HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Kilátások - 2009, polgármesterek az új esztendőről

2009. január 15. (csütörtök) 14:38
 
„Bizonytalan és válságos év előtt állunk. Nemcsak az a kérdés, hogy vészeljük át, hanem az is, hogy mi lesz utána, milyen állapotban fogunk megérkezni a válság utáni napokba" - kezdte hagyományos – a televíziókban január elsején leadott – újévi beszédét Sólyom László köztársasági elnök. Az államfő szerint nem szabad csak arra gondolni, hogy minket hogyan érint a válság, mert „bizony mindnyájunkat érintő, fontos kérdés, hogy 75 000 vagy 200 000 ember kerül-e utcára, hogy mi lesz a családjukkal. Senkinek sem mindegy, -1 vagy -3 százalék lesz-e a gazdasági növekedés, vagyis magyarán a zsugorodás.

Vajon felrázta-e az egész társadalmat, hogy néhány év alatt mintaországból sereghajtók lettünk?” A köztársasági elnök szerint „rajtunk múlik, ki milyen választ ad saját életében a válságra?”. Év eleji körkérdésünkben annak jártunk utána, hogy megyénk városai, kistelepülései, hogyan élik meg a jelenlegi helyzetet? Milyen válaszokkal készülnek az előttünk álló szűk esztendőre?

Putnok

[5_t] TamasBarnabas.jpg„Kilátástalan. Nyilvánvaló, hogy takarékoskodni kell” – mondta lehangoltan Tamás Barnabás, Putnok polgármestere, mikor arról érdeklődtünk milyen év lesz 2009. Majd hozzátette: Le kell váltani a kormányt, amely a tönk szélére kormányozta az országot. „Az oktatást teljesen padlóra küldik ezzel a finanszírozással. A testülettel felterjesztést teszünk a pénzügyminisztérium felé, ugyanis a működési költségeknek csak 40-42 százalékát fedezi az állami normatíva. A többit pályázati úton kellene megszerezni, vagy az önkormányzatnak, a szülőknek mellé tenni. A lakosságot azonban nem lehet tovább szorítani.  A vállalkozásoknak kedvezményt kellene adni a foglalkoztatás élénkítése érdekében. Ez azonban a több százmilliós forráshiány mellett meggondolandó…” Jó hírt is tudott mondani Tamás Barnabás: nem terveznek létszámleépítést, sőt a közmunkaprogram keretében szeretnének minél több embert foglalkoztatni – képzettségüknek megfelelő szakmában.

Tiszaújváros

[2_t] KoscsoLajos.jpg„A középtávú fejlesztési elképzeléseket át kell gondolnunk, azonban semmilyen elért vívmányt nem szeretnénk megszüntetni. Intézménybezárást sem tervezünk. A racionalizálást elvégeztük korábban, most a természetes mobilitásból adódó (a távozók helyére nem veszünk fel új dolgozót) létszámcsökkentés jöhet szóba” – jelentette ki Koscsó Lajos, Tiszaújváros első embere. A fejlesztésekről a költségvetés ismeretében döntenek majd. „Adócsökkentésben nem gondolkodunk, de jó hír, hogy emelésben sem, pedig az építmények esetében lehetett volna” – jegyezte meg a polgármester. Véleménye szerint az iparűzési adó csökkentése jó PR fogás, viszont az összköltségekhez viszonyítva nem eredményez meghatározó megtakarítást a vállalkozásoknak, az önkormányzat számára viszont fontos bevétel. „Nehéz év lesz, de tudjuk kezelni. Csak az önként vállalt feladatokat kell átgondolni” – mondta magabiztosan Koscsó Lajos.

Tokaj

[8_t] MajerJanos.jpg„Kétarcú év előtt áll városunk. Egyrészt beruházás boom indul, másrészt viszont önkormányzati nadrágszíj meghúzás. Mivel az állam komoly terheteket ró a lakosságra nem emeljük a kommunális adót, az iparűzésit viszont nem tudjuk csökkenteni”- fogott a kilátások elemzésébe Májer János, Tokaj polgármestere. Nem emelik a térítési díjakat, az idegenforgalmi adót, a közműdíj emelés infláció alatti, a hulladékszállításnál viszont jelentős drágulás várható. A hivatali munka hatékonyságát szeretnék javítani, de nem terveznek csoportos közalkalmazotti létszámleépítést. „A normatívák jelentősen csökkentek, ezt nem tudjuk ellensúlyozni. Lehet, hogy ingatlanokat kell piacra dobni” – vélekedett Májer János. Ugyanakkor 2009-ben elkezdődik a szakrendelő, és egy négycsillagos tanszálloda építése. Két magán szálloda beruházás is indul, s talán a Patkó bánya projekt is.

Mezőkövesd

[7_t] TallaiAndras.jpg„Ebben az évben a legfontosabb az intézményrendszer és a polgármesteri hivatal működőképességének a megőrzése”- jelentette ki Tállai András, Mezőkövesd polgármestere. A racionalizálási folyamat folytatódik a matyóvárosban: szigorú létszámgazdálkodás, alapos kiadás- és bevételtervezés, költségvetési tartalék képzése, hogy azonnal tudjanak reagálni, ha nem várt dolgok történnek a településen. „A vállalkozóknak azt tudom mondani: ha úgy látják, fizetési könnyítésre van szükségük, akkor az átütemezésben partner a város, de elengedni nem tudjuk” – ismertette Kövesd helyi adókkal kapcsolatos álláspontját a polgármester. A 2009-es év egyben a felkészülés éve is lesz, mivel 2010-ben több nagy projekt elindítását is tervezik, így a csatornázás teljes kiépítését, a Zsóry fejlesztését, bővítését, az egyik iskola felújítását, s a városrehabilitációs pályázat kedvező elbírálásában is bíznak. Ezek pedig műszaki, pénzügyi előkészítést igényelnek.

Felsőgagy

[6_t] BogolyJanos.jpgBogoly János, a százkilencvenkét fős Felsőgagy polgármestere megjegyzi, normatívák hiányában nem készült még el teljes egészében a község költségvetése. – Most van átalakulóban a szociális rendszer, szerintem a gyakorlati végrehajtásról még senki nem tud semmit. Bár van törvény, a latolgatások időszakát éljük. A kérdés, hogyan tudunk eleget tenni az előírtaknak. Költségvetésünk kizárólag az állami normatívára szorítkozik, a bevétel szinte a nullával egyenlő, csupán a kommunális, illetve néhány gépjármű adójából van saját pénzünk – sorolja Bogoly János. – Nagyobb pályázatokat korábban sem tudtunk megcélozni az önerő hiánya miatt, a kisebbekhez hitelt vettünk fel. Költségvetésünkben a magánerő nem éri el az egy százalékot, és el kell, hogy mondjam, a munkaképes korú lakosság kilencvennyolc százaléka segélyezett, néhány főt az önkormányzatunk foglalkoztat. Körjegyzőségben dolgozunk Alsógagy és Csenyéte településekkel, közigazgatásilag ez az egyetlen, közös fenntartásban működő intézményünk.. Az iskola, óvoda, Baktakéken működik, a gyermekjóléti szolgálat központilag, kistérségi szinten megoldott, magyarul – csapongunk. Azt, hogy Baktakékhez, Encshez, vagy a Csereháthoz tartozunk, mindig a kényszer határozza meg. Többet már nem tudunk húzni a nadrágszíjon. Létszámleépítés szóba sem jöhet, a három településnek van egy jegyzője, egy gazdasággal, egy igazgatással foglalkozó szakembere és egy technikai beosztottja, akik munkaidőn túl is dolgoznak azért, hogy minden határidőre legyen kész.

Léh

[3_t] SzemanKaroly.jpgLéh településen Szemán Károly polgármester állt rendelkezésünkre. A négyszázhetvenhat fős falu első embere elmondta: miután elfogadták az ország költségvetését, megnézték, miként érinti az a községet. – Nekünk négymillióval jut kevesebb, mint tavaly – sorolja. – Megmondom őszintén, a legfőbb gondom a helyben működő óvodával van. Nagyon lecsökkent a gyermeklétszám, a kettő helyett egy csoportot tudunk kiállítani ebben az oktatási évben. Négy óvónő és két dadus felügyelte a korábbi, ötvenhez közeli létszámot, ami most harmincegyre csökkent. Ha a szomszéd településekről nem tudunk gyermekeket bevonni az óvodai oktatásba, akkor csak két óvónőt és egy dadust tudunk foglalkoztatni. Az iskola közös fenntartású, itt megoldódtak a gondok azzal, hogy pedagógusok mentek el más munkahelyekre. Ennek ellenére a költségvetés alakulása ott sem lesz kedvező, az eddigiektől kevesebb pénzből kell megoldani a fenntartást. Nagyon rossz a foglalkoztatási mutatónk. Nincs munkája a munkaképesek hatvan százalékának, az önkormányzat mellett egy-két ember dolgozik egy helyben működő mezőgazdasági cégnél. Fejlesztésre – önerő hiányában – nincs lehetőség, a nagyobb pályázatokat csak kistérségi szinten érdemes megkockáztatni. Kistelepülések esetében egy-két millió előteremtése is a lehetetlenség kategóriájába tartozik, hogy az utófinanszírozásokról már ne is beszéljek – mondta Szemán Károly.

Arka

[4_t] VarannaiLaszlo.jpgArkán száztízen élnek. Varannai László polgármester arról beszél, hogy próbálkoznak, ám nem sok eredménnyel. Tavaly hat, fejlesztéssel kapcsolatos pályázatot nyújtottak be, közülük négyet utasítottak el, forráshiányra hivatkozva. – Részvényeink vannak-voltak a vízműveknél, az áramszolgáltatónál, tehát rendelkezünk némi pénzzel, az önerőt még mindig előteremtettük – hallottuk a polgármestertől. - Szeretnénk felújítani a polgármesteri hivatalt, ebben működik a közösségi ház, az orvosi rendelő, egy kis iroda. Ám vizesblokkunk még mindig nincs, csupán külső illemhellyel rendelkezünk, ami nagy szégyen a huszonegyedik században. Más intézmények fenntartásába bepótolunk, lévén az iskola, óvoda Boldogkőváralján működik. Az már bizonyos, hogy a tavalyitól kevesebb lesz a normatív támogatás, az árak sem mozdulnak kedvező irányba, sőt! A munkanélküliség tíz százalékra tehető, tizenkét fő – úgymond – befogható közmunkára, ha van erre pénz. Magyarul, ennyi a segélyezettünk. Most négyen dolgoznak a tizenkettőből, megpróbálunk felváltva munkát adni nekik. Nagy álmunk, hogy befejezzük a településünkön áthaladó úttest támfalvédelmét. Közel harmincmilliót emésztett fel eddig a felújítás, de csak az egyharmad készült el. Harmadik éve utasítják el pályázatainkat, pedig nagy szükség lenne a védelemre, nagyobb esőzés elmoshatja a településre vezető közutat. Kísérletezgetünk, – mondja zárszóként a polgármester – még nem érzékeljük annyira a kibontakozó válságot.

Komlóska

[1_t] KotelesLaszlo.jpgBár a háromszázharmincnyolc fős Komlóskára adóparadicsomot hozott az újév, Köteles László polgármester pesszimista az idei esztendőt illetően. – Katasztrofális a helyzet, az ország költségvetésének nagy vesztesei az önkormányzatok. Azok a normatívák csökkennek, amik korábban a társulásokra ösztönöztek minket – fogalmaz Köteles László. Pontosan emiatt nem vagyunk pl. oktatási-intézményi társulásokban, ezeket felmondtuk. Viszont van körjegyzőségünk, nagyon jó feltételek mellett alakultak ki jó kapcsolatok, de – sajnos – ezek a feltételek is romlanak. Kötelezően benne vagyunk a kistérségi társulásban, itt a csökkenő normatívák miatt valószínűleg plusz hozzájárulásokat kell majd fizetni. A kényszer azonban szül ötleteket, megpróbáljuk elkerülni a legrosszabbat, eltöröltünk néhány adót. Valahogy segíteni kell önmagunkon, a vállalkozásokon, nem csökkennek az adók, viszont a terhek növekednek, a vállalkozók menekülnek az országból. Intézkedésünkkel megpróbáljuk őket a településre csábítani, ez egy olyan üzlet, amelyben a település is jól járhat. Érdeklődések már vannak, ezek jelentős fejlesztések megvalósulását hozhatják magukkal, ám túl kell élnünk a kritikus időszakot. Harmadik éve, hogy nem kapunk januárban egyetlen fillér normatívát sem, nem tudom, miként lehet a semmiből kifizetni a béreket, járulékokat, számlákat. Felháborító a helyzet, mert ezzel a politikával ellehetetlenítik az önkormányzatokat. Legnagyobb munkaadók vagyunk, de a munkanélküliség húsz százalékon felül van. Lejjebb építeni már nem tudunk, a lakosságot már nem lehet tovább terhelni, ezért tekintünk külső források felé – mondta érdeklődésünkre Köteles László.

Vissza