Edelény: 900 millió forint a kastélyprojekt folytatására
2012. november 29. (csütörtök) 07:21Az Új Széchenyi Terv keretében a projekt 900 millió forint támogatást kap a Magyar Államtól és az Európai Uniótól a fejlesztés megvalósítására. A komplex beruházás eredményeként egyrészt befejeződhetnek az épület rekonstrukciós munkái, másrészt rekreációs parkot, tematikus kiállításokat, foglalkoztató tereket és egyéb turisztikai attrakciókat alakítanak ki a kastélyban és annak környezetében.
A Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság augusztus 8-i ülésén döntött a Regionális Operatív Programok kiemelt turisztikai projektjeinek támogatásáról. A döntés értelmében az Észak-magyarországi Régió Akciótervében 9 projektjavaslatot nevesítettek, összesen több mint 12,4 milliárd Ft értékben, köztük „Az „Edelényi Kastélysziget Kulturális- Turisztikai Központ II. fejlesztési ütem: A kulturális és turisztikai központ innováción alapuló kínálatfejlesztése országos hírű gyűjtemények elhelyezésével és a Kastélysziget teljes rehabilitációjával” című projektet.
A kastély 2009-ben Európai Uniós forrásból megkezdett – de az időközben bekövetkező árvízi helyzet miatt lelassult - felújításának I. ütemében egyebek között az udvar parkosítása, a fogadó tér és vizesblokk kialakítása, a parkoló területét és a kastély-szigetet összekötő híd építése, a fő és két melléképület teljes külső homlokzatának, illetve a belső területeik nagy részének rekonstrukciója valósul meg, mely munkálatok várhatóan 2013-ban fejeződnek be.
Az akciótervi nevesítést követően a II. ütem megvalósítása a Támogatási Szerződés november 28-i aláírásával kezdődhet meg. Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósuló fejlesztés célja a magyarországi viszonylatban kiemelkedő kastély-együttes és parkja teljes mértékű helyreállítási programjának befejezése és kulturális-turisztikai célú hasznosításának újabb élményelemekkel való gazdagítása.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott 900 millió forintos támogatásból megvalósulnak a kastély épületében és az íves épületek pavilonjaiban a hiányzó elektromos, gépészeti, gyengeáramú, szakipari, restaurálási és belsőépítészeti rekonstrukciós munkák. Komplex Múzeumpedagógiai foglalkoztató tereket, drámapedagógiai műhelyt, országos és európai hírű műkincsek fogadására és bemutatására alkalmas időszaki kiállító termet alakítanak ki, sor kerül a XVIII. századi biliárd szoba rekonstrukciójára, valamint országos hírű gyűjtemények megvásárlására és élményszerű bemutatására is. A kastélyépület mellett annak külső környezetét is érintik a fejlesztések: megvalósul a teljes parkterület biztonsági és térfigyelő rendszerének kiépítése, a jelenlegi sportpályát rekreációs parkká alakítják, az „óváros” és a kastélysziget összekötésére egy fahíd épül, a Holt-Boldván szökőkutat alakítanak ki, valamint megépítenek egy, a park fenntartásához szükséges épületet, mely otthont fog adni egy ÖKO turisztikai oktatóbázisnak is.
A megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően, az ország legharmonikusabb, teljes egészében rendbetett Kastély-kastélypark együttese jön létre.