Hogyan alkalmazkodhatunk hatékonyan a klímaváltozás hatásaihoz Észak-Magyarországon?
2015. január 30. (péntek) 19:43A szélsőséges időjárási tényezők előfordulásának gyakorisága folyamatosan növekszik, mint ppéldául: esőzések, hosszantartó száraz időszakok, hőhullámok, szélviharok… stb. amelyek közvetlenül kapcsolódnak a nagy terültet érintő árvizekhez, földcsuszamlásokhoz. Ezen felül a humán egészségügyi és anyagi kockázatokkal való számolás tulajdonképpen mindennapossá válik - igaz régiónként eltérő intenzitással.
A klímaváltozás helyi hatásaira és a negatív hatások csökkentésére fókuszál a HUSKROUA „LOC-CLIM-ACT”- Local Acting on Climate Change Impacts („Helyi akciók a klímaváltozás hatásai ellen”) határmenti együttműködési projekt, amely keretében dán, szlovák, cseh, ukrán és magyar klímaszakértők, önkormányzatok, nonprofit- és civil szervezeti képviselők részvételével 2015. január 26-27-én, Kassán került megrendezésre egy képzés és kerekasztal beszélgetés a helyi alkalmazkodási stratégiák fontosságáról. A fő témakörök a következők voltak: melyek a sikeres adaptációs folyamat előfeltételei, melyek egy hatékony alkalmazkodási stratégia kritériumai, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a választott képviselők és végrehajtó testületek képviselőinek motiválására az adaptációs stratégiák kidolgozásában és megvalósításában való részvételre, hogyan lehet beilleszteni az adaptációs stratégia céljait a tervezésbe és a döntés-végrehajtási folyamatokba, hogyan kerüljenek kiválasztásra a legmegfelelőbb helyi intézkedések, valamint hogyan lehet bevonni a szélesebb társadalmi rétegeket az adaptációs folyamatokba.
Zuzana Hudekova, a pozsonyi városi önkormányzat képviselője ismertette a város adaptációs stratégiájának kidolgozása során alkalmazott módszertant és annak egyes lépéseit. Továbbá két fontos előfeltételre hívta fel a figyelmet: a politikusok elkötelezettségére a probléma kezelése iránt, valamint a téma alapos ismeretére.
Juraj Zamkovsky, a Föld Barátai nemzetközi szervezet képviseletében a vidéki- és a városi stratégiák alapvető különbségeit ismertette. Kiemelte azt is, hogy a vidéki területeken egy egyszerűbb és a helyi sajátosságokra jobban fókuszáló stratégia hatékonyabb, mivel számos esetben a vidéki önkormányzatoknak kevesebb az erőforrásuk és a kapacitásuk is a hosszabb távú stratégiák kidolgozására. Továbbá a tervezhetőség egyik legfontosabb veszélyeként említette meg a négyéves választási ciklusokat, amelyek jelentősen befolyásolhatják a stratégiák megvalósítását.
Juraj Mesik az olmützi Palacky Egyetem professzora a klímaváltozás egyik legalapvetőbb lehetséges következményére irányította rá a figyelmet, nevezetesen az élelmiszertermelés- és ellátás problémájára, valamint olyan teoretikus kérdésekre kereste a választ, hogy ha a klímaszakértők által előrevetített legrosszabb szcenárió következik be, akkor „pl. 30 év múlva mit eszik majd a nagyvárosok lakossága?”
Jeppe Tolstrup, a koppenhágai városi önkormányzat tervezője pedig jó gyakorlatokat mutatott be a felhőszakadásokhoz való alkalmazkodási stratégiára, amelynek kidolgozását az indokolta, hogy az utóbbi években felbecsülhetetlen károkat okozott ez a természeti jelenség a város életében.
A projektpartnerek a felvezetett témakörök kapcsán saját tapasztalataikról számoltak be.
A képzés egy úgynevezett helyi klímaváltozási központ hálózat kialakításához szükséges elméleti háttértudás megalapozását is célozta (Climate Change Centre Network, CCCN), amely virtuálisan kerül kialakításra a projektpartnerek székhelyein és a projekt zárását követően is mintegy információs pontként szolgál majd a klímaváltozással kapcsolatos helyi adaptációs lehetőségek megismertetésére.
A projekttel kapcsolatos bővebb információ: http://www.climadapt.info
NORRIA Észak-Magyarországi Regionális Innovációs Ügynökség: www.eminnov.hu
Kapcsolattartó: Filep Réka filep.reka@eminnov.hu
Projektpartnerek:
NORRIA Észak-Magyarországi Regionális Innovációs Ügynökség
www.eminnov.hu
Carparthian Development Institute
www.kri.sk
FORZA, Agency for Sustainable Development of the Carpathian Region
www.forza.org.ua
A LOC-CLIM-ACT projektet a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENPI Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatja, amely a 2007-2013-as programozási időszakban kerül megvalósításra a programban résztvevő tagállamok Ukrajnával szomszédos határain. A program általános célkitűzése az együttműködés fokozása és elmélyítése Ukrajna Kárpátalja, Ivano-Frankivszki és Csernovici régiói és a tagállamok támogatott, illetve szomszédos határmenti régiói között, környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból fenntartható módon. Az Európai Uniót 28 tagállam alkotja, amelyeket közös erőforrások és a tudás köt össze. Az Unió kibővítésének 50 éve alatt stabil, demokratikus és fenntartható zóna alakult ki, tiszteletben tartva a kulturális különbségeket, a toleranciát és az egyéni szabadságot. Az Európai Unió elkötelezett az elért eredmények és értékek megosztása iránt a határain túli országok körében is. Az Európai Bizottság az Európai Unió végrehajtó testülete.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza