Bérpótló csak a rendszeretőknek jár
2011. április 14. (csütörtök) 09:37A lakókörnyezet alatt a törvény az illető által lakott lakást vagy házat, annak udvarát, kertjét, a kerítéssel kívül határos területet, járdát érti. A rendben tartás pedig a törvény szerint azt jelenti, hogy biztosítani kell az ingatlan állagát, rendeltetésszerű használhatóságát és higiénikus állapotát. Megyénkben egyre több önkormányzat köti a rendrakáshoz a segély folyósítását. Sátoraljaújhely és Mezőkövesd elsők között vezette be ezt a feltételt.
Magazinunkban már beszámoltunk arról, hogy Sátoraljaújhely önkormányzata még januárban döntött arról, hogy sem munkát, sem segélyt nem kapnak a várostól azok az emberek, akik maguk körül sem tudnak elvárható rendet tartani – bár lenne rá idejük.
Szamosvölgyi Péter polgármester lapunknak elmondta: nem várható megfelelő minőségi munka azoktól, akik nem képesek rá, hogy élhető környezetet alakítsanak ki maguk körül, így náluk csak azok kapnak segélyt, akik rendben tartják környezetüket. A testület a lehető legszigorúbb rendeletet hozta meg a közcélú munkához kapcsolódva, a szabályozás vonatkozik lakásra, udvarra, valamint a lakókörnyezetre. Azt, hogy ki, és mennyire gondoskodik a saját lakása, lakókörnyezete rendjéről a helyi közterület felügyelők, valamint az önkormányzat szociális osztályának munkatársai ellenőrzik.
Mezőkövesd önkormányzata február végén alkotott rendeletet arról, hogy csak azok a munkanélküliek kaphatják meg a segélyt – hivatalosan bérpótló juttatást – akik rendben tartják lakókörnyezetüket. Ez a törvény szövegére építő helyi rendelet szerint azt jelenti, hogy a házat, lakást tisztán, higiénikus állapotban kell tartani, vigyázni kell az ingatlan állagára, az udvart, kertet gyomtalanítani, gondozni kell, és gondoskodni kell arról is, hogy kívül, a kerítéssel határos területen – járdán, árokban, zöldsávban – se legyen gyom, szemét. Mezőkövesd az átmeneti segélyek terén is változtatni szeretne, élelmiszerutalvány bevezetésével kívánják elérni, hogy hasznos célra fordítsák a kiutalt pénzt mindazok, akik erre vonatkozó igényüket benyújtották az önkormányzathoz.
Fekete Zoltán szerint érezhető a rendelet hatása, és az ellenőrzések eddigi eredményei azt mutatják: senkitől nem kellett megvonni a szociális juttatást. A városban több mint néyszáz ember részesül bérpótló juttatásban.
Az önkormányzati intézkedések kapcsán kíváncsiak voltunk a lakosság véleményére
Balázs Gyula gépkocsivezető (Mezőkövesd)
– Mélységesen egyetértek a városvezetés döntésével, senki ne kapjon úgynevezett ingyen pénzt, ha arra nem képes, hogy saját lakhelyét karbantartsa. Az elhanyagolt lakóterület nem csak látványban visszataszító, higiéniás gondokat is felvet. Ha már valaki otthon van és csak támogatásból tartja fenn magát, igenis fordítson időt környezetének rendben tartására, hiszen az sem mindegy, milyen a városkép, milyen szájízzel távozik egy idegen a településünkről.
Lakatos Miklósné nyugdíjas (Mezőkövesd)
– Nem a támogatás, vagy annak megvonása a nagy kérdés, hanem a becsületé, ki mennyire tarja becsben saját magát, illetve a szomszédját, a közösséget. Nem volt könnyű életem, ma sem az, de belefér a lakás, a porta rendbetétele mindenféle támogatás megvonás nélkül. Valamikor nem volt kérdés az, hogy valaki csinosítsa maga körül a környezetet. Az otthon, a környék állapota minősíti azt, aki ott lakik, elbújnék szégyenemben, ha a kosz, a gaz miatt csak legyintenének a lakás előtt elhaladó emberek.
Schweitzer Pál nyugdíjas pedagógus (Sátoraljaújhely)
– Az önkormányzat rendeletéhez hasonló intézkedést az egész országban meg kellene valósítani. Számos alkalommal utazom a főváros irányába, és nem egy helyen tapasztalom a települések utcáinak elhanyagoltságát. Rajztanárként dolgoztam, ebből adódik, hogy más szemmel nézem, látom a környezetet, és ebből a szempontból országos szinten elfogadhatatlan állapotok uralkodnak. Egykor környezetük szépítésével foglalkozó rajzpályázatokkal is neveltük a fiatalokat, mára ez a támogatás megvonására csökevényesedett. Egyetértek a szabályozással.
Soltész Leventéné rokkant nyugdíjas (Sátoraljaújhely)
– Érdekes, hogy a probléma egy bizonyos rétegnél bukkant fel leginkább. Ha valaki nem képes arra, hogy normális munkát keressen – mert valamilyen munka mindig adódik – az a környezetére sem szentel figyelmet. Sőt nemegyszer azoknak a munkáját is tönkre teszik, akik a csinosításon fáradoznak. Ha én kiültetek egy virágot, ami mások hanyagsága, esetleg randalírozása miatt megy tönkre, akkor nem csak a környezetemet, de a pénztárcámat is károsítják, hiszen pénzt adtam a virágért, a cserjéért. És akkor az egészségi kihatásokat, a bosszúságot még nem is említettem. Jól döntött az önkormányzat.