HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Fölszentelték a miskolci görögkatolikus püspöki székházat

2012. április 14. (szombat) 22:13
 
Erdő Péter bíboros, prímás, az esztergom–budapesti főegyházmegye érseke április 14-én fölszentelte a görögkatolikus püspöki székházat Miskolcon, a Szeles utcán. Az épület felújítása tavaly nyáron kezdődött, és az új görögkatolikus egyházkormányzati egység létrejötte tette szükségessé.

A püspöki székház ünnepélyes megáldását Erdő Péter bíboros prímás végezte, de a vendégek között jelen volt Cyril Vasil', a Keleti Egyházak Kongregációjának titkára és számos görög- és római katolikus püspök is. Az épület megáldását követően Kocsis Fülöp hajdúdorogi püspök és Cyril Vasil' érsek az épületben található kápolnát is fölszentelte.

[1_960] Felszenteles.jpg

A püspöki székház épületét 13 éve, Keresztes Szilárd püspök idején vásárolta meg a görögkatolikus egyház a honvédségtől, de az átvétel után is évekig csupán kisebb állagmegóvási és javítási munkálatokat végeztek rajta. A teljes felújítást az indokolta, hogy a Szentszék 2011-ben egy jelentősen kibővített egyházkormányzati egységet hozott létre, a Miskolci Apostoli [0_300] Szekhaz.jpgExarchátust, és ezzel Miskolc hosszú idő után újra görögkatolikus püspöki székhely lett. XVI. Benedek pápa az Exarchátus élére Orosz Atanáz püspököt nevezte ki, akit még 2011 májusában szenteltek püspökké a Búza téri templomban. A püspökség fennhatósága alá most már 60 parókia, és mintegy 60 ezer görögkatolikus tartozik.

Az épület felújítása 2011 nyarán kezdődött, amit a görög katolikus egyház egyrészt saját forrásból, valamint állami és külföldi egyházi támogatásokból finanszírozott, de emellett a Magyar Katolikus Püspöki Kar is jelentős mértékben segítette. A székház elsősorban adminisztrációs feladatokat lát el, de könyvtárat, kápolnát, valamint irodavezetői és titkári lakásokat is magában foglal. A kápolna ikonosztázionja mellett jelentős művészi értéket képvisel a bejárat feletti homlokzat ikonja is, amely Seres Tamás képzőművész munkája. Az alkotás Krisztus és az Istenszülő Szűz Mária mellett Keresztelő Szent Jánost, a püspökség védőszentjét ábrázolja bizánci stílusban.

Vissza