HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Június 7-én járulunk az úrnákhoz!

2009. május 22. (péntek) 11:06
 
Immár második alkalommal választhatunk június 7-én képviselőket az Európai Parlamentbe. A lebonyolítással, részvétellel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat dr. Kovács János, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzat főjegyzője foglalta össze olvasóink számára.

Választási kampány az előírások szerint június 5-én 24 óráig folytatható, tehát június 6-án 0 órától június 7-én 19 óráig kampánycsend van. Megsértése esetén jogorvoslat vehető igénybe. Az Európai Parlament tagjainak választásán az alkotmány szerint választójoggal rendelkezik a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgár, továbbá az EU más tagállamának hazánkban lakóhellyel rendelkező nagykorú állampolgára. Az uniós állampolgár a Magyar Köztársaságban akkor gyakorolhatja választójogát, ha erről nyilatkozatot tesz. Szavazni csak személyesen lehet. A szavazatszámláló bizottság előtt a személyazonosság és a lakcím igazolására a következő, érvényes igazolványok alkalmasak: a személyazonosító igazolvány (a régi „könyvecske” és az új, kártya alakú egyaránt jó), az útlevél vagy 2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély (kártya formátumú). Mindegyik mellett szükség van a lakcímigazolványra (lakcímkártya). Érvényesen szavazni csak egy listára lehet, a jelölő szervezet neve felett elhelyezett körbe tollal írt x vagy + jellel! Több jel vagy egyéb megjelölés érvénytelen.

Miért menjünk el szavazni?

[1_t] MikeGyorgy.jpgMike György, matematikus:  „Már jó ideje tapasztalhatjuk, hogy egyre nő az Európai Unióban csalódott emberek száma. Nekem az a véleményem, hogy az Európai Unió önmagában nem rossz, de önmagában nem is jó. Az EU-tagság esély, lehetőség, amivel élhetünk, ha képesek vagyunk rá. Ha ismerjük Spanyolország vagy Írország, vagy akár Franciaország utóbbi 30 évben elért fejlődését, akkor azt mondhatjuk, hogy ez egy csodálatos lehetőség. Portugália és Magyarország esete pedig sajnos az ellenkezőjét mutatja. A lehetőségeket az EP képviselői tudják kialakítani az Európai Parlamentben. Semmi nincs előre eldöntve! Mindenért meg kell harcolni! Ha nem tudunk, vagy nem akarunk küzdeni, akkor a mi adóforintjainkból fejlődnek mások. Az ország szempontjából tehát sorsdöntő, hogy kiket küldünk oda szavazatainkkal. A megfelelő EP-képviselők megszavazása azonban csak az egyik feltétele a sikernek. Az európai támogatások megszerzéséhez és azok okos felhasználásához ugyanis kell egy nemzeti és hozzáértő kormány is, amelyik nem megfelelni akar, hanem saját népe érdekeiért küzd. A mostani EP-választáson ennek a második célnak az elérését is nagyban elő tudjuk segíteni.

[2_t] SzombathyDenes.jpgSzombathy Dénes református lelkész: „Az EP-választás, mint minden választás több szempontból is meghatározó. Tudatosulnia kell az állampolgárokban: nem csak annyit jelent az Unió, hogy útlevél nélkül járhatunk Európában, hanem nekünk ebben az Unióban jogaink és érdekeink vannak. Tehát nem érdektelen az, hogy ki, és milyen minőségben képvisel bennünket, és harcol a mi jogainkért és boldogulásunkért. Keresztyén emberként az is meghatározó számomra, hogy olyan emberek képviseljenek, akik keresztyén erkölcsi alapokkal rendelkeznek, és meghatározó számukra, hogy egy olyan Európában éljünk, ahol ezen értékeket megbecsülik. Fontos megemlíteni magyarként azt is, hogy a több részre szakadt magyarság jogaiért és lelki egységéért is nagyon komoly küzdelmet kell vívni. Természetesen olyan embereknek, akik szomorúan tekintenek vissza a 2004. december 5-i népszavazásra, és igyekeznek majd, az akkor feltépett sebeket gyógyítani. A mai belpolitikai helyzetben pedig látnia kell minden állampolgárnak, hogy a most regnáló kormány csak akkor fejezi be, a népet sarcoló politikáját, ha az állampolgárok kinyilvánítják bizalmatlanságukat.”

[3_t] GrohmannGissmunda.jpgGrohmann Gissmunda miskolci diák, első választó: „Bevallom, a fiatalok többségéhez hasonlóan engem se érdekel különösebben a politika, sem az Európai Unió működése, a bürokrácia. Viszont fontosnak tartom az egységes, határok nélküli Európát, ahol szabadon lehet utazni, barátkozni. Ugyancsak fontos, hogy a nemzetek sokaságában megmutassuk magunkat, megfelelően képviseljék a magyar érdekeket. Ezért lényeges, hogy a fiatalok is részt vegyenek az Európa Parlament megválasztásában” – vélekedik Grohmann Gissmunda miskolci diák, első választó.

Vissza