Felsődobszán mondták el a fogadalmi szöveget
2012. február 18. (szombat) 19:01
A testvér-települési kapcsolat megteremtésének terve megszületett, a barátságok kialakítása azóta is tart. – Nem sokkal azután utaztunk Erdélybe, hogy 2004 decemberében sikertelennek bizonyult a hazai népszavazás a kettős állampolgárság tekintetében, ennek ellenére nagy szívélyességgel fogadtak minket székely barátaink – sorolja a polgármester. - Amikor megszületett a döntés arról, hogy magyar honpolgárságot kaphassanak a határainkon túl élő magyarok, megkereste önkormányzatunkat a Nikházán élő Janka István és családja, hogy Felsődobszán szeretnék letenni az állampolgársági esküt. Felemelő érzés volt, természetes, hogy azonnal igent mondtunk. Janka István és Ács László családtagjai ma teszik le fogadalmukat, négyen pedig a délelőtt folyamán adták le honosítási kérelmüket községünk polgármesteri hivatalában – adott tájékoztatást Luterán András.
Csütörtökön érkeztek
Felsődobsza Polgármesteri Hivatalában négy fiatal böngészi a honosítási kérelemhez szükséges adatlapokat és miután végeznek a hivatalos résszel, szívesen állnak a Kulcs Magazin rendelkezésére. Janka Erika gyógyszerész-asszisztens lesz az egyetemi évek után, Antall Noémi történelem-magyar szakos tanár, Sütő Lóránt és Ács Imre a mezőgazdaság egy-egy szakágában foglalatoskodik. Elmondásuk szerint augusztusban kapják meg az állampolgárságot, és nagyon várják azt a napot, hiszen magyarnak születtek, magyarnak érzik magukat. – Tegnapelőtt érkeztünk, koraeste egy Tokaj-hegyaljai településre látogattunk – sorolják -, a Tállyai Európa Centruma Pinceborozó és Vendégház földalatti világát, a királyi bort és a község ételkülönlegességeit ismertük meg Tóth Pál tulajdonos prezentálása mellett. Tegnap Egerszalók Gyógy -és Wellnessfürdőjében jártunk, egyszóval remek programokat állítottak össze vendéglátóink, kellemes élményekkel utazunk vissza Erdélybe – számoltak be a fiatalok magyarországi látogatásukról. Az állampolgársági eskü letétele előtt Janka István elmondta, két évvel ezelőtt álmodni nem mert volna arról, hogy elérkezik ez a pillanat. - Amikor kézzelfoghatóvá vált az esély, hogy hivatalosan is magyar állampolgárok lehetünk, azonnal döntött a család, szívvel-lélekkel készültünk. Egy földrajzi területre kellene tartoznunk, a történelem azonban nem engedte ezt, most egyfajta elégtételt érzek – mondta Janka István.
Bizonyítékok
Az állampolgársági eskütétel Felsődobsza Közösségi Házában bonyolódott. Az eseményen részt vett Dr. Wetzel Tamás Phd. a Közigazgatási és Igaszságügyi Minisztérium Hatósági Főosztályának a vezetője. – Több, a maihoz hasonló eseményen vettem már részt, felemelő és megható pillanatokról számolhatok be – mondja a főosztályvezető. – Nagyon hasznosak a testvér-települési együttműködések, és most nem csak Erdélyre, de Felvidékre és Délvidékre is gondolok. Eddig mintegy százhúszezren tették le az állampolgársági esküt az anyaországban. Minden egyes fogadalom a magyarság összetartozását bizonyítja, nem hasonlítható semmilyen más közigazgatási cselekményhez. Úgy vélem, az utóbbi másfél évben hatalmas eredményeket értünk el, a magyar közigazgatás egyik legnagyobb sikeréről beszélhetünk – adott tájékoztatást Wetzel Tamás.
A kapcsolatok elszakíthatatlanok
Van okunk a bosszankodásra – mondta köszöntőjében Dr. Ódor Ferenc Abaúj megválasztott országgyűlési képviselője – hiszen szétszakították országunkat, nemzetünket, de nem háborog a lelkünk. Volt egy felfogás, hogy ne szóljunk, mert a határokon túl élő testvéreinken verik el a port. Egy defenzív világ jellemzett bennünket, de ennek el kell múlnia, mert a határokon túl élők joggal érezhetik úgy, hogy az anyaország nem figyel rájuk, egy beolvadási folyamat részeseinek kell lenniük. Nos, eljött 2010 májusa, amikor a jelenlegi Kormány, a törvény megadta a lehetőséget, hogy lemossuk a 2004 decemberéhez köthető gyalázatot. Nem árt tudni és nem öndicséretről beszélek, amikor arról adok tájékoztatást, hogy megyénk e vidéke, a Hernád-völgye támogatta leginkább a kettős állampolgárság kérdését. Elszakíthatatlan kapcsolatokat építünk, érezzük a törvényt megerősítő politika hatását, ami semmit nem tesz kötelezővé. Ezúton fejezem ki legnagyobb tiszteletemet mindazon polgármesterek és képviselő-testületek felé, akik felvállalják ezt a nemes ügyet – fogalmazott Ódor Ferenc Felsődobszán. Az eseményen megható kulturális programot mutattak be a helyi pedagógusok és diákok, az Erdélyből érkezetteket a történelmi egyházak képviselői is köszöntötték - áldásukat adva a vasárnapi visszautazáshoz.
A TOVÁBBI FELVÉTELEK MEGTEKINTHETŐK ITT <<< KATTINTÁS!
- SfL -
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza