HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Az új fejlesztéspolitika kedvezőbb piaci viszonyokat teremthet

2012. május 18. (péntek) 08:46
 
A területfejlesztés intézményrendszerében bekövetkezett változásokról tartott előadást Miskolcon, a MAB székházban dr. Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke május 3-án.

A Kormány döntése értelmében a fejlesztéspolitika területi szintjén jelentkező feladatokat a jövőben a megyei önkormányzatok látják el. A megyék így alapvető szerepet töltenek be az egységes fejlesztéspolitika kialakításában. A feladatok átadása az – új típusú megyék részére – év elején megtörtént. Az új felállás szerint a megyei önkormányzatok teendői közé tartozik többek között, hogy a megye területére, az országos tervekkel összhangban, elkészítsék a fejlesztési stratégiát és programot, valamint gondoskodnak a megyei területrendezési, illetve a településrendezési tervek összhangjáról.

[1_960] Eloadas.jpg
Területi tervezés

Az előadáson dr. Mengyi Roland részletesen ismertette az intézményrendszerre, valamint a megyei önkormányzatra váró feladatokat.
- Az egyik legfontosabb a területi tervezés megkezdése – hangsúlyozta az elnök. – Ehhez el kell készíteni a megyei stratégiát és programot, illetve el kell kezdeni a térségi alprogramok kimunkálását. Ezekkel párhuzamosan már megkezdődött az igények felmérése – a projektgyűjtés – az önkormányzatoknál valamint a kistérségeknél. A projektek összegzése után meg kell határozni, hogy az egyes terveket melyik operatív programhoz lehet csatlakoztatni. Természetesen a projektek feltárására, generálására folyamatosan oda kell figyelni, ez állandó készenlétet igényel – összegezte az elnök.
A vidék-és területfejlesztési feladatokról dr. Mengyi Roland, mint a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének társelnöke, a területfejlesztési bizottság elnöke, tárgyalásokat folytatott az érintett minisztériumokkal. Kormányhatározat szerint ez év június 30-ig meg kell vizsgálni az érintett szerveknek, hogy a megyei önkormányzatok milyen módon tudnak részt venni a támogatási és kifizetési kérelmek feldolgozásában és értékelésében.

Nemzetközi kapcsolatok

Előadásában az elnök kitért a nemzetközi kapcsolatok fontosságára. Elmondta: még idén találkozik Johannes Hahn-nal, a regionális politikáért felelős európai uniós biztossal. A téma kapcsán ismertette megyénk újonnan alakuló nemzetközi kapcsolatait a kínai, a spanyol, illetve a lengyel tartományokkal, régiókkal.

[2_t] BaanAnna.jpgDr. Szilágyiné Baán Anna, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöki tanácsadója:

- A területfejlesztés feladatrendszere a megyei önkormányzat hatáskörében átlátható és tervezhető léptékűvé válik. A kifutó programoknál lényegesen fontosabb a 2014-2020 közötti időszak tervezése. Az elnök úr által is jelzett integrált programok kidolgozása és megvalósítása az eddiginél lényegesen jobban hasznosíthatja a forrásokat. A programok alapja a gazdaság fejlesztése, és minden ehhez szükséges egyéb területet is hozzárendel, tehát az oktatás, az infrastruktúra-fejlesztését, valamint az innovációt is. Így a megye különböző térségeiben az adottságokhoz illeszkedő, a lehetőségeket jól hasznosító tevékenységek erősödnek meg, az ahhoz szükséges valamennyi feltétel egyidejű biztosításával. Ez a koncentráció egyben látható méretűvé teszi a lokális gazdaságot, ami lényegesen kedvezőbb piaci helyzetet teremt. Nagyon fontos, hogy a tervezésben a gazdasági szereplők részt vegyenek, az ő fejlesztési elképzeléseik, gazdasági ismereteik beépülésével a tervek, programok megalapozottak és megvalósíthatók lesznek. Az egyedi projektek egy-egy program részeként valósulnak meg, egymást erősítve a megye intenzív fejlődéséhez járulnak hozzá.

[3_t] BeneZsuzsanna.jpgBene Zsuzsanna, szakmai tanácsadó:

- A területfejlesztés új intézményi struktúrájában a megyék – mint tradicionális területszervezési egységek – központi szerepet látnak el, és alapfeladatuk lesz a fejlesztéspolitika koordinálása, a megye és a megyében található települések fejlesztési elképzeléseinek összehangolása, illetve egy megyei fejlesztési tervbe történő bekapcsolása.
Ebből a szempontból kiemelt jelentőséggel bírnak a megyeszékhelyek – nevezetesen Miskolc – fejlesztési programjai, amelyek hatása messze túlmutat a városhatáron, jelentős húzóerőt gyakorolva a térség többi településére is. A megyei jogú városok kiemelt szerepének érvényesítésére hozta létre a Területfejlesztési törvény módosítása – intézményes keretként – a Megyei Területfejlesztési Konzultációs Fórumot, amelynek feladata, előzetesen állást foglalni a megyei közgyűlés területfejlesztést érintő ügyeiben.

Vissza