Ellenszerek tavaszi fáradtságra
2008. április 16. (szerda) 14:21Vitamint minden formában
A szervezet vitamin és ásványi anyag készletét ilyenkor tavasszal mindenképpen pótolni kell. A kimerültség és fáradtság ellen vitamin-tabletákkal is védekezhetünk, azonban ha ezt a formát választjuk, akkor mindenképpen szerves vitamint érdemes szednünk. Vagyis a kapszulázott vagy drazsírozott tablettákhoz citrom, vagy más gyümölcslevet is fogyasszunk. Semmiképpen nem szabad több ezer milligrammos C-vitamin tablettát szedni, mert nagyon sok mellékhatása van. A szervezetünk megerősítésében fontos szerepet játszanak a zöldségek és a gyümölcsök. Legnagyobb mennyiségben a C-vitamint a zöld növények tartalmazzák. A brokkoli például megújítja az oxigénhiányos szervezetet, a zöld hagyma, a hónapos retek, a fejes káposzta is nagyon sok hasznos vitamint tartalmaz, de a természetgyógyász felhívja a figyelmet arra, hogy mindenképpen hazai zöldségeket vásároljunk. Áldásos lehet a tavaszi fáradtság ellen a Herbatárban kapható medvehagyma is, amit le kell forrázni, és napi 2-3 decit ajánlatos fogyasztani belőle.
Bűnösek az időjárási frontok is
Nem csak a vitaminhiány okolható a fáradtságért, hanem a különböző időjárási frontok is. A tavaszra jellemző időjárás változások rendkívüli mértékben megterhelik szervezetünk alkalmazkodóképességét. Ha túl gyorsan váltakoznak a frontok, akkor a hirtelen hangulatváltozáshoz még fejfájás, keringési zavarok, alvásproblémák, depresszió is társulhat. Többnyire frontérzékeny embereknél alakulnak ki ezek a tünetek, akiknek gyengén működik az immunrendszere. Ez ellen sok mozgással, kirándulással lehet védekezni, mivel így szervezetünk hozzászokik a hőmérsékletváltozásokhoz és aktiválja a tél folyamán elgyengült immunrendszert. Gondot jelentenek a frontok a különböző betegségben szenvedőknek is. Az izületes betegeknek a hidegfront megfeszesíti az izmait, ilyenkor becsípődések keletkezhetnek. A szív és érrendszeri betegeknek a melegfronti hatások okozhatnak problémákat. Ez ellen bő folyadékfogyasztással védekezhetünk, ez lehet tiszta víz vagy zöld tea, melyből testsúly kilogramm szor 3 centilitert fogyasszunk naponta. Az érrendszeri problémák elkerülése érdekében fontos az is, hogy olajokban gazdag legyen a szervezet. Tehát fogyasszunk sok hal és tökmagolajat, illetve olajos magvakat.
Salaktalanítsunk!
Télen hajlamosak vagyunk több zsíros ételt fogyasztani, ezért a tavaszi fáradtság tüneteinek enyhítésére először a salakanyagoktól kell megszabadulnunk. Ezért ajánlatos minden hétre beiktatni egy-egy böjtnapot. Ez lehet lénap, vagy zöldség-gyümölcs nap. A szakember szerint a magyar étkezést egy kicsit egyébként is át kellene lendíteni a kínai étkezés irányába, ahol a csicsóka, a leveles zöldségek és a magvak jelentik a fő táplálékot. Ennek is köszönhető, hogy a 90-es évek elejéig Kínában nem volt semmilyen rákos megbetegedés. Ez persze köszönhető annak is, hogy nagyon sok zöld teát fogyasztanak. Amellett ugyanis, hogy nagy a tumor ellenes hatása, a legjobb salaktalanító is. Ha valaki csak zöld teát fogyaszt, kilókat tud leadni. A természetgyógyász azt ajánlja, hogy salaktalanításkor főétkezésre minél több zöldséget iktassunk be. Ne feledkezzünk meg a patisszonról, a paszternákról, a zellerről, melyekből készíthetünk például zöldségtortát, ami nem csak finom, de csodálatos hatása is van.
Frissüljünk masszázzsal
Mindig jó hatással van a szervezetre a masszázs. Ilyenkor tavasszal szinte felébreszthetjük vele a télen letapadt izmainkat, felpezsdíthetjük vele a vérkeringést. Régen a lusták sportjának is nevezték. Rengeteg fajtája van, mindenki eldöntheti, hogy éppen kínai, tai vagy mondjuk frissítő masszázzsal kényezteti a testét. Nagyon hatásos lehet a nyirokmasszázs, amely meggátolja a nyirok pangását. Ezzel elkerülhető a mélyvénás trombózis, és a visszér kialakulása. A masszázshoz különböző olajokat használnak, ezeknek frissítő vagy éppen nyugtató hatása van. Ilyenkor tavasszal igen kedveltek a különböző virágolajok. Frissítéshez előszeretettel használják az eukaliptusz és az oreganó olajat, a nyugtatáshoz pedig az ilang-ilangot és a muskotályzsályát. Ezek virág illóolajok, és persze akkor fejtik ki igazán a hatásukat, ha nem szintetikusak, hanem valóban láttak virágot, ezért mindig megbízható helyről szerezzük be. A Herbatárban ezeknek széles választékát találhatjuk. Az érrendszerre igen jó hatással van még a hideg-meleg váltózuhany. Ezzel is csökkenthetjük a tavaszi fáradtság tüneteit. Ezzel azonban a szívbetegnek vigyázniuk kell, ők ez ügyben kérjék ki az orvos tanácsát.
Dávid Ildikó