Fűtés, fóliázás geotermikus energiával
2012. december 4. (kedd) 10:49Természetesen geológiai vizsgálatokkal már évekkel korábban feltérképezték a lehetőségeket. Azonban az előzetes várakozásokat is felülmúlták 2010 őszén, az első kút megfúrását követően az eredmények. A Mályi határában fúrt kútban mintegy 2300 méter mélységében található a tározó, és az innen feltörő víz mind a hozam, mind a hőmérséklet tekintetében kitűnő alapot jelent. A „találat” eredményeként kezdődhetett el a további munka, egy újabb termelő- és három visszasajtoló kút megfúrása, a hőenergia hasznosítás részletes kiviteli terveinek kidolgozása, és a területek előkészítése, ami méreteiben igazodik a nagyszabású vállalkozáshoz. A Miskolci Geotermia Zrt. hosszú távú, 20 évre szóló hőenergia szállítási szerződést kötött a Miskolci Hőszolgáltató Kft-vel.
A meleg víz hasznosításának kaszkád, azaz lépcsőzetes rendszerében az elsődleges felhasználást követően, - amely elsősorban a miskolci lakó- és középületek távfűtését jelenti - az 55 Celsiusra lehűlt víz még alkalmas gazdasági létesítmények mint például raktárak, üvegházak, fóliasátrak fűtésére is. Tekintettel arra, hogy a kertészetnek nagy az élőmunkaerő igénye akár jelentős számú munkahelyet is teremthet a miskolci agglomerációban. Arról nem is beszélve, hogy friss zöldséggel, gyümölccsel, virággal látná el a piacot…
Mint az Avason végzett távvezeték építésekből is jól látható a beruházás kivitelezése a végső fázisában tart.
Miskolci Geotermikus Projekt számokban:
Hőkapacitás: |
50-60 MW |
A geotermális hőenergia hasznosítás rendszere az alábbi, jól elkülöníthető helyileg is elválasztható részegységekből épül fel:
Mályi kitermelő kutak
Termálvíz vezeték a Mályi kitermelő kút és a Kistokaji Hőközpont között
Kistokaji Hőközpont
Visszasajtoló vezeték
Kistokaji visszasajtoló kút