Görögkatolikus roma szakkollégium Tapolcán
2011. december 7. (szerda) 16:24Ezek közös célkitűzése, hogy hozzájáruljanak a közéleti feladatvállalás iránt elkötelezett, aktív társadalmi párbeszédet folytató, sikeres cigány értelmiségiek formálódásához, akik a szakmai kiválóságot ötvözik a társadalmi és szociális kérdések iránti érzékenységgel.
- A roma szakkollégium indítása már évekkel ezelőtt felmerült, mondhatnám, hogy alulról jövő kezdeményezést valósítanak meg a történelmi egyházak – kezdi a Miskolc-Tapolcán alakult görögkatolikus intézmény vezetője, Makkai László atya. – Az előkészítő munkák év elején kezdődtek. A református, evangélikus, római- és görögkatolikus szakkollégiumok között nagyon jó a viszony. Az egyeztetések során is kiderült, hogy a roma ügyekért igazán elkötelezett emberek dolgoznak együtt. Vannak egységes keretek a tanulmányra és a finanszírozásra vonatkozóan is, ezen túl természetesen minden kollégium önálló sejt, felekezeti sajátosságokkal.
Miskolcon 1997 óta működik görögkatolikus egyetemi és főiskolai kollégium: a roma szakkollégium ezen intézmény része lesz Miskolc-Tapolcán, a tanulásra és kutatómunkára egyaránt alkalmas helyen, nem messze a Miskolci Egyetemtől. Tizennégy roma fiatal lett a szakkollégium diákja. A jelentkezés feltétele az volt, hogy a fiatal nappali tagozatos hallgatója legyen egy felsőoktatási intézménynek. A lehetőséget jövőre is meghirdetik. Az ösztöndíjról szólva az igazgató atya elmondja: - Figyelembe vesszük a tanulmányi és a szakkollégiumi átlagokat, a szociális rászorultságot. A kollégiumi díj fedezhető az ösztöndíjból, ami nagy könnyebbséget jelent a hallgatóknak. Természetesen más ösztöndíjakra is lehet pályázni – ebben is igyekszünk segítséget nyújtani… Szeretném hangsúlyozni, hogy a roma szakkollégium Európában egyedülálló kezdeményezés, és hiszem, hogy közös, európai ügy kell, hogy legyen – zárja a beszélgetést az igazgató atya.
Tizennégy ember – példás céllal
- Az első napokban csak egy olyan csoport voltunk, akik közös érdekek miatt találkoztak, ám mostanra közös cél is vezérel bennünket - mondja Sándor Arnold. - A legfontosabb, hogy példaértékű munkát folytassunk, ami nem csak a cigányság számára, de mindenki más számára is példaértékű lehet. Ez nem csak a tanulmányra vonatkozik, de az életvezetésre, az élet minden területére…
- Mindannyian járunk egyetemre, s a szakkollégium amellett, hogy ellátja a kollégium funkcióját, több készségfejlesztő és szakmai modullal is rendelkezik – magyarázzák. – Mindenkinek van például nyelvi képzés kiscsoportokra lebontva, a spirituális modul pedig közös, olyankor mindenféléről beszélgetünk, ami érinti a szakkollégisták mindennapjait.
- Nagyon jó kezdeményezésnek gondolom, van jövője – osztja meg velünk véleményét Gagyi Norbert. – Jó, hogy együtt vagyunk, megismerhetjük egymást, mert egy-egy egyetemi szakon, a saját szakunkon túl sok roma hallgatóval nem találkozhatunk. Van köztünk jogász, történelemtanár, mérnök, politológus, antropológus, ipari formatervező, zenész - elég színes a paletta. És sok helyről is jöttünk, pl. Edelény, Cigánd, Arnót… a legmesszebbről érkezett hallgató pedig pannonhalmi…
Beszélgetéseik során felmerülnek a megoldásra váró problémák is. Egyetértenek abban, hogy a roma értelmiségi réteg növelésében mindenképpen segít ez a kezdeményezés, hiszen az évek előrehaladtával egyre többen lehetnek.
- Ez a lehetőség felhívja a figyelmet arra, hogy cigányok is bejuthatnak egyetemre, tehát jó értelemben vett, buzdító reklám – szól Balogh Tibor. - S ráadásul nagyon jó, hogy itt megőrizhetjük úgy az identitásunkat, hogy még kapunk is vissza a kultúránkból a szakkollégiumon keresztül. Hogy kiemeljek egy példát, ami nagy élmény volt: a spirituális modul részeként pl. részt vettünk a máriapócsi cigánybúcsún.
A hallgatók önkéntes munkát is végeznek az egyik miskolci általános iskolában, felügyelnek, esetleg órát tartanak, teszik, amire éppen szükség van. Mint Norbert mondja, a roma gyerekek tőlük jobban elfogadják a tanácsot, segítséget. De szomorúan látják, milyen kevés a legtöbb gyerek tudásanyaga, s hangsúlyozzák, így nehezen fognak továbbtanulni. Illetve reggelente gyakran találkoznak fáradt, kialvatlan cigánygyerekekkel, akik sokszor elmondják, hogy este otthon valamilyen ,,balhé” volt… Annak viszont nem látják értelmét, hogy a szülőkkel beszéljenek, mert úgy vélik, tudják ők is, mennyire fontos a tanulás, csak hát a körülményeiken nem tudnak változtatni. S ha most csak az anyagi természetű nehézségekről beszélünk, akkor vissza is térhetünk a szakkollégiumhoz, hiszen ez sok tehetséges gyermeknek lehet később megoldás e problémára - a tehetségek felismerésében és gondozásában pedig segíthetnek majd az itt végzett fiatalok…
D. K.
Négy roma szakkollégium kezdte meg működését szeptemberben: a római katolikusok (a jezsuita rend) Budapesten, a reformátusok Debrecenben, az evangélikusok Nyíregyházán, a görögkatolikusok pedig Miskolc-Tapolcán működtetnek ilyen intézményt.