Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód
2013. január 25. (péntek) 16:15A Kft. dolgozói örömmel fogadták a programokat, lehetőségük szerint részt vesznek az egy éves időintervallumú rendezvénysorozat valamennyi állomásán. A pályázat célja, hogy a dolgozók részére, munkahelyi környezetben olyan lehetőséget biztosítson, mely egészségük megőrzésére, javítására, a tudatos és egészséges életmód elsajátítására, illetve az ehhez vezető útra irányuljon.
„A munkahelyi egészségfejlesztés a munkaadók, a munkavállalók és a társadalom valamennyi olyan együttes tevékenységét jelenti, amely a munkahelyi egészség és jóllét javítására irányul. A cél eléréséhez szükséges lépések és eszközök: a munkaszervezet javítása, a dolgozói részvétel biztosítása és a személyi kompetencia fejlesztése.” (Az ENWHP Luxemburgi Deklarációja, 1997.)
Az egészség nem életcél, hanem eszköz a kiteljesedett élet éléséhez, az egyén összetett, pozitív testi, pszichés- és szociális egyensúlya. Nem állapot, nem folyamat, ezért fejleszthető. Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem fizikai, lelki és szociális jólét.
A Szocio-Produkt Kft. elsősorban megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztat, vagyis olyanokat, akik fogyatékkal élők (testi vagy értelmi fogyatékosok, illetve akiknek az orvosi rehabilitációt követően, munkahely megtartási vagy munkavállalási esélyei testi vagy szellemi károsodás okán csökkentek).
Kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy olyan lehetőségeket biztosítsunk a dolgozók számára, amiben nem érzik magukat megkülönböztetettnek, kirekesztettnek, egy az egészséges ember számára hétköznapi kikapcsolódási lehetőség alkalmával, illetve segíti őket abban, hogy egészségükre még nagyobb hangsúlyt fektessenek, jobban odafigyeljenek annak megőrzésére.
A pályázat fő témakörei: dohányzás megelőzés és dohányzásról való leszokás, egészséges táplálkozás, illetve energiaegyensúly megtartása és/vagy visszaállítása, valamint stressz kezelő, lelki egészség megőrzése.
A projekt előzményei
A Szocio-Produkt Kft. projektmenedzsere és szakmai vezetője a programok tervezésénél - elsősorban a dolgozók igényeit figyelembe véve – különös hangsúlyt fektetett a szakelőadók fontosságára, ahol a cél a dohányzásról való leszoktatás, az egészséges táplálkozás, valamint a munkahelyi stressz kezelés.
A pályázat tervezési időszakában, illetve a különböző programok tervezésénél célunk a munkavállalók látható napi problémáinak leküzdésében való segítségnyújtás volt. Ennek alapján esett választásunk az előbb említett tevékenységekre.
Dolgozóink között sokan küzdenek túlsúllyal, mely káros az egészségre, ami a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egészségi problémához vezethet. A közegészségügyi hatóságok megítélése szerint az elhízás a 21. század egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémája lehet. A kímélő étrend és a testmozgás az elhízás kezelésének alapvető elemei. Az étkezési szokások, melyek negatívan befolyásolhatják egészségi állapotunkat, szintén ismeretterjesztés és pozitív minták bemutatása során befolyásolhatóak.
A túlsúly mellett a másik nagy probléma cégünknél, hogy nagy arányban vannak a rendszeresen dohányzó munkavállalók. Nagyon fontos és egyben komoly feladat számukra megfelelő szakembert biztosítani, aki ténylegesen segítséget tud nyújtani abban, hogy végleg letegyék a cigarettát.
Rohanó életformánk másik úgynevezett urbanizációs betegsége a stressz, mely egy betegségsorozat elindítója is lehet. Okozója olyan hétköznapi probléma, mint pl. a határidők, áremelések, dugók, a tömeg, a zaj, melyek hatására úgy érezhetjük, szétforgácsolódunk a hétköznapokban. Szervezetünk képtelen alkalmazkodni a folyton változó körülményekhez. Az állandósult stressz hatására tüneteink között megjelenik a depresszió, és a neurózis, azután ezek ellensúlyozására rossz esetben a dohányzás, az alkoholizmus, a drogfüggőség, szélsőséges esetben az öngyilkosság. A tartósan fennálló stressz, akár komoly egészségkárosodást eredményezhet, mivel gyengíti a szervezet ellenálló képességét. Kiemelt fontosságúnak tartjuk lelki egészségünk megőrzését, valamint a stressz kezelést, különböző technikák alkalmazásával, melyek hatására munkavállalóink eredményességét is növelhetjük.
A projekt célcsoportja
A program megvalósításánál a Szocio-Produkt Kft. teljes létszámát céloztuk meg, az egészséges és megváltozott munkaképességűeket egyaránt. A célcsoporton belül főként az előbb említett problémákkal küzdő dolgozókat szeretnénk segíteni, vagyis azokat, akik erős dohányosak, túlsúllyal küzdenek és/vagy nehezen tudják kezelni a stresszhelyzeteket.
A munkahelyi egészségfejlesztési program elsődleges célja a munkavállalók tudatformálása és segítése az életmódbeli változásokban, ugyanakkor célunk az is, hogy általuk a családjuk számára is elérhetők és továbbíthatók legyenek a szerzett információk, ezáltal bővítve az érintettek körét.
A projekt háttere
A Kft. elsősorban megváltozott munkaképességű dolgozókat foglalkoztat, ezért fokozottan ügyel, hogy a működéshez szükséges emberi erőforrásai hatékonyabb, problémamegoldásra képesebb csapatból álljon. Ezzel összefüggésben fontosnak tartja, hogy dolgozói (betegségüktől függetlenül) fizikálisan és mentálisan egészségesek legyenek.
A megváltozott munkaképességű munkavállalók eredményes munkavégzéséhez a legfontosabb, a megfelelő munkakörnyezet kialakítása. Ezt szem előtt tartva próbálunk a projekt keretén belül olyan eszközöket beszerezni, mely segíti munkavállalóinkat munkájuk zökkenőmentesebb elvégzésében, illetve munkaközi szünetekben feltöltődésre ad lehetőséget. Nagy örömünkre szolgál, hogy sikerül kifejezetten erre a célra kialakítanunk egy helyiséget, melyet dolgozóink munkaidőn kívül is igénybe vehetnek.
Célok megvalósítása
Egészségnap (2012.11.30)
Az első, nagyszabású rendezvényre 2012.11.30-án került sor, a megvalósítás helyszíne a Miskolci Turisztikai Kft Barlangfürdője. Az Egészségnap célja a dohányzásról való leszoktatás, ahol előadás keretében tájékozódhattak a munkavállalók a dohányzás káros hatásairól. A programhoz tartozott egy állapotfelmérés, ahol mágneses testelemzést, vérnyomás- és testsúly-magasságmérést végeztek a dolgozók körében. Az egész napos rendezvényt egy kiadós vízi torna zárta.
A dohányzásról általában
A dohányzás a koszorúér betegségek egyik legnagyobb rizikófaktora. A nőknél ez a rizikófaktor sokkal magasabb, mint a férfiaknál, és sokkal hamarabb jelenik meg az agyi ereket érintő betegség, a stroke, vagy a cukorbetegségek kialakulása. A dohányzás következtében hamarabb öregszik a bőr, általában a dohányos nők sokkal idősebbnek tűnnek, mint a velük egyidősek.
Azok a nők, akik a terhesség mellett sem tudnak lemondani a dohányzásról, a születendő gyermeküket veszélyeztetik. Gyakrabban fordul elő a vetélés, a koraszülés, vagy a bölcsőhalál.
Ez a szenvedélybetegség nagyban befolyásolja a lábakat érintő vérellátást, ezért a dohányosoknál gyakrabban fordul elő végtagamputálás. A dohányzás hatására hamarabb alakul ki a bronchitis, vagy az asztma.
A dohányzásról való leszokásban nagy szerepet játszik a nikotinon kívül a környezeti hatás, valamint a lelki tényezők. A nőknél a leszokást nehezíti a menstruációval összefüggő hangulatingadozás. Levert hangulatban ingerlékennyé válnak, ezért sok nő a cigarettát választja hangulatjavításra, vagy a feszültség levezetésére. Ez viszont csak egy érzéki csalódás, ugyanis a nikotinnak serkentő hatása van, és a szervezetbe jutva fokozott izgalmat kelt.
Mivel a nőknél nagyon fontosak a társas kapcsolatok, ezért a dohányzásról való leszokásukat nehezítik a barátok, barátnők dohányzása. Épp ezért sokkal nehezebb letenni a cigarettát úgy, hogy nap, mint nap nyomást gyakorol rájuk a környezet. Ugyanakkor a környezet segítséget is nyújthat a leszokásban. Azok, akik a párjukkal együtt próbálkoznak a leszokással, sokkal nagyobb sikereket érnek el.
A dohányosok általában tisztában vannak azzal, hogy a nikotin miatt alakul ki a függőség. A nikotin hat a központi idegrendszerre, és változást idéz elő az idegsejtek egyes csoportjaiban. Ennek köszönhetően, ha megszűnik a nikotin bevitel, kellemetlen zavaró tünetek léphetnek fel. Ezek a tünetek általában 3 hét alatt eltűnnek. A megvonási tünetektől való félelem nagymértékben akadályozza a leszokni vágyókat, holott a megvonási tünetek csupán azt jelzik, hogy kiürül a szervezetből a nikotin.
Annak sikere, hogy a függőségtől bárki is megszabadul, elsősorban fejben dől el. Az utolsó cigarettaszál elszívása után 20 perccel a gyógyulási folyamat elkezdődik, csökken a pulzusszám, a vérnyomás, a végtagok hőmérséklete nő. Néhány óra elteltével a vér szén-monoxid szintje a normális értékre csökken, míg oxigénszintje a normális értékre emelkedik. Egy nap után a szívroham kockázata csökken, néhány nap múlva pedig megkezdődik az idegvégződések regenerálódása, az illat-és ízérzékelés javul.
A leszokás nem egyszerű folyamat, hiszen a nikotin erős pszichés függőséget okoz. Lehet, hogy úgy gondoljuk, hogy a cigaretta csak egy egyszerű társasági élvezet, ráadásul könnyen meggyőzzük magunkat arról, hogy nyugtatja az idegeket, vagy, hogy jobban tudunk koncentrálni. Ezekkel az önigazolással addig jutunk, hogy a függőség arra kényszerít bennünket, hogy megpróbáljuk racionalizálni és igazolni mindazt.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza