Harsány: Az új ismereteket beépítik a tananyagba
2011. július 26. (kedd) 08:14
A megvalósítás érdekében aktivizálják a település testvérvárosi kapcsolatait és új összeköttetések kiépítésével fejlesztik a hálózatot, ugyanakkor előadássorozat indult, amely nemcsak a gondolatébresztést, de az alkalmazásokat szolgáló ötletbörzék létrejöttét is támogatja a hulladékkezelések korszerűsítésére, megújítására vonatkozóan. Fontosnak tartják a fenntartható fejlődés üzenetének beépítését a lakosság gondolkodásába, ez a folyamat működésének a szerves részét képezi. A pályázat első rendezvénye a 2010. augusztus 13-án, Alsózsolcán rendezett konferencia volt, melyet testvérvárosi találkozók követtek.
Tapasztalatcsere
A következő program 2011. július.15-17 között bonyolódott Aldersbach-ban. Az utazás keretén belül ötven fő látogatott el Harsányból a németországi községbe, a szakmai kirándulás első napján részt vettek az osztrák Wels AVE hulladékkezelő üzemének látogatásán, amely a legnagyobb integrált hulladékgazdálkodási cég nyugati szomszédunknál. Másnap megtekintették Alderscbach vízellátásának mélykútjait és a magasan fekvő víztározókat, a község víztisztító berendezéseit, majd sort kerítettek a két település lakóinak találkozójára – kimerítve azt a célkitűzést, amely az európai polgárok kapcsolatteremtését, annak megőrzését, a folyamatos párbeszéd megvalósulását célozza meg. Szabó Gergely és Robert Bauer polgármesterek megbeszéléseinek eredménye, hogy tovább erősödött és új alapokra helyeződött a két település kapcsolata. A szakmai út alatt szerzett tudás és tapasztalatcsere nem csak Harsány község szemléletváltásához járult hozzá a hulladékkezelés terén, Aldersbach polgárai is tájékozódtak a magyar hulladékfeldolgozás sajátosságairól.
Öko-iskola
A pályázat meghatározta a külföldre utazok életkorbeli arányát, számát és szakmai körét. A Harsányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola és Napköziotthonos Óvodából négy óvodapedagógus, kilenc tanár és hét diák vehetett részt a tanulmányúton. A szervezők szerint már óvodáskorban célszerű elkezdeni a környezettudatos nevelést, és később a tananyagba építeni az iskolában. - Utunk során megtapasztalhattuk, hogy nyugati szomszédaink már évtizedek óta nagy hangsúlyt fektetnek a természet védelmére és a környezettudatos gazdálkodásra – közölte Takácsné Oczela Csilla intézményvezető és Tokár Dániel projektmenedzser. - Az alternatív energiaforrások felhasználása a mindennapok részévé vált, a szél és napenergia hasznosítására a kistelepüléseken is láthattunk példát. Az utunk során szerzett ismereteket a szeptembertől megvalósuló Öko-iskolánkban már hasznosítani szeretnénk, épül a mini naperőmű, a Méhészmadár Erdei Iskolával kialakított együttműködés alapján még közelebb kerülnek tanulóink a természethez.
- SfL -
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza