HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Interjúk félidőben - Országgyűlési képviselőket kérdeztünk

2012. április 19. (csütörtök) 22:47
 
Lassan félidejéhez érkezik a 2010-2014-es parlamenti ciklus. Ennek kapcsán megyénk két fideszes országgyűlési képviselőjét, dr. Hörcsik Richárdot és Sebestyén Lászlót kértük rövid mérlegkészítésre.

A megye érdekében itthon és külföldön

[1_300] HorcsikRichard.jpgZemplén nagy részét – Bodrogközt, Hegyalját, Hegyközt, valamint a négy várost, Sátoraljaújhelyet, Sárospatakot, Cigándot és Pálházát – foglalja magába a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 10-es választókerület, amelyet dr. Hörcsik Richárd képvisel a Parlamentben. Komoly kihívással kezdődött számára ez a mostani ciklus.

Jött az árvíz

„Az ár- és belvíz jelentős pusztítást végzett Zemplénben is. A védekezés és helyreállítás érdekében sok segítség érkezett az önkormányzatokhoz a parlamenti felhívásom eredményeképpen – kezdi az értékelést a honatya. – Ám ennél is nagyobb feladatot jelentett és jelent az éveken át elhanyagolt védművek helyreállítása, megerősítése. Mostanra sikerekről számolhatok be. Sárospatakon a nagy kárt szenvedett Ronyva patak partjainak megerősítése és a mikóházi tározó munkálatai – több mint félmilliárd forint felhasználásával – befejeződhetnek az idén. Négy hegyaljai település hasonló problémájának megoldása viszont még várat magára! Hathatós közreműködés kellett ahhoz is, hogy az Újhely-Patak-Tolcsva vasútvonal 100 millió forintba kerülő helyreállítása időben megtörténjen.

Megtartott munkahelyek

A sátoraljaújhelyi dohánygyár és 260 dolgozója, valamint a több ezer kelet-magyarországi dohánytermelő érdekében felvállaltam a hazai piac védelmét. Nem kisebb harcot jelentett a Hollóházi Porcelángyár „újraindítása”, ahol ma már 100-an dolgozhatnak ismét. Zempléni cégek munkahelymegtartó és fejlesztő uniós pályázatokon félmilliárd forintot meghaladó támogatást nyerhettek, sok gonddal küzdő önkormányzataink pedig közel másfélmilliárd forint különtámogatásban részesülhettek a közreműködésemmel.

Egészségügy és Világörökség

Zemplén egészségügyi infrastruktúrájában komoly fejlődést sikerült elérni. Átadtuk a cigándi, majd a sárospataki Kistérségi Járóbeteg-ellátó Központokat, elkezdődött az újhelyi Erzsébet Kórház rekonstrukciója. Összességében ezek 3,5 milliárd forintos beruházást jelentenek. A térség fejlődését alapvetően meghatározó Világörökség dolgában igyekeztem minden téren közreműködni. Meggyőződésem, hogy Tokaj-Hegyalja jövője nem lokális kérdés, hanem a nemzet ügye.  
2010 őszén kezdtem el az egyeztetést a Mezőzombor-Sátoraljaújhely vasút villamosításának felgyorsításáról. A munka 16,5 milliárdba kerül, és másfél év intenzív szervezésnek, tárgyalásnak köszönhetően ez év őszén elkezdődhet az első lépés: a teljes pályafelújítása. Komoly eredménynek tekintem az önálló bodrogközi (cigándi) járás ügyében végzett munkát, valamint választókerületem oktatási intézményeinek fejlesztésében elért eredményeket.
Az Országgyűlés Európai ügyek Bizottsága elnökeként sem feledkeztem meg Zemplénről, hiszen a sikeres uniós elnökségünk fél éve alatt számos hazai és külföldi programban jelenítettem meg a megye és Zemplén értékeit. Két év alatt az Országgyűlésben 40-szer, külföldön (Párizs, Brüsszel, Strasbourg, Róma stb.) pedig 24-szer szólaltam fel – mondta lapunknak Hörcsik Richárd.

 

[2_300] SebestyenLaszlo.jpgSebestyén László a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 4-es választókerület országgyűlési képviselője. Körzete igen változatos, hiszen hozzátartozik például a sok-sok nehézséggel küzdő Vasgyár és a Lyukóvölgy ugyanúgy, mint a turisták ezreit vonzó Bükkszentkereszt, Bükkszentlászló, vagy a gyönyörű Lillafüred.

Országgyűlési képviselőként eddig 26 alkalommal szólalt fel a parlamentben, és két törvény – a termékdíjról szólót és a víziközmű törvényt – önállóan vitte az országgyűlés elé. Szót emelt például a Lyukóvölgyben élők biztonsága érdekében, felszólalt a DAM jövőjéért.
Milyen eredményei, hatásai voltak ezeknek a felszólalásoknak?


A Lyukóvölgy esetében a közbiztonság javítása érdekében rendőrállomás felállítását kértem. Ennek hatására első lépésként megszerveztük a folyamatos rendőri jelenlétet, és a rendszeres közterületfelügyeleti ellenőrzést ebben a városrészben. Az így szerzett tapasztalatok mutatják majd meg, hogy milyen további lépések indokoltak. Egy biztos: mostanra sokkal nagyobb itt a rend, mint 2-3 évvel ezelőtt, és ez nem csupán statisztikai adat, ezt az itt élők mondják. A pozitív változás a vasgyári rendőrőrs erőfeszítéseinek köszönhető. Persze megelégedve korántsem lehetünk, éppen ezért én folyamatosan napirenden tartom a témát az Országgyűlésben. A belügyminiszter urat és az államtitkár urat is „bombázom” a kéréseimmel. Azért dolgozom, hogy a miskolci rendőrállomány létszámát mielőbb az elvégzendő feladat nagyságrendjéhez igazítsuk. Ez pénzkérdés, amit nem egyszerű előteremteni. Szeretnék mindenkit emlékeztetni arra, hogy az országot és a Miskolc városát is siralmas pénzügyi és erkölcsi állapotban vette át a Fidesz, és nyolc év felelőtlen kormányzásának hatásait nem lehet néhány hónap alatt felszámolni, meg nem történtté tenni!

Lát esélyt a diósgyőri kohászat feltámasztására? Nem késtünk el ezzel?

A DAM esetében is azt a szocialisták által gerjesztett, tipikus helyzetet érzékelem, hogy a gyárral kapcsolatos minden felelősséget az én nyakamba akarnak varrni. Újból csak emlékeztetnék arra, hogy 2009-ben, amikor elküldtek 1000 embert és lakat került a gyár kapujára, ők voltak kormányon, ők vezették a várost. Én azon dolgozom Kriza Ákos polgármester úrral közösen, hogy újraindulhasson a termelés, és újra munkalehetőséget adjon a miskolciaknak a kohászat. Részleteket - részben üzleti titok miatt, részben pedig politikai megfontolásokból - még nem szeretnék megosztani. Ha ezt tenném, a szocialisták egy héten belül félremagyaráznák, és számon kérnék rajtam saját kreációikat. De egy biztos: a témával kapcsolatos több tárgyalással, egyeztetéssel, diplomáciai megbeszéléssel a hátam mögött, jó esélyt látok arra, hogy ismét működjön a gyár. Ebben mellettünk áll a gazdasági kormányzat és a kormány legfelsőbb vezetése is.

Milyen feladatokat tart fontosnak a jövőben? Mire kell különösen odafigyelni?

Még mielőtt a tervekről beszélnénk, egy fontos tényt szeretnék kiemelni: a közelmúltban Miskolc 1,2 milliárd forint támogatást kapott a kormánytól működőképessége fenntartásához. Ez nem kis összeg, ami részben mutatja a képviselők lobbi erejét, másrészt azt, hogy a kormány nem hagyja magára ezt a várost. Ami a feladatokat illeti: megkezdődött a diósgyőri vár felújítása, a turisztikai vonzerő növelésének másik pontja a lillafüredi Palotaszálló függőkertjének rekonstrukciója. Mindezek mellett folytatódik a panel program. A legfontosabb olyan befektetők, beruházások Miskolcra vonzása, amelyeknek köszönhetően új munkahelyek jöhetnek létre. Ezek a legfontosabbak, ugyanakkor több olyan folyamatban lévő ügyön, Miskolc, illetve a körzetem  fejlődését érintő témán dolgozom, amelyek pozitív kifejletéről remélem hamarosan beszámolhatok.

Vissza