Határokon nyúlnak át a kapcsolatok
2012. április 1. (vasárnap) 14:47Maga a program a határon túli magyarságot és - természetesen - a pátriában élő szlovák anyanyelvű lakosságot célozza meg azon műsoraival, amelyeket egy közös magazinba szerkesztenek. A nem csak technikai együttműködésre fókuszáló együttműködés fő célja az, hogy a nézők nyitottabbá váljanak a másik értékei iránt. A projekt számos szakmai konferencián keresztül próbálja a legnívósabb szintű műsorszerkesztéseket elérni. A projekt egy éves időszakot ível át, de a fenntartás öt évre szól, ami azt jelenti, hogy az adott időszak alatt egy magazinműsort kell elkészíteni havonta.
A műsorok nívós kivitelezését segítette a március végi workshop, amelyen Tengely József műsorszerkesztő „Dokumentarista jellegek a tudósításban” cím alatt tartott előadást. Mondandójában elhangzott, túl kell lépni azon a sémán, hogy beszélő fejeket lásson a néző némi vágóképpel megtűzdelve. A helyi tévék műsorait egy bizonyos réteg nézi, ettől még élvezhető műsorokat kell produkálni, tehát a dokumentarista riportoknak képileg és tartalmilag is mozgalmasnak kell lenniük.
Harnócz Sándor projektmenedzser a politikai kultúra műsorkészítésben betöltött szerepéről beszélt. Hangsúlyozta, manapság nem lehet semmilyen újságírói munkát elvégezni különböző tudományok felhasználása nélkül, nem mindegy mit szeretnénk eljuttatni a korcsoportok számára. – Tematikusan kell hozzájuk szólni tudományterületek alkalmazása mellett. Ahhoz, hogy a kommunikáció sikeres legyen - hiszen egy médium mindig hármas feladatot lát el, tehát szórakoztat, informál, tájékoztat -, nagyon jó anyagokat kell összehozni. Ennek ellenére nem biztos, hogy célba talál, mert sokan alkotják meg úgy a tartalmat, hogy teletömik áleseményekkel, vagy éppen meghívókból dolgoznak. Az áleseményekkel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy ezt a fogalmat a tudományos világ használja, egyébként megtörtént eseményekről van szó, például sajtótájékoztatókról. Megtartják, de csak azért, hogy foglalkozzon velük a média. Jó példa erre a választásokat megelőző időszak, amikor teszem azt egy létesítményt háromszor adnak át csak azért, hogy minél többször és több helyen szerepeljenek a médiát illetően – mondta Harnócz Sándor aki számos, hasonló példát hozott fel a jó műsorkészítés érdekében.
Szenttamási István Tamás a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati és Közművelődési Intézet közművelődési munkatársa a projektek teljesítéséhez elengedhetetlen adminisztrációt helyezte súlypontba előadása során. Mint azt elmondta, a téma azért fontos, mert nem ártana egységesíteni, kissé harmonikusabbá tenni a partnerségen belüli tagok adminisztrációs rendszerét, így könnyebben lehetne egymással beszélgetni a szakmai eredményekről. A közművelődési munkatárs a dokumentálásra, a jelentések módjaira, az eredmények szakmai elszámolására fektette a hangsúlyt előadásában.