HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Civilek a vidék fejlesztéséért Abaújban

2013. január 24. (csütörtök) 16:31
Hogyan segíthetik a civil szervezetek Abaúj felemelkedését? Hogyan élhetnek az itt élő emberek teljesebb életet? Hogyan alakulhat a 2014-2020 közötti időszakban Abaúj élete, mik a legfontosabb szempontok az unió következő tervezési ciklusában az élhető vidék megtartásáért? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ Encsen, egy november 29-én megrendezett szakmai konferencián.

A regionális konferencián az Észak-Magyarországi LEADER Egyesületek képviselői mellett részt vettek abaúji civil szervezetek képviselői, valamint a Szlovákiából meghívott – Kassa környéki – Helyi Akció Csoportok képviselői. A résztvevőket Füzesséri József, az Abaúj Leader Egyesület elnöke köszöntötte, majd neves, a civil szervezetek tevékenységében aktív szerepet játszó szakemberek.

Dr. Eperjesi Tamás a Nemzeti Agrárszaktanácsadi Képzési és Vidékfejlesztési Intézet vidékfejlesztési igazgatója „Civilek a vidékfejlesztésben - együttműködés vidéken” témájú előadásában szólt vidékfejlesztés LEADER megközelítéséről, a helyi akció csoportok és a helyi civil szerveztek együttműködésnek fontosságáról. Az elkövetkező tervezési időszak tervezési prioritásai közül kiemelte a tudástranszfert, és innováció fontosságát, valamint a Társadalmi kirekesztés, szegénység elleni küzdelem és gazdasági fejlődés elsőbbségét. Kiemelkedő fontosságúnak tartotta a Közösségi irányítású helyi fejlesztést, ami a helyi fejlesztés kulcspillére az EU 2014-2020 integrált területfejlesztési politikájának. Ismertette a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat tevékenységét civil megközelítésben, és szólt a hálózat által támogatott civil kezdeményezésekről és projektekről is.

Bereczki Béla a FÉSZAK közösség vezetője a Közösség szervezés és építés – a vidék népességének megtartásáért címmel tartott előadásában ismertette a tizenegy Észak-Abaúji településen elért eredményeket a közösségfejlesztés területén. Beszélt a civilek elhivatottságáról, és a közösség építés eredményeiről és buktatóiról. Az elhivatottságon túl a Kedv és Törődés fogalmak hétköznapi értelemben vett jelentőségéről szólt. A jenlévőknek útravalóul technikai és módszertani segítséget adott a sikeres közösségépítéshez.

Varga Péter az Abaúj Leader Egyesület munkaszervezetének vezetője az Abaúji közösségek  helyi fejlesztésben vállalt szerepéről tartott előadásában megköszönte az elmúlt időszak munkáját amivel a civilek segítették az egyesület tevékenységét, majd a Közösség által irányított helyi fejlesztés szükségességéről és újszerűségéről szólt., Bár eddig is jelentős volt Abaújban az alulról jövő kezdeményezések, és ötletek beépítése a helyi vidékfejlesztési stratégiába. A korábbi gyakorlattól eltérően újszerű fejlesztési stratégia fontosságáról és jövőbeli alkalmazásáról szólt. Kiemelte, hogy a többségi akarat mennyi képes befolyásolni a helyi fejlesztési stratégia irányait. A civil szerepvállalás egyrészről társadalmi kontrollt jelent, másrészről pedig az általa generált fejlesztések a közösség céljait szolgálják, a lokális problémákra való érzékenységükkel.

Sándor Róbert az Abaúji Civil Együttműködési Fórum elnöke a falusi lét biztonságának érdekében szerveződött civil kezdeményezésekről szólva, előbb egy történeti, történelmi áttekintést adott a civil szervezetekről. Majd elmondta a magyarországi civil szerveződések mennyire sokszínűek, és hogy nem csak a világban, de Abaújban is a társadalomban a gazdasági és az állami szféra melletti harmadik szektor. A civil szféra szerepéről kifejtette, hogy a közszféra és a magánszféra közötti közvetítést felvállalják, és jól végzik, társadalmi kontrollt gyakorolnak, a társadalom önszerveződési igényeinek kielégítését szolgálják. A vidéki életben az alulról szerveződő, és egy adott társadalmi réteg, illetve csoport céljait megfogalmazó, és identitástudatot erősítő szervezet, képes arra, hogy javítsa az adott településen élők komfortérzetét, biztonságát.

Gulyásné dr. Kerekes Rita a Szikszó Városért Alapítvány elnöke, a Miskolci Egyetem Marketing Intézetének egyetemi docense előadásában az élhető település, az élhető falu témakörben bemutatta Alapítványuk történetét, az önkéntesség megjelenését, annak fontosságát egy Abaúji kisváros életében, melyet a teljes Abaújra is kivetített. Ismertette, hogy Szikszó városban az alapítványuk milyen eredményeket ért el, hogy tudnak korosztálytól függetlenül önkénteseket a város fejlődése érdekében tevékenységre hívni, és ennek eredményei mennyire pozitív irányba javítják az ott élők életminőségét. Elmondta, hogy valamennyi eredményről számot kell adni és nem csak helyi, hanem legalább regionális szinten is.

A szakmai konferencián egy rendhagyónak mondható, újszerű műhelymunka következett, ami gondolatébresztő írásbeli beszélgetéssel kezdődött – Elmondom, mert számít! – címmel, amely a 2014-2020 tervezési időszak lényeges kérdéseiről szólt. A szervezők célja az volt, hogy a következő tervezési időszakban melyek azok a fontos fogalmak, kifejezések, témák, amelyek a civil szervezeteket foglalkoztatják, mik azok a prioritások, amely köré a tervezést kell végezniük, illetve a későbbiekben szervezendő műhelymunkák alkalmával milyen témákkal kell foglalkozni, illetve jobban megismerkedni. A „kérdőív” összesítése után a résztvevők által legfontosabb három téma:

a./ helyi lakosság aktivizálása, bevonása a fejlesztési folyamatokba
b./ alulról jövő kezdeményezések segítése
c./ adminisztratív terhek csökkentése

Ezen túl a résztvevők olyan témát is felvetettek mint pl.: a közösségfejlesztés, a befogadás, elfogadás, a kommunikáció erősítése, és a párbeszéd, dialógus, csak a legérdekesebbeket említve.

Hozzászólásokban a humánerőforrás fejlesztés problematikáját emelték ki, illetve ehhez kapcsolódóan a munkahelyteremtést. Jelezve, hogy a térségben nagy az elvándorlás, magas a munkanélküliség. Elhangzott továbbá, hogy az egyházaknak különösen fontos a hagyomány és a vidékmegőrzés. Gondolkodni kell azon, hogy a jövőben e tevékenységét hogyan lehet továbbfejleszteni, a közösségi programokat pedig még színesebbé tenni.  

Ezt követően az encsi Csikuska Néptánc csoport és a bereti Roma Folklór Együttes adott színvonalas, és fergeteges műsort a jelenlévők szórakoztatására, illetve mutatta be Abaúj hagyományait. Mindkét fellépő együttes nagy tetszést aratott és a jelenlévők elismerését kiérdemelte.

A konferencia idején helyi termékekből bemutató és kóstoló volt, valamint helyi kézművesek is bemutatkoztak. A délután folyamán Abaúj kultúrtörténeti értének a vizsolyi bibliának eredeti példányát is megtekintették a résztvevők a Vizsolyban az Árpád kori templomban. Továbbá Telkibányán egy LEADER fejlesztéssel elkészült Civil ÖKO házat is, amely a község közösségi életének színtere.

A konferencia Encsen ért véget. A résztvevők véleménye alapján sikeres és tartalmas napot zárva, ismeretekkel és élményekkel gazdagodva folytatják a civil mozgalom, közösségépítő tevékenységét. A nap folyamán több kapcsolatfelvételre kerül sor települések civil szervezetei között, mely kapcsolatokat a jövőben tartalommal fognak megtölteni az itt résztvevők.

Vissza