HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Hasznos tudnivalók az európai választásról

2009. április 20. (hétfő) 14:39
 
Az EU csatlakozást követően június 7-én második alkalommal választhatunk Európa Parlamenti képviselőket. Dr. Kovács János, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés főjegyzője foglalta össze az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.

A választás listás szavazással történik. A legalább 20 ezer ajánlást összegyűjtő pártok állíthatnak listát. A választópolgár kizárólag egy listára szavazhat. A pártok listáit a megszerzett szavazatok arányában illeti meg mandátum, amely feltétele a legalább 5 százalékos támogatottság. Magyarországnak 22 mandátuma van. A szavazás a megjelent szavazópolgárok számától függetlenül érvényes és eredményes. A névjegyzékbe vételről és a szavazás módjáról április 10-ig küldi ki az értesítőt a helyi választási iroda, amelynek vezetője a települési jegyző, illetve körjegyző. Szavazni kizárólag személyesen a személyazonosságot és lakcímet igazoló érvényes igazolvánnyal a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazóhelyiségben lehet.

Aki a választás napján lakóhelyétől távol, de Magyarország területén tartózkodik, igazolással szavazhat a kijelölt szavazókörében. Igazolást személyesen, meghatalmazott útján június 5-ig lehet kérni a lakóhely szerinti helyi választási iroda vezetőjétől. Az ajánlott levélben igényelt kérelemnek június 2. napjáig kell beérkeznie. A kérelemben fel kell tüntetni az igazolást kérő nevét, személyi azonosítóját, lakcímét és azt a települést, ahol szavazni kíván.

Aki a szavazás napján külföldön tartózkodik, a Magyar Köztársaság nagykövetségén vagy főkonzulátusán szavazhat, ha a külképviseleti névjegyzékben szerepel. A külképviseleti névjegyzékbe vételt személyesen, meghatalmazott útján vagy ajánlott levélben lehet kérni, melynek május 22-ig meg kell érkeznie a lakóhely szerinti helyi választási iroda vezetőjéhez.

A mozgásában gátolt választópolgár a szavazás napja előtt a helyi választási irodától, a szavazás napján a lakóhely szerinti szavazatszámláló bizottságtól mozgóurna igénybevételével történő szavazást írásban kérhet.
Az Országos Választási Bizottság legkésőbb június 13-án állapítja meg az eredményt, melyet a Magyar Közlönyben tesz közzé azt követően, hogy a szavazás az EU valamennyi tagállamában befejeződött.

A választással kapcsolatban további tájékoztatás a polgármesteri hivatalokban és a megyei közgyűlés hivatalában működő választási irodáktól kérhető, illetőleg megtalálható a www.valasztas.hu című honlapon.


Miért menjünk el szavazni?

[2_t] FarkasFelix.jpg„Az EP-választás nem csak nekünk, cigányoknak fontos, hanem Magyarország minden polgárának érdeke. Ezért biztatok mindenkit, hogy éljen jogával, vegyen részt a választáson. Mondjon véleményt – jelentette ki Farkas Félix, a megyei közgyűlés kisebbségi bizottságának és a mezőkövesdi cigány kisebbségi önkormányzatnak az elnöke. – Úgy látjuk, hogy el sem kezdődött a cigányság integrációja az elmúlt években. Ezen változtatni kell. Járóka Líviának köszönhetően jelen vagyunk Brüsszelben, de ezt erősíteni kell. Európai szintre kell emelni a cigányság problémáját, közös megoldásra van szükség. Magyarországon pedig kormányváltásra!” – magyarázta Farkas Félix.

[3_t] ArosJanos.jpg„Június 7-én ismét dönthetünk arról, hogy kik képviseljék hazánkat az Európai Parlamentben. Az elmúlt öt évben érezhető volt, hogy a pártok listáiról bejutott képviselők munkáját egyre inkább a pártutasítások és nem a nemzeti hovatartozás befolyásolják. Ezért fontos, hogy hiteles, hazánk érdekeit valóban megjeleníteni tudó képviselőket juttassunk Brüsszelbe” – vélekedett Aros János, Sárospatak alpolgármestere. „Van még egy fontos szerepe a választásnak. Magyarország lakosai véleményt fognak mondani a jelenlegi kormány munkájáról, megteremtve ezzel az előre hozott választások lehetőségét.”

[1_t] SzelesAndras.jpg„Nem jutottunk hozzá azokhoz az előnyökhöz, amit az EU csatlakozástól vártunk. Én szkeptikus vagyok, ha az unióról beszélünk, eljárt felette az idő, vízfejként működik. Így gondolkodik sok angol, ír, de a franciák, csehek egy része is. A nemzeti önállóság sokkal fontosabb” – vélekedik Szeles András, Encs alpolgármestere. „Azonban részesei vagyunk a rendszernek, amit működtetni kell. Azért kell elmenni szavazni, hogy erőteljes nemzeti képviselete legyen Magyarországnak.”

Vissza