Gyarapodott ugyan, de a "visszafejlődés" sem ártana a kórháznak
2010. március 31. (szerda) 10:30
A határidőre elkészült munkák során új helyre költözött a fizioterápiás részleg, a beutaltak itt minden kezelést megkaphatnak. A húsz ágyas fekvőbeteg osztályon olyan betegeket tudnak ellátni májustól, akiknek az állapotuk nem igényel egész napos kórházban való tartózkodást, de például infúziós kezelésekre, cukorbetegségből adódó gyógyszer beállításra, szívpanaszok miatti átmeneti, gyomortükrözés, vastagbéltükrözés utáni megfigyelésre van szükségük. A mozgásszervi panaszokkal érkezetteket a legmodernebb fizikoterápis eszközökkel, továbbá súlyfürdővel, vízalatti tornákra alkalmas medencékkel várják. A szikszóihoz hasonló gyógyászati egységek legközelebb csak Mezőkövesden érhetők el. Rövid időn belül új szakrendelések is beindulnak, mint az érsebészet, az angiológia, ortopédia. Tény, hogy a siker az siker, de nem hallgatható el, hogy 2008-ban százhatvanegy aktív ágyat szüntetett meg a szocialista kormány egészségügyi politikája.
"Sokat kapott" régió
Az "Aktív kórházi ellátásokat kiváltó járóbeteg szolgáltatások fejlesztése" című pályázat tehát lezárult a kivitelezés megvalósulásával, ennek végére tett pontot a keddi avatóünnepség, amelyen részt vett – túl a kórház, illetve a fenntartó megyei önkormányzat vezetőségén - Dr. Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. Mint azt beszédében megjegyezte, a pályázatot megelőzően jól mérték fel a kórház és a megye vezetői azt, hogy mire van szükség, és mik a lehetőségek. Eleget tettek a kritériumoknak, megteremtették például – sok más mellett - az egynapos sebészet feltételeit. – Kistérségi járóbeteg ellátás fejlesztésében Észak-Magyarország kapta a legtöbb lehetőséget országos szinten, és ez az emelt szintű járóbeteg ellátás-fejlesztés is az egyik legtöbb forrást eredményező pályázat volt – utalt a szikszói eredményre Vojnik Mária.
Van mit visszaállítani
Dr. Ódor Ferenc megyei közgyűlési elnök kiemelte mondandójában, hogy a beruházás egyfajta kényszerpályaként is felfogható, tehát közel sem lehet „happy endről” áradozni. – Államtitkár asszony beszédére visszautalva jegyzem meg, nem kellett volna ez nekünk, ha olyan marad a kórház, mint amilyen volt. Ám nem maradt, és ezt nem akarták az abaúji emberek, a szükség vitt rá minket, hogy átalakítsuk a megszokott és jól működő egészségügyi intézményt. Igaz hogy voltak pénzügyi nehézségek, ám az elmúlt időszakban ez elég gyakran és sok helyen fordult elő. Korábban a megyei önkormányzatnál sikerült elérni, hogy ne kerüljön bezárásra a kórház, ugyanezt már nem tudtuk megvalósítani a kormánnyal szemben, muszáj volt alkalmazkodni a helyzethez. Továbbra is tevékenykedünk, úgy gondoljuk, még szükség van a szülészet és a sebészet visszaállítására. Ezért dolgozunk, és bízom abban, lesz az egészségpénztárnak annyi forrása, hogy újra működtetni lehessen ezeket az osztályokat, ugyanakkor minden pályázati lehetőséget kihasználunk a jövőben is – fogalmazott Ódor Ferenc.
Egyfelől és másfelől
Az elmúlt időszak eseményeit a „Hegedűs a háztetőn” c. színpadi mű tejesembere, Tevje szemével közelítette meg Dr. Tiba Sándor kórházigazgató. – Egyrészt megnyertük a pályázatot, megvalósult a terv. Másrészt azért pályáztunk, mert elvették az aktív ellátást. Egyfelől – sok minden felépült, új szakrendelések indulnak, bővül az egynapos sebészeti tevékenység. Másfelől – elfelejtettek finanszírozást adni hozzá. Egyrészt – a tulajdonos megyei önkormányzat minden esetben támogatta a szikszói kórházat függetlenül attól, hogy milyen pártvezetésű volt. Másrészt – a megyei önkormányzat sem tud mindig pénzt adni, még akkor sem, ha erre nagy szükség lenne – fogalmazott Tiba Sándor, majd így folytatta. - Ha én gazdag lennék, mondja Tejve. Ám anélkül, hogy én lennék a tejesember azt gondolom, gazdag vagyok. Ebben a kórházban olyan munkatársak dolgoznak, akik itt maradtak, dolgoztak, végezték a tevékenységüket azokban a nehéz időkben is, amikor azt hangoztatták, vége mindennek, megszűnünk. Amikor a rehabilitáció új feladatát megkaptuk, bár nem volt idegen számunkra, azt közösen és rövid idő alatt tudtuk olyan szintre fejleszteni, hogy a szakmai kollégium a finanszírozási szorzóval, a terület betegei a hozzánk való ragaszkodással bizonyították, bizonyítják az itt dolgozó szakembergárda elismerését. Gazdagok vagyunk ha azt nézzük, hogy a betegek is támogatnak minket, hiszen látják, hogy azok a nehézségek amik adódtak, hosszú távra múltak el, a kórháznak van létjogosultsága – hangsúlyozta a kórházigazgató.
- SfL -
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza