HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Figyelmeztetni, üzenni tudnak – írói szinten

2009. április 16. (csütörtök) 17:23
 
Neves irodalmárok a tagjai annak a nemzetközi szervezetnek, amely 1921-ben alakult meg PEN Club néven, és amelynek már két év múlva hazánk is tagja lett. A Magyar PEN Club – eleget téve a Tállyai Történelmi Borút Egyesület meghívásának - 2004-ben tartott egy konferenciát Európa Mértani Közepén.

A tanácskozáson akkor az EU tíz új tagállamának jeles írói vettek részt. [2_180] pen02A nemzetközi stáb  most újra meglátogatta Tállyát, a háromnapos konferencia csütörtökön kezdődött a település egyik idegenforgalmi nevezetességében, a Bártfay Udvarházban. Sumonyi Zoltán a Magyar PEN Club ügyvezető elnöke elmondta érdeklődésünkre, öt évvel ezelőtt azt vizsgálták, milyen lehetőségei vannak az újonnan csatlakozottaknak az EU-ban - az irodalmukkal együtt. – Nagyjából ugyanazokat a személyeket hívtuk meg most, Rousseau és Csokonai kapcsán az a témakör, hogy mit jelent embernek és polgárnak lenni a huszonegyedik század elején? Mit jelent ez főleg Közép-kelet Európában, azon társadalmakban, amelyek húsz éve tudják maguk mögött a szocializmust. Sokat beszélünk a polgárról – fejtegeti az ügyvezető igazgató – mi az egyáltalán? A tanácskozás elején arról beszéltünk, hogy a kapitalista növekedés miként rontja a környezetet, kicsit átbillentünk a környezetvédelem területére. Tudjuk, milyen veszélyeket rejt a globalizáció, a természetrombolás, a kérdés az, mit tehet az író? Csak figyelmeztetni tud, üzenhetünk a politikusoknak – vagyis a konferencia e témakört veszi alapul a három nap alatt.

Mindig van feladat

A politika persze szeret nem túlzottan nagy figyelmet fordítani az irodalmárokra, még ha a viszony jónak is mondható eleinte, gondoljunk csak Mátyás és Janus Pannonius viszonyára – folytatja Sumonyi Zoltán. [3_180] pen03- Egyik uralkodó sem tud hosszútávon együtt élni az íróval, mert az író, a költő mindig megmondja a saját véleményét. Ez nem igazán jó a politikának, ezért nem akarnak tudomást venni a figyelmeztetésekről, de valami mindig ott ragad. Az a tapasztalati véleményem, hogy a puha diktatúra utolsó két évtizedében valamelyest vissza tudott hatni az irodalom a politikára. Ehhez viszont az kellett, hogy a kulturális irányító leüljön tárgyalni a korszak legnevesebb íróival, Csoórival, Illyéssel, Déryvel, Németh Lászlóval, sorolhatnám. Ennek volt értelme, mert valamit átvállalt és közvetített a hatalom felé, tartotta a hátát bizonyos dolgokért. Látni kell, hogy az elmúlt húsz évben már nem zártak börtönbe írókat, végülis úgy váltottunk rendszert, ahogy szerettük volna. Több párt rendszer van, polgárosodás, most már mással kell foglalkoznunk, mert az író nem tud megszabadulni feladatától, mindig vannak problémák – mondta Sumonyi Zoltán.

[1_960] pen04

 

Vissza