legújabb állását figyelembe vevő válaszlépéseket tehetnek, és a technológia fejlődésével egyre ambiciózusabb célkitűzéseket fogalmazhatnak meg. A cél az, hogy bolygónkat egy olyan tartós pályára állítsuk, amely biztosítja, hogy a globális felmelegedés szintje 2°C alatt maradjon.
Kiegyensúlyozottság
Habár az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése az éghajlatra vonatkozó nemzetközi tárgyalások központi kérdése, az EU elismeri, hogy az alkalmazkodási folyamat és az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozása is elengedhetetlen ahhoz, hogy a 2015-ös megállapodás kiegyensúlyozott legyen.
Milyen eredményt vár az EU Limában?
A limai éghajlat-változási konferencia előkészítheti az utat a Párizsban elérhető eredmények megvalósításához. Limában biztosítanunk kell a következőket:
• meg kell állapodni a 2015-ös megállapodás fő elemeiben, amelyek a 2015-ben rendezendő további tárgyalások alapját biztosítják;
• olyan határozatnak kell megszületnie, amely lehetővé teszi, hogy az egyes országok által az elkövetkező hónapokban előterjesztésre kerülő kibocsátáscsökkentési kötelezettségvállalások átláthatók, mennyiségileg meghatározhatók és összehasonlíthatók legyenek;
• 2015-ben a párizsi konferencia előtt meg kell indulnia egy olyan nemzetközi folyamatnak, amelynek keretében megvizsgálják és elemzik, hogy az egyéni és összesített hozzájárulások megfelelőek és kellően ambiciózusak-e annak biztosításához, hogy a globális felmelegedés szintje 2°C alatt maradjon.
• folytatni kell az éghajlatváltozás mérséklésével kapcsolatos törekvések szintjének a 2020-ig tartó időszakban való fokozására irányuló erőfeszítéseket.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza