Energiatanúsítvány, a lakások zöldkártyája
2012. február 17. (péntek) 10:01A nagy hidegben minden bizonnyal sokan morgolódtak, hogy hiába fűtenek, mégis hűvös van a lakásban, szökik a meleg. Amennyiben január elseje után vásárol, vagy tartósan bérel lakást nincs több zsákbamacska, a kötelező energetikai tanúsítványon minden rajta van feketén-fehéren.
Az új építési lakások, házak esetében már eddig is kötelező volt – egy rendelet értelmében – az energetikai tanúsítvány elkészíttetése, az utóbbi években azonban jelentősen visszaesett a lakásépítési kedv. Az év elejétől azonban minden értékesített, vagy tartósan bérbe adott lakás esetében kötelezővé tették. Egy újabb bürokratikus szabályról, pénzkidobásról vagy a vásárló érdekeit szolgáló intézkedésről van szó? – tudakoltuk dr. Ronkay Ferenc, energetikai szakértőtől, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara titkárától.
– A tanúsítvány rámutat a gyenge pontokra, arra, hol szökik az energia, hol kell módosítani? Az épületek energiafelhasználása adja az ország energiafelhasználásának a 40 százalékát. Amennyiben 10 százalékos megtakarítást sikerülne elérni a házak esetében – ami különösebb befektetés nélkül megoldható –, akkor ezzel az ország energiafelhasználásának a 4 százalékát tudnánk megtakarítani! Ráadásul a szigetelés nem csak télen, hanem nyáron is előnyös és vannak további pozitív tulajdonságai, így például csökkenti a lakásba bejutó por mennyiségét és a zajterhelést is – érvelt az energia racionális felhasználása mellett a szakértő.
– Függetlenül attól, hogy el akarjuk-e adni a lakásunkat időnként érdemes lenne megvizsgáltatni energetikai szempontból (a bizonylat egyébként 10 évig érvényes). Ha több lakásos társasházban él valaki, akkor nem csak a saját lakását, hanem az egész épületet érdemes lenne bevizsgáltatni. Ráadásul egyben arányosan olcsóbb is a vizsgálat. A közös helyiségeket, mint például a lépcsőházat sem szabad kihagyni. Jó lenne, ha a ház közös költségéből el lehetne végeztetni a közös terek tanúsíttatását.
Országos szinten mindegy 2000 vizsgázott szakember áll rendelkezésre a tanúsítványok elkészítésére, ami soknak tűnik, de szakértőnk nem tartja elégnek ezt a létszámot a feladat nagyságához mérten. Az országban ugyanis mintegy 4 millió lakás, ház található. Rákérdeztünk arra is, hogy mennyibe kerül egy tanúsítvány elkészíttetése? A törvény szerint egy lakás tanúsítványának az elkészítése 2 munkaóra és 5500 forintos az óradíj. Ezen túlmenően még bizonyos költségek is érvényesíthetők…
– Egy 60 lakásos lakópark esetében lehet, hogy sok ez az összeg, de egy kacifántos épületre nem elég. Várhatóan rövidesen új jogszabály jelenik meg, amely módosítja is a díjszabást. Akinek szüksége van tanúsítványra, kérjen be több helyről árajánlatot, s ne csak az összeget, hanem a referenciákat is vegye figyelembe a választáskor – tanácsolta dr. Ronkay Ferenc.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza