HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Az iskolákért, az elvonások ellen demonstráltak

2009. november 10. (kedd) 10:52
 
Az oktatás, az iskolák jövőjéért érzett aggodalom kinyilvánítása, a tervezett elvonások elleni tiltakozás volt a célja annak a demonstrációnak, amelyet november 6-án délután tartottak Miskolcon, a Kossuth téren.

Az egyházi középiskolák által meghirdetett nagygyűlésen ott voltak a Pedagógus Szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének tisztségviselői és néhány önkormányzati fenntartású intézmény is képviseltette magát. A tanárok, diákok mellett szülők és politikusok csatlakoztak a demonstrálókhoz.

[2_t] AbramTibor.jpg„Ha a 2010-es költségvetési tervezet közoktatási fejezetét vizsgáljuk, kiderül, a kormánynak egyáltalán nem fontos ez a terület” – kezdte beszédét Ábrám Tibor, a Lévay József Református Gimnázium igazgatója. Hangsúlyozta: 2003 óta folyamatosan csökken az egy tanuló nevelésére fordított normatív támogatás névértéke, nem beszélve a reálértékről, olyannyira, hogy mostanra visszaesett az 1999-es év szintjére. Ami a konkrétumokat illeti: a költségvetési tervezet szerint a normatív támogatás tanév közben, vagyis január elsejétől példátlan mértékben, átlagosan 7,5 százalékkal csökken, megszűnik a diáksport, az oktatási segédeszköz fejlesztés támogatása ugyanúgy, mint a pedagógusok továbbképzésének támogatása – hallottuk.
Az igazgató felívta a figyelmet arra, hogy az elvonások az intézmények mellett a fenntartókat is súlyosan érintik, legyenek azok önkormányzatok, vagy egyházak. Az elfogadott „saláta törvény” lehetővé teszi az osztálylétszámok további növelését, és iskolabezárásokat, pedagógus elbocsátásokat vetít előre. Végeredményben az oktatás színvonalának további csökkenéséhez vezet.

[5_t] KocsisIstvan.jpg„A közintézmények döntő többségét fenntartó helyhatóságok jövőre – az idei esztendőhöz képest – 120 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhatnak a Bajnai-kormány előterjesztése szerint. Ez a forráskivonás mintegy 60 milliárd forint erejéig a közoktatási intézményeket sújtja majd” – ezt már Kocsis István, a Kós Károly Építőipari Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója mondta a hallgatóság előtt. Az elvonások – mint kifejtette – összességében azt jelentik, hogy egy-egy osztályból két-három gyerek tanulmányait nem finanszírozza 2010-ben az állam. A szakképzésben az elvonás tovább gyengíti a piacképes munkaerő képzésének esélyét, ami hosszútávon a gazdaság korrigálhatatlan visszaesését okozhatja.

[1_960] KonczFerenc2.jpg

André Kosztolany, a világhírű tőzsde guru tanácsával kezdte beszédét Koncz Ferenc, a megyei közgyűlés oktatási ügyekért felelős alelnöke: „A legjobb, ám sokszor költséges befektetés a gyerekek taníttatása”. Az alelnök kiemelte: nem higgyük el, amit a kormány állít, hogy nincs pénz. Hiszen új gépjárműparkra, irodabútorokra, végkielégítésekre telik. A civil szférának össze kell fogni, és meg kell állítani a negatív folyamatokat.

[3_960] Tuntetes2.jpg

[7_t] CsibaGabor.jpgDr. Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Kórházakért” elnökeként saját példájukat állította a pedagógustársadalom elé. „Van értelme az összefogásnak, a közös tiltakozásnak! A kórházaktól hasonló nagyságrendű forrást kívánt elvonni a kormányzat, de az összehangolt ellenállásnak meg lett az eredménye.”
A demonstráción felszólaltak még többek között a szakszervezetek képviselői is. A szülők részéről pedig Alaxainé dr. Oláh Annamária arról beszélt, hogy a magyar kormánynak a magyar emberek érdekeit kell képviselni, a szülőknek pedig fel kell emelniük a hangjukat a gyermekeikért, hátha meghallják a döntéshozók!

[4_960] Tuntetes1.jpg

[6_960] Tuntetes3.jpg

Vissza