Együttműködik az ÉMKK és a Baross
2017. február 1. (szerda) 18:25A megállapodás kapcsán Pelcz Gábor, az ÉMKK vezérigazgatója kiemelte: ez a dokumentum a több évtizedes közös munkát magasabb szintre emeli, és a felek részéről kiemelten kezelt szoros szakmai kapcsolat jó alapot ad a jövő terveinek megvalósításához.
Az ÉMKK, a Miskolci Szakképzési Centrum és a képzőintézmény vezetői a hárommegyés közlekedési központ miskolci székhelyén írták alá a megállapodást.
Célok és feltételek
Elhangzott, hogy a társaság és az intézmény közötti együttműködés fejlesztésének elsődleges célja a közúti közlekedés, raktározás, logisztika területein az aktuális piaci igényeknek minél jobban megfelelő szakemberek képzése, és a végzett szakemberek foglalkoztatása a mára már hiányszakmának számító területeken.
Pelcz Gábor, az ÉMKK vezérigazgatója tájékoztatta a vendégeket a közlekedési központnál folyó fejlesztésekről, a megújuló járműpark összetételéről, a „fiatalítás” üteméről. Úgy fogalmazott: „Határozottan látjuk, mit akarunk elérni, hova akarunk eljutni, tudjuk, hogy céljaink megvalósítása milyen munkaerőigénnyel jár, és tisztában vagyunk azzal is, milyen képzésekre, átképzésekre van szüksége munkatársainknak.” A vezérigazgató hangsúlyozta, ebben a képzési, átképzési folyamatban számít az MSZC tagintézményeire.
A vezérigazgató szavaira reagálva Tátrai István József, az MSZC főigazgatója elmondta: a gazdasági szervezetek munkaerőigényének kielégítése a szakképzés célja, és szem előtt kell tartani a duális képzés kiterjesztését, hogy a korszerű technológiák ismeretével felvértezve kerüljenek a fiatal szakemberek a munkaerőpiacra.
„Az iskolának kell a diák, az ÉMKK-nak pedig jól képzett munkatársak” – emelte ki Kovács János tagintézmény-vezető, majd hozzátette, fontosnak tartja a közös munkában a rugalmasságot, hiszen a hasznos együttműködés hozza a további lehetőségeket mindkét fél számára.
A szakmai utánpótlásért
Az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. több mint 60 éve vállal szerepet középfokú szakmai képzésben, vagyis a tanulók szakmai gyakorlati oktatásának szervezésében és a szorgalmi időszakon kívüli összefüggő szakmai gyakorlat lebonyolításában, elsősorban autószerelő, autóelektronikai műszerész, autó-technikus, karosszéria lakatos, hegesztő, villanyszerelő szakmákban. A régióban számos iskolával, köztük a Miskolci Szakképzési Centrum Baross Gábor Közlekedési és Postaforgalmi Szakgimnáziumával is szoros ez az együttműködés.
A most aláírt együttműködési megállapodás ezt a több évtizedes közös munkát emeli magasabb szintre a két intézmény között. A jövő munkavállalói azokon a területeken tudnak majd leginkább elhelyezkedni, ahol szakemberhiány jelentkezik, az iskolák célja és érdeke ezeket a területeket felkutatni, és a képzési kínálatukat ennek megfelelően alakítani. E téren lépett előre a Baross Gábor Szakgimnázium, és 2017 februárjától fél éves, ingyenes OKJ-s képzéssel indít iskolarendszerű képzés keretében (felnőttoktatásban az esti oktatás munkarendje szerinti formában) többek között tehergépkocsi-vezetői, valamint szakmásított autóbuszvezetői szakképesítést biztosító képzéseket.
Az autóbuszvezetői szakma országos létszámhiánya közismert, a közlekedési társaság így örömmel üdvözli a csökkentésére irányuló törekvést és működött közre abban, hogy e képzés megvalósulhasson. Teljes mértékben felkészült arra, hogy a képzésben részt vevő tanulókat foglalkoztassa, illetve a képzésükben is aktív szerepet vállaljon, amennyiben az oktatási intézmény részéről erre igény jelentkezik.
Fontos a tartalom
Az aláírást követő szakmai egyeztetésen elhangzott többek között az is, hogy most következik a megállapodás tartalommal való megtöltése. A lehetőségek igen széles skálán mozognak, hiszen a közös pályázatoktól kezdve a pályaorientáción keresztül az állásbörzék megszervezéséig, ösztöndíjak kiírásáig bőséges az együttműködés tárháza.
Összességében az Észak-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. és a Miskolci Szakképzési Centrum Baross Gábor Közlekedési és Postaforgalmi Szakgimnáziuma február elsején aláírt együttműködési megállapodása hatékonyan támogatja a felek törekvéseit, jövőbeli eredményes működését, és a szakképzés és foglalkoztatás terén rejlő további együttműködési lehetőségek feltárását.