Csökkent a visszaeső bűnelkövetők száma
2011. február 17. (csütörtök) 22:13Az országgyűlés tavaly júniusban a BTK módosításával bevezette a köznyelvben „három csapás"néven ismertté vált törvényt, amely szigorította többek között a visszaeső, súlyos bűncselekmények elkövetőinek büntetését. Az elmúlt fél évben tapasztalták a törvény visszatartó erejét?
Az alkalmazási tapasztalatokról érdemben a büntetőbíróságok tudnak tájékoztatást adni, ezzel együtt a megyei bűnügyi statisztikai adatok elemzése azt mutatja, hogy tavaly 5,7 százalékkal csökkent a visszaeső bűnelkövetők száma. Az elmúlt évben ugyanis 1429-en, míg 2009-ben 1516-an követtek el visszaesőként bűncselekményt.
Az országgyűlés augusztusban szigorította a szabálysértési törvényt, amely alapján a 20 000 forint kárérték alatti ügyekben is a rendőrség jár el, és akár őrizetbe is vehetik az elkövetőt. Mit mutat a gyakorlat?
Borsod-Abaúj-Zemplénben 2010. augusztus 19. és 2011. január 18. között a rendőrség 2268 – elzárással is sújtható – tulajdon elleni szabálysértés miatt kezdeményezett eljárást. Ebből 1271 volt a hatóságok által ismert, 997 pedig az ismeretlen elkövető. Az ismert szabálysértők közül 449 személyt vettek – gyorsított bírósági eljárás lefolytatása érdekében – őrizetbe. Közülük a bíróság 217-et ítélt – összesen 1380 napi – elzárásra, 165 személyt – összesen csaknem négymillió forint – pénzbírság megfizetésére kötelezett, 51 esetben pedig figyelmeztetéssel élt. A tulajdon elleni szabálysértési eljárások zöme cselekvőképes, nagykorú személlyel szemben indult, fiatalkorút 277 esetben (17 százalék) vontak eljárása alá. Szeretném kiemelni, hogy a törvényi szigorításon túl, a kistelepüléseken élők biztonságérzetének javítása érdekében, a termény és falopások megelőzése és megakadályozása céljából, megyénkben az elmúlt időszakban számos helyi együttműködés született. Közös járőrszolgálat indult főként rendőrök, erdészek, mezőőrök és polgárőrök részvételével. Az eddigi adatok tükrében fontos kiemelni, hogy a tulajdon elleni szabálysértés miatt őrizetbe vettek között nem jellemzőek a visszaeső elkövetők, és az egyes áruházak tapasztalatai azt mutatják, hogy az utóbbi időben jelentősen csökkent a notórius bolti szarkák száma is. A törvény szigorító rendelkezéseit, valamint az eljárási adatokat összegezve megfogalmazható, hogy a jogszabály-változás alapvetően beváltotta a hozzá fűzött reményeket.